تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نشست خبري آلبوم «مستور و مست» با حضور خواننده، آهنگساز و ساير عوامل برگزار شد؛
همايون شجريان: با اين اثر مي‌توان شعر و عرفان شرق را به گوش مخاطب غيرايراني رساند

نشست خبري آلبوم «مستور و مست» با صداي «همايون شجريان» و آهنگسازي «ژانو باغوميان» به ميزباني سالن استاد «شهناز» خانه هنرمندان برگزار شد و عوامل توليد اين مجموعه به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند. «مستور و مست» به همت شرکت «هنر پارسه» توليد شده و قرار است توسط «گلچين آواي شرق» در بازار توزيع شود. در اين آلبوم که فضايي حماسي دارد، اشعاري از بزرگان شعر فارسي نظير حافظ، مولانا و عطار شنيده مي‌شود.

«ژانو باغوميان» آهنگساز دورگه آمريکايي-ايراني در ابتداي اين نشست گفت: «فعاليت من بيشتر در زمينه موسيقي اينسترومنتال بوده و فعاليت‌هاي کوچک ديگري هم داشتم که هيچگاه فکر نمي‌کردم تا اين حد جدي شود. من نمي‌توانم از کار خودم تعريف کنم و بايد اجازه دهيم که کار پخش شود و ببينيم عکس‌العمل مردم چگونه است. من براي اولين بار با صداي همايون شجريان در اثر «سيمرغ» آشنا شدم و ديدم که صداي او چه بافت زيبا و تحريرهاي جالبي دارد. با کمک دوستان توانستيم با ايشان ديدار کنيم و او پس از ارائه موسيقي، موافقت خود را براي حضور در آن اعلام کرد.»

در ادامه، همايون شجريان گفت: «زماني که جلسه آشنايي من و «ژانو» برگزار شد و کار را شنيدم، ابتدا از فارسي صحبت کردن او متعجب شدم. اصلاً توقع نداشتم که ايشان اين‌قدر به زبان فارسي و فرهنگ ما مسلط باشد و حافظ، عطار و مولانا و عرفان ما را به خوبي بشناسد. تا حدودي با فرهنگ‌هاي ديگر و عرفان شرق هم آشنايي داشت. همين مسأله، شنيدن موسيقي او را براي من جذاب‌تر مي‌کرد. همان زمان نکته‌اي احساس کردم که ژانو چه خوب توانسته عظمت و شکوهِ شعر حافظ و مولانا را -که اغلب زير ظرافت و زيبايي اين کلام بزرگواران پنهان است- به خوبي نشان دهد. اين شکوه و عظمت اغلب حس نمي‌شود و يا در آهنگسازي، اغلب با ظرافت و خط ملودي‌هاي ايراني سعي مي‌کنيم به اين شعرها بپردازيم.

همايون ادامه داد: «ژانو با يک موسيقي حماسي و قلدر و در برخي قطعات با بهره‌گيري از سيصد يا چهارصد نوازنده، اين شکوه را نشان داده است. برخي خط‌هاي ملودي به نظرم تفکر غربي داشت که اجراي آنها هم برايم جذاب بود و سعي کردم خيلي در آنها اعمال سليقه نکنم تا آن بکارت و اصالت که از ذوق او سرچشمه گرفته، دست‌نخورده باقي بماند. آن ريزه‌کاري‌ها و تحريرهايي که هر خواننده‌اي براي ايرانيزه کردن به کار مي‌برد را هم تا حدي که به کليت ساختار کار لطمه وارد نکند، در اين کار دخيل کرديم.»

باغوميان در ادامه صحبت‌هاي شجريان اضافه کرد: «تا آن‌جايي که من موسيقي‌هاي توليد ايران را شنيده‌ام، موسيقي و وکال با هم حرکت مي‌کنند و خواننده-محوري حاکم است. در اين کار سعي کرديم با دل و جرأت‌تر حرکت کنيم. با اينکه صداي همايون با همان بافت عجيب و غريب و محکم خودش حضور دارد، ولي موسيقي با صداي خواننده به صورت موازي حرکت نمي‌کند و کاملاً حالتي غيرخطي دارد.»

«صدرا اماني»، مدير اجرايي شرکت «هنر پارسه» هم درباره روند شکل‌گيري اين اثر گفت: «از گذشته با آقاي باغوميان دوست بوديم و سال گذشته اعلام کرد که در حال کار بر روي يک آلبوم موسيقي هستند و به دنبال صداي خاص براي آن مي‌گردند. خواننده‌هايي را با ايشان مطرح کرديم و نهايتاً تصميم بر اين شد که جلسه‌اي با حضور آقاي همايون شجريان داشته باشيم. به نظر من و مدير شرکت هنر پارسه، تنها کسي که مي‌توانست از پس اين آلبوم بربيايد، کسي به جز آقاي شجريان نبود. حدود 11 ماه زمان صرف شد تا اين پروژه به اتمام برسد. بايد بگويم که تاکنون نظير اين کار در موسيقي ما انجام نشده بود و براي آهنگساز، خواننده و شرکت هنر پارسه اثر بزرگي به شمار مي‌رود.»

«شجاعي» هم به نمايندگي از شرکت پخش گفت: «زماني که من براي اولين بار اين کار را شنيدم متعجب شدم و تصميم گرفتيم تمام توان خودمان در حوزه توزيع و پخش را به کار بگيريم و به اميد خدا از صبح روز بيستم اسفند اين اثر در مراکز فرهنگي و هنري در دسترس علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.»

در ادامه عوامل اين مجموعه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند و باغوميان درباره اجراي زنده اين اثر در ايران گفت: «ما براي برگزاري کنسرت اين اثر برنامه‌هايي داريم و بايد بگويم که اتفاقات تکنيکي جديدي هم در آن رخ خواهد داد. يک سري پيشرفت‌ها رخ داده که مي‌توانيم از لحاظ تکنولوژي و نوازندگي، در اجراي زنده اين کار آنها را ببينيم. کار سختي است ولي برنامه‌ريزي‌هايي برايش داريم.»

شجريان در پاسخ به اين سوال که آيا آلبوم جديدش در چارچوب موسيقي تلفيقي است يا اصرار دارد که آن را موسيقي سنتي بنامد گفت: «اصراري نداريم که اين آلبوم را در قالب موسيقي سنتي جاي بدهيم. اصولاً من اصراري بر دسته‌بندي کارها ندارم و اعتقاد دارم که فقط بايد موسيقي را گوش کرد. در اينجا محوريت با عرفانِ شرق است. لااقل در مورد کلام اينگونه است. يعني از شعرهايي استفاده شده که همگي عارفانه هستند و سخنان بزرگ و معاني عميقي در آنها هست. به نظر من مي‌توان گفت که اين يک کار تلفيقي است؛ به اين معني که دو فرهنگ مختلف در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند. خط ملودي در جاهايي آن خط ملودي سنتي نيست و شايد غربي باشد که من در اين مجموعه آن را مي‌پسندم. اما کلام حافظ، مولانا و عطار نقش پررنگي دارد و باعث شده که توازن بين ارکستر و خواننده و ملودي برقرار شود. فکر مي‌کنم اين اثر يک قدم مثبت در کارنامه فعاليت‌هاي من است. ضمن اينکه هميشه دنبال روزنه‌اي بودم که خارج از مرزهاي ايران و براي شنوندگان غيرايراني بتوانيم شعر و فرهنگ خودمان را عرضه کنيم. فکر مي‌کنم اين راه بدي نباشد که بتوانم کار خودم را عرضه کنم.»

باغوميان توضيح ديگري را هم بر صحبت‌هاي همايون شجريان اضافه کرد: «ما زياد دنبال اين نبوديم که در چارچوب‌هاي موسيقي و اسم‌هاي عجيب و غريب فعاليت کنيم. ما يک پيام عرفاني پشت اين کار داريم. عرفان پيام خودشناسي است و کل اين مجموعه را براي رساندن اين پيام همراه کرديم. هدف از اين کار انتقال يک معني بسيار مهم بود که در شعرهاي ايراني وجود دارد. هدف ما اين بود که با تزئينات موسيقايي، پيام را انتقال دهيم. کل کره زمين هم يک روز از بين مي‌رود و اصلاً سبک‌ها مسأله مهمي نيست که بخواهيم به آن بها دهيم.»

شجريان درباره وکال آلبوم به اين نکات اشاره کرد: «ضبط وکال اين آلبوم در ايران بود. اما براي ميکس آلبوم، يک صدابردار حرفه‌اي که از دوستان آقاي باغوميان هستند از آمريکا آمدند و طي چند هفته کار را ميکس کردند. روند ميکس سخت بود و دستگاه‌هاي خاصي تهيه شد تا صداي خواننده بين ارکستر گم نشود. زماني که براي اجرا کار به نتيجه نهايي برسيم، ديگر خواندن خيلي پيچيده نيست. اين که کار در پروسه شکل مي‌گيرد و اعمال نظرهايي روي آن انجام مي‌شود، زمان‌بَر خواهد بود و زماني که به نتيجه دلخواه برسيم، پروسه ضبط طولاني نخواهد داشت. از زماني که با پروسه آشنا شدم، کلاً حدود هشت‌ماه به طول انجاميد.»

صدرا اماني درباره پخش بين‌المللي اثر هم گفت: «کار در خارج از کشور رجيستر شده ولي هنوز در مورد شرکت پخش‌کننده آن تصميمي نگرفته‌ايم.» در پايان برنامه هم موزيک‌ويدئويي به کارگرداني «فردين صاحب‌الزماني» و با بازي «مهتاب کرامتي» پخش شد که براي يکي از قطعات آلبوم ساخته شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان