تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کلينتون: نامه سناتورها به ايران اقدامي خارج از عرف در آمريکا است

وزير امور خارجه پيشين آمريکا نامه جمعي از سناتورهاي آمريکايي به مقامات ايراني را خارج از عرف رهبري در آمريکا توصيف کرد.

به گزارش (ايسنا) به نوشته روزنامه واشنگتن پست، هيلاري کلينتون روز سه‌شنبه در يک کنفرانس خبري در نيويورک در واکنش به نامه سرگشاده 47 سناتور جمهوري‌خواه به مقامات ايراني درباره اعتبار هرگونه توافق هسته‌اي اظهار کرد: هدف از اين نامه مشخص نيست. يک نفر بايد بپرسد که آنها چه هدفي داشته‌اند.

وزير امور خارجه پيشين آمريکا ادامه داد: نامه اين 47 سناتور خارج از عرف رهبري در آمريکا بوده و موجب افزايش تنش‌هاي کنوني ميان کاخ سفيد و جمهوري‌خواهان بر سر مذاکرات هسته‌اي با ايران شده است.

کلينتون همچنين گفت: به نظر مي‌آيد که دو پاسخ منطقي براي هدف اين نامه وجود داشته باشد. اين سناتورها يا قصد داشتند به ايراني‌ها کمک کنند و يا به دولت اوباما که هم اکنون در ميانه راه ديپلماسي بين‌المللي قرار دارد آسيب بزنند.

وي تاکيد کرد: هر يک از اين پاسخ‌ها که درست باشد موجب بي‌اعتبار شدن امضاکنندگان اين نامه است.وزير امور خارجه پيشين آمريکا با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 اظهار کرد:‌ هدف دولت آمريکا براي ادامه اين مذاکرات يافتن راه حل ديپلماتيک است که هرگونه راه براي دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي را از بين ببرد و به ما اجازه‌ نظارت و دسترسي به برنامه‌ هسته‌اي ايران را بدهد.

وي افزود: اکنون مردم منطقه مي‌توانند درباره‌ اين که دستيابي به اين اهداف چه ميزان زمان مي‌برد اختلاف نظر داشته باشند اما ما بايد هرگونه توافق نهايي را بر اساس نتايج آن مورد قضاوت قرار دهيم.

به نوشته واشنگتن پست اين 47 سناتور جمهوري‌خواه در اقدامي نادر يک نامه سرگشاده را خطاب به مقامات ايراني امضا کردند و در آن گفتند که هر توافق هسته‌اي مي تواند تا پايان دوران رياست جمهوري باراک اوباما اعتبار داشته باشد.

اين سناتورها همچنين اعلام کردند کنگره مي‌تواند متن توافق هسته‌اي را تغيير دهد که به گفته‌ جن ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ آمريکا اين ادعا بر خلاف قانون اساسي اين کشور است.

همچنين باراک اوباما در واکنش به اين نامه آن را اقدامي تمسخرآميز خواند و اين سناتورهاي جمهوري‌خواه را به تلاش براي تضعيف سياست‌هاي دولت متهم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان