تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس‌جمهوري در مراسم روز ملي فناوري هسته‌‌اي:
هيچ توافقي را امضا نمي‌کنيم مگر اينکه تمام تحريمهاي اقتصادي همان روز لغو شود

رئيس‌جمهوري در مراسم روز ملي فناوري هسته‌‌اي با تاکيد بر اينکه ايران اسلامي ‌از مسير دستيابي به فناوري هسته‌‌اي عقب نخواهد نشست، تصريح کرد: اعتراف قدرت‌هاي جهاني به اينکه تحريم و فشار، ملت ايران را تسليم نمي‌کند‌، مهمترين دستاورد مذاکرات هسته‌‌اي است. حجت‌الاسلام و‌المسلمين دکتر حسن روحاني در اين مراسم که سخنانش با تشويق پي در پي حاضران همراه بود، با اشاره به اينکه منطق و اعتدال ايران بر افراط‌گرايي پيروز شد، گفت: ايران هيچ توافقي را امضا نمي‌کند مگر اينکه تمام تحريمهاي اقتصادي در همان روز، لغو شوند.

رئيس‌جمهوري تفاهم هسته‌‌اي را اولين گام در مسير تعامل سازنده با جهان دانست و با تاکيد بر اينکه اين تفاهم به نفع همگان است، گفت: ايران دست دوستي خود را به سمت همه کشورهايي که مي‌خواهند در چارچوب احترام و منافع مشترک کار کنند، دراز مي‌کند .دکتر روحاني با اشاره به اينکه هر جايي که ملت ايران اراده کرد کاري انجام دهد، موافقت و يا مخالفت قدرت‌هاي دنيا، تاثيري در تحقق اين اراده نداشت، افزود: ما در عين حال دنبال شکست و باخت کسي در مذاکرات هسته‌‌اي نيستيم، ما دنبال احقاق حقوق خود و دنبال مذاکرات برد – برد به نفع منطقه و جهان هستيم. رئيس‌جمهوري اظهارداشت: اگر دنبال اين باشيد که ملت ايران را از توسعه و اقتدار ملي بازداريد، تا ابد نخواهيد توانست‌. ملت ايران در مسير توسعه علمي‌ راه خود را ادامه مي‌دهد و ما از فناوري صلح‌آميز هسته‌‌اي دست برنمي‌داريم.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه ملت ما ايستادگي و مقاومت کرده، گفت: امروز روزي است که دانشمندان هسته‌‌اي ايران يعني اقتدار علمي‌و سرداران بزرگ خط ديپلماسي ما يعني اقتدار سياسي، در کنار هم قرار گرفته اند و اقتدار بزرگ ملي ما را آفريده‌اند.

رئيس‌جمهوري اظهارداشت: امروز به جهانيان مي‌گوييم مسير اعتدال، منطق مذاکره، صلح، آرامش، کرامت انسانها و ثبات منطقه بر افراطي‌گري، منطق زور و خشونت و تحريم غلبه کرد و پيروز شد.

دکتر روحاني با تاکيد بر اينکه دنيا امروز مسير تکريم ملت را شروع کرده و مسير تحريم، فشار و تهديد را قدم به قدم درحال کنار گذاشتن است، تصريح کرد: ما هيچگاه نمي‌خواهيم در اين مذاکرات کسي را شکست دهيم. دکتر روحاني با اشاره به اينکه 1+5 چنين مطرح مي‌کند که در مذاکرات کاري خواهد کرد که ايران سلاح اتمي‌نسازد، اظهار داشت: ايران از ابتدا به دنبال سلاح اتمي ‌نبوده، امروز هم نيست، فردا هم نخواهد بود.

دکتر روحاني تصريح کرد: بالاترين دليل ملت ايران براي عدم توليد سلاح‌هاي کشتار جمعي، فتواي رهبر معظم انقلاب است که رئيس‌جمهور آمريکا هم به اين فتوا استناد مي‌کند. اين فتوا نشان مي‌دهد که ملت ايران از لحاظ اعتقادي، ديني و مذهبي به دنبال اينگونه سلاح‌ها نيست.

دکتر روحاني گفت: مذاکره‌کنندگان توانمند، شجاع و غيور ما در صدها جلسه صراحتاً اعلام کرده‌اند که از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي دست بر نخواهيم داشت و غني‌سازي در نطنز ادامه خواهد يافت و بيش‌از هزار سانتيريفيوژ در فردو مستقر بوده و باقي خواهد ماند و در اراک نيز يک رآکتور آب سنگين براي مصارف پزشکي خواهيم داشت و تحقيق و توسعه را مطابق اهداف ملي خود ادامه خواهيم داد.

دکتر روحاني گفت: دولت در مسيري که ملت ايران ترسيم کرده و در چارچوب رهنمودهاي مقام معظم رهبري تلاش کرده و به تلاش‌هاي خود ادامه خواهد داد و مدعي نيستيم که در اين راه دولت پيروز ميدان بوده و خواهد بود، بلکه بر اين باور هستيم که اراده ملت ايران و رهبري انقلاب است که پيروز ميدان بوده و پيروز خواهد بود.

دکتر روحاني در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره شهداي هسته‌اي و تجليل از فداکاري آنان و تمام دانشمندان کشورمان، گفت: دستاوردهاي کشورمان در عرصه پزشکي، صنعت و رشد توسعه کشور نشان مي‌دهد که دانشمندان بزرگ کشورمان راه شهدا را با شجاعت و قدرت ادامه خواهند داد.

رئيس‌جمهوري با اشاره به اقدامات غيرانساني برخي از قدرت‌ها عليه ملت ايران، خطاب به آنان گفت: چرا دانشمندان ما را به شهادت رسانديد و ملت ايران را مورد تحريم دارو و گندم قرار داديد و بر پول بانکي و گردش مالي اين ملت محدوديت ايجاد کرديد. شما با اينگونه اقدامات، کارهاي غيرانساني کرديد و مسيرتان ناصحيح بود. چنين تصور مي‌کرديد با تحريم غيرقانوني و غلط مي‌توانيد ملت بزرگ، تاريخ‌ساز و فرهنگ ساز ايران را تسليم کنيد در حالي که اشتباه بزرگي مرتکب شديد.

رئيس‌جمهوري گفت: کشور يمن شايد از لحاظ نظامي‌ضعيف باشد اما از لحاظ اراده و ايمان قوي است . اين راهي که مي‌رويد اشتباه است و بهتر است که برگرديد، همين مسير را در لبنان، سوريه و عراق امتحان کرديد و فهميديد که اشتباه است و بدون ترديد به زودي خواهيد فهميد که در يمن هم اشتباه کرديد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان