تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سخنان مهم رهبر انقلاب در باره مسئله هسته‌اي و يمن؛
نه موافق و نه مخالف مذاکرات اخير هسته‌اي هستم
هشدار مي‌دهم که دست از حرکت جنايت‌آميز در يمن بردارند

حضرت آيت‌‌الله خامنه اي صبح روز پنجشنبه درديدار جمعي از بانوان، شاعران و ذاکران اهل‌بيت‌(ع) ضمن تبريک سالروز ميلاد حضرت فاطمه‌(س)، مطالب بسيار مهمي‌را درخصوص مذاکرات هسته‌اي و همچنين تحولات يمن بيان کردند.

نه موافق و نه مخالف مذاکرات اخير هسته‌اي هستم

ايشان در خصوص مذاکرات هسته‌اي فرمودند: اگر از من سوال شود که «شما موافق مذاکرات اخير هسته‌اي هستيد يا مخالف»، مي‌گويم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقي نيفتاده است.

رهبر انقلاب اسلامي ‌افزودند: همه مشکل بعد از اين است که بايد درباره جزئيات بحث و گفتگو شود زيرا طرف مقابل، لجوج، بدعهد، بد معامله و اهل از پشت خنجر زدن است و ممکن است در دوره بحث درباره جزئيات، کشور و ملت و مذاکره‌کنندگان را در حصار قرار دهند.

ايشان گفتند: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهي به توافق و نه محتواي توافق را تضمين نمي‌کند و حتي اين موضوع را هم تضمين نمي‌کند که اين مذاکرات به توافق منتهي شود، بنابراين تبريک گفتن معنايي ندارد. رهبر انقلاب اسلامي ‌در ادامه چند نکته را متذکر شدند و گفتند: من هيچگاه درخصوص مذاکره با آمريکا خوشبين نبودم و اين موضوع هم به واسطه يک توهم نيست بلکه بدليل تجربه‌اي است که در اين باره وجود دارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: اگر در آينده جزئيات مسائل و حوادث و يادداشت‌هاي مذاکرات هسته‌اي اين روزها منتشر شود، همه متوجه خواهند شد که اين تجربه ما از کجا نشأت مي‌گيرد.

ايشان خاطرنشان کردند: با اينکه به مذاکره با آمريکا خوشبين نبودم اما از اين مذاکرات موردي با تمام وجود حمايت کردم و اکنون نيز حمايت مي‌کنم.

از توافق عزتمندانه صددرصد حمايت مي‌کنم

رهبر انقلاب اسلامي‌گفتند: من از توافقي که عزت ملت ايران را تأمين کند، صددرصد حمايت مي‌کنم و اگر کسي بگويد که رهبري با رسيدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه ايشان با توافقي که منافع ملت و کشور را تأمين کند، کاملاً موافق هستند، افزودند: البته اين را هم گفته ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زيرا قبول نکردن توافقي که بخواهد منافع ملت ايران را پايمال کند و عزت ملت را از بين ببرد، شرف دارد بر توافقي که بخواهد ملت ايران را تحقير کند. رهبر انقلاب اسلامي‌سپس به يک ابهام صراحتاً پاسخ دادند و گفتند: برخي اوقات گفته مي‌شود که جزئيات اين مذاکرات، زير نظر رهبري است در حاليکه اين سخن دقيق نيست. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: من نسبت به مذاکرات بي‌تفاوت نيستم اما تا بحال در جزئيات مذاکرات دخالت نکرده‌ام و از اين پس هم دخالت نخواهم کرد. ايشان خاطرنشان کردند: من مسائل کلان، خطوط اصلي، چارچوب‌ها و خط قرمزها را عمدتاً به رئيس‌جمهور و در برخي موارد محدود به وزير امور خارجه گفته ام اما جزئيات در اختيار آنها است.

دغدغه جدي دارم چون طرف مقابل متقلب است

رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: بنده به مجريان مذاکرات هسته‌اي اعتماد دارم و تاکنون ترديدي نسبت به آنها نداشته ام و ان شاءالله که در آينده هم، اينچنين باشد اما درخصوص مذاکرات هسته‌اي، دغدغه جدي دارم. حضرت آيت‌‌الله خامنه اي تأکيد کردند: من نسبت به نحوه رفتار طرف مقابل در ادامه مذاکرات دغدغه دارم. ايشان با اشاره به برخي موافقت‌ها و مخالفت‌ها با مذاکرات هسته‌اي خاطرنشان کردند: نبايد در اين خصوص مبالغه و عجله شود بلکه بايد صبر کرد و ديد که چه اتفاقي خواهد افتاد.

در جريان قرار دادن مردم و نخبگان از جزئيات مذاکرات هسته‌اي مصداق همدلي مسئولان

حضرت آيت‌‌الله خامنه‌اي در جريان قرار دادن مردم و نخبگان را از جزئيات مذاکرات هسته‌اي، مصداق همدلي مسئولان با مردم خواندند و تأکيد کردند: همدلي يک موضوع دستوري نيست بلکه بايد آن را بوجود آورد و رشد داد که شرايط کنوني فرصت مناسبي براي بوجود آمدن همدلي با مردم است.

ايشان در ادامه يک پيشنهاد را به مسئولان مطرح کردند و گفتند: مسئولان که افراد صادق و علاقمند به منافع ملي هستند بايد منتقدين شاخص مذاکرات را دعوت کنند و با آنان صحبت کنند؛ اگر در مطالب آنان، نکته اي بود، از آن براي پيشبرد بهتر مذاکرات، استفاده کنند و اگر نکته اي هم نبود، آنان را قانع کنند. رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: اين مصداق همدلي و يکسان سازي دلها و عمل‌ها است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اظهار گلايه از برخي موضع گيريها که طرف مقابل را جامعه بين‌المللي مي‌داند افزودند: طرف مقابل ملت ايران که بدعهدي مي‌کند، آمريکا و سه کشور اروپايي است و نه جامعه بين‌المللي.

جامعه بين المللي همان 150 کشوري هستند که رؤسا و نمايندگان ارشد آنها چند سال پيش در اجلاس غيرمتعهدها در تهران شرکت کردند و اينکه گفته مي‌شود طرف مقابل ما جامعه بين‌المللي است که بايد به ما اعتماد کند، سخن بي موردي است. رهبر انقلاب اسلامي‌سپس به مواردي که ايشان در جلسات خصوصي از مسئولان در موضوع هسته‌اي مطالبه کرده‌اند، اشاره کردند و گفتند: من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهاي کنوني هسته‌اي را بسيار با اهميت تلقي کنند و آنها را کم ارزش و سبک نشمارند.

حضرت آيت‌الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه صنعت هسته‌اي يک ضرورت براي کشور است، افزودند: اينکه برخي روشنفکرنماها بگويند «صنعت هسته‌اي را براي چه مي‌خواهيم؟»، يک فريب است. رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به ادعاهاي چند کشور جنايتکار همچون آمريکا که از بمب اتمي‌استفاده کرده و يا فرانسه که آزمايشهاي هسته‌اي خطرناک انجام داده است، گفتند: آنها ما را متهم به تلاش براي ساخت بمب اتمي‌مي‌کنند، در حاليکه نظام اسلامي‌ايران بر مبناي فتواي شرعي و همچنين بر مبناي عقلاني، هيچگاه بدنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود، و آن را مايه دردسر مي‌داند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مطالبه بعدي از مسئولان را، اعتماد نکردن به طرف مقابل خواندند و افزودند: اخيراً يکي از مسئولان صريحاً گفت که ما به طرف مقابل اعتماد نداريم، که اينگونه موضع‌گيري‌ها خوب است. ايشان با تاکيد بر اينکه نبايد فريب لبخند طرف مقابل را خورد و نبايد به وعده‌هاي نقد او اعتماد کرد، گفتند: نمونه بارز اين مسئله، مواضع و سخنان رئيس‌جمهور آمريکا بعد از بيانيه اخير است.

تحريم‌ها بايد در همان روز توافق بطور کامل لغو شوند

رهبر انقلاب، لغو يک جاي تحريم‌ها را يکي ديگر از مطالبات از مسئولان بيان کردند و افزودند: اين موضوع بسيار مهم است و تحريم‌ها بايد در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: اگر قرار باشد لغو تحريم‌ها به يک فرآيند جديد مرتبط شود، اساس مذاکرات بي‌معنا خواهد بود، زيرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحريمهاست. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان مطالبه بعدي به بحث بازرسي‌ها اشاره و تأکيد کردند: مطلقاً نبايد اجازه داده شود که به بهانه نظارت، به حريم امنيتي و دفاعي کشور نفوذ کنند و مسئولين نظامي‌کشور نيز به هيچ وجه اجازه ندارند که به بهانه نظارت و بازرسي، بيگانگان را به اين حريم راه دهند، و يا توسعه دفاعي کشور را متوقف کنند. تذکر آخر رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تداوم توسعه فني برنامه هسته‌اي کشورمان بود. ايشان تاکيد کردند: توسعه علمي‌و فني در ابعاد گوناگون بايد ادامه يابد البته تيم مذاکره‌کننده ممکن است لازم بداند که برخي محدوديت‌ها را قبول کند که در اين زمينه حرفي نداريم اما توسعه فني بايد حتماً ادامه يابد و با قدرت پيش رود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سپس در بخش ديگري از سخنان خود به تحولات بسيار مهم يمن اشاره و تأکيد کردند: سعود‌ي‌ها با تجاوز به يمن، خطا و اشتباه کردند و بدعت بدي را در منطقه بنيان گذاشتند.

جنايت سعودي در يمن مشابه جنايت صهيونيست‌ها در غزه است

رهبر انقلاب کار اين روزهاي دولت سعودي در يمن را مشابه جنايت صهيونيست‌ها در غزه خواندند و به دو جنبه مهم اين موضوع پرداختند.

ايشان اقدام عليه ملت يمن را «جنايت، نسل‌کشي و قابل تعقيب بين‌المللي» دانستند و افزودند: کشتن کودکان، تخريب خانه‌ها و نابود کردن زير بناها و ثروت‌هاي ملي يک کشور، جنايتي بزرگ است.رهبر انقلاب تأکيد کردند: يقيناً سعودي‌ها در اين مساله خسارت و ضرر خواهند کرد و به هيچ وجه پيروز نخواهند شد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درخصوص دليل پيش بيني شکست سعودي‌ها گفتند: دليل اين پيش‌بيني واضح است، زيرا توانايي نظامي‌صهيونيست‌ها چندين برابر سعودي‌ها و منطقه غزه نيز يک منطقه کوچک بود، اما آنها نتوانستند موفق شوند، در حالي که يمن، کشوري پهناور و با جمعيت ده‌ها ميليوني است.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: سعودي‌ها در اين ماجرا قطعاً ضربه خواهند خورد و بيني آنها به خاک ماليده خواهد شد. ايشان با اشاره به سوابق سعودي‌ها در مسائل سياست خارجي گفتند: ما با سعودي‌ها در مسائل گوناگون سياسي اختلافات متعددي داريم اما هميشه مي‌گفتيم که آنها در سياست خارجي متانت و وقار نشان مي‌دهند، اما چند جوان بي‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازي غلبه مي‌دهند، که اين کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.

هشدار مي‌دهم که دست از حرکت جنايت آميز در يمن بردارند

رهبر انقلاب اسلامي ‌خطاب به دولت سعودي تأکيد کردند: اين حرکت در منطقه قابل قبول نيست و من هشدار مي‌دهم که بايد دست از حرکت جنايت آميز در يمن بردارند. ايشان با اشاره به ادعاي دخالت ايران در يمن گفتند: هواپيماهاي جنايتکارشان آسمان يمن را ناامن کرده و بهانه‌هاي ابلهانه‌اي که از نظر خداوند، ملت‌ها و منطق بين المللي مردود است براي دخالت در يمن جور مي‌کنند، اما اين کارها را دخالت نمي‌دانند و در مقابل، ايران را متهم مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان