تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در نشست مشترک هيات‌هاي عالي رتبه ايران و ترکمنستان اعلام شد؛
افزايش مبادلات تهران و عشق آباد به 60 ميليارد دلار

حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهوري در ديدار «قربانقلي بردي محمداف» رئيس‌جمهوري ترکمنستان، با ابراز خرسندي از فرصت پيش آمده براي ديدار از اين کشور دوست و همسايه، گفت: دو ملت ايران و ترکمنستان از سال‌هاي دور روابط صميمانه با يکديگر داشتند و خوشحاليم که اين روابط امروز به مراتب بهتر از گذشته است.

به گزارش ايسنا، رئيس‌جمهوري با اشاره به گسترش همکاري‌هاي تهران – عشق آباد در سالها و بويژه ماههاي اخير، با اشاره به ديدارهاي پرشمار با رئيس‌جمهوري ترکمنستان در مدت سپري شده از دولت يازدهم، گفت: مقامهاي دو کشور به خوبي بر اهميت روابط بسيار خوب دوجانبه واقف هستند و معتقديم بايد از همه ظرفيت‌هاي موجود براي توسعه اين روابط استفاده کنيم. رئيس‌جمهوري تصريح کرد: قطعاً مذاکراتي که در اين سفر خواهيم داشت در گسترش روابط تأثيرگذار خواهد بود و اميدوارم در پايان اين سفر خبرهاي خوبي براي دو ملت داشته باشيم. روحاني گفت: ايران همواره طرفدار و حامي سياست صلح و دوستي ترکمنستان و مسير بي‌طرفي اعلام شده از سوي عشق آباد بوده و هست. قربانقلي بردي محمداف رئيس‌جمهوري ترکمنستان نيز در اين ديدار، با اشاره به روابط خوب و حسنه دو کشور، گفت: دو ملت ايران و ترکمنستان همواره روابط حسنه خود را حفظ کردند و در سال‌هاي اخير نيز با توجه به افزايش همکاري‌ها در عرصه‌هاي مختلف، روابط دوجانبه تهران – عشق‌آباد مفهوم جديدي پيدا کرده است. وي با بيان اينکه ايران و ترکمنستان در عرصه سياسي نيز نظريات و ايده‌هاي همخوان و نزديک به يکديگر دارند، اضافه کرد: دو دولت ايران و ترکمنستان همواره براي آباداني کشورهاي خود، رفاه دو ملت و حفظ و گسترش صلح و امنيت در جهان تلاش کرده‌اند. رئيس‌جمهوري ترکمنستان با اشاره به گسترش روابط بازرگاني و تجاري دو کشور در زمينه مبادلات نفت و گاز، حمل و نقل، کشاورزي و آب و برق، اظهار داشت: حجم مبادلات تجاري دو کشور همه ساله در حال افزايش است و با اين وجود ظرفيت‌هاي خوبي براي ارتقاء بيشتر اين مبادلات وجود دارد که کميسيون همکاري مشترک اقتصادي دو کشور بايد به عنوان هماهنگ‌کننده، اين ظرفيت‌ها را فعال کند.

همچنين روساي جمهوري اسلامي ايران و ترکمنستان در نشست مشترک هيات هاي عالي رتبه دو کشور اعلام کردند که مصمم هستند حجم مبادلات تجاري و همکاريهاي اقتصادي دوجانبه تا 10 سال آينده، به رقم 60 ميليارد دلار برسد.

روحاني با بيان اينکه روابط دو کشور با توافقات امروز بيش‌از‌پيش گسترش مي يابد که اين به نفع دو ملت و منطقه است، گفت: ايران و ترکمنستان دو کشور مهم در عرصه توليد انرژي هستند و بايد همکاريهاي خود را در اين زمينه گسترش دهند.

رئيس‌جمهوري با اعلام آمادگي کشورمان براي توسعه همکاريها با ترکمنستان در زمينه ترانزيت انرژي افزود: ايران تمايل دارد ضمن ادامه خريد گاز از ترکمنستان در حوزه خريد برق و ارائه خدمات فني و مهندسي نيز همکاري‌ها و تعاملات دوجانبه را گسترش دهد. روحاني به تصميم دو کشور براي افزايش حجم مبادله کالا از مسير ريلي به 10 ميليون تن در سال اشاره کرد و اظهارداشت: در زمينه حمل و نقل جاده‌اي نيز افزايش حجم مبادلات را تسهيل خواهيم کرد تا کريدور عمان، ايران، ترکمنستان و ازبکستان در توسعه حمل‌و‌نقل در منطقه فعال‌تر شود. رئيس‌جمهوري همچنين به مذاکرات هيات هاي دو کشور درباره تعيين رژيم حقوقي درياي خزر اشاره و تصريح کرد: دو کشور مايل به تسهيل همکاري‌هاي بانکي در راستاي گسترش تجارت و نيز ارتقاي سطح همکاريها در زمينه هاي محيط‌زيست، مبارزه با مواد مخدر و تامين منابع آبي هستند . روحاني ضمن تشکر از مواضع ترکمنستان در حمايت از فعاليت‌هاي صلح آميز هسته اي کشورمان خاطرنشان کرد: دو کشور در عرصه مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي نيز داراي مواضع و نظرات مشترک هستند.

قربانقلي بردي محمداف رئيس‌جمهوري ترکمنستان نيز در اين نشست که روز چهارشنبه انجام شد، سفر رييس جمهوري کشورمان را آغاز دورجديدي از روابط دو کشور توصيف کرد و گفت: ملتهاي ايران و ترکمنستان در طول قرنها روابط مستحکم خود را حفظ کرده اند و در 23 سال سپري شده از استقلال ترکمنستان نيز روابط دوجانبه همواره روبه رشد بوده است. رئيس‌جمهوري ترکمنستان با اشاره به همکاريهاي نزديک دو کشور در عرصه هاي اکولوژيکي و بازرگاني افزود: قطعا گسترش اين همکاريها به اتحاد بيشتر کشورها با يکديگر منجر خواهد شد.

وي بر لزوم همکاري دو کشور در حوزه انرژي تاکيد کرد و اظهارداشت:ايران و ترکمنستان دو کشور مطرح در عرصه توليد انرژي هستند و بايد همکاريهاي خود را در اين زمينه هر چه بيشتر گسترش دهند.

بردي محمداف با اشاره به بهره‌برداري از خط آهن ايران، ترکمنستان، قزاقستان، گفت: ترکمنستان همچنين علاقه دارد روابط خود با ايران را در زمينه‌هاي علمي و فناوري، کشاورزي و فرهنگي نيز با توجه به تاريخ و ميراث مشترک فرهنگي دو کشور گسترش دهد.

ايران و ترکمنستان 17 سند همکاري امضا کردند

ايران و ترکمنستان به دنبال نشست مشترک هيأت‌هاي عالي‌رتبه دو کشور 17 سند همکاري در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياسي، حقوقي و علمي و فناوري امضا کردند. به گزارش ايسنا،اين اسناد که راه گسترش همکاري‌هاي همه جانبه تهران‌– عشق آباد را بيش از پيش هموار کرد، در حضور حجت الاسلام حسن روحاني و قربانقلي بردي محمداف روساي جمهوري ايران و ترکمنستان، ميان مقامهاي ارشد دو کشور امضا شد. برنامه همکاري پنج ساله وزارتخانه‌هاي امور خارجه دو کشور، پروتکل انتقال محکومان به حبس بين دو کشور، همکاري در زمينه محيط زيست، مبادلات فرهنگي، هنري، علمي و آموزشي در فاصله سال‌هاي 1394 تا 1397، همکاري در زمينه مبارزه با پولشويي، همکاري در زمينه بررسي احداث پل سرخس، همکاري در زمينه بررسي ساخت و احداث جاده، همکاري در زمينه توليد و تبادل برق، همکاري در زمينه صادرات کالا و محصولات شيميايي، همکاري‌هاي کشاورزي، همکاري در بخش راه‌آهن، همکاري‌هاي بخش خصوصي دو کشور، همکاري در زمينه نسخ خطي، همکاري اتاق‌هاي بازرگاني دو کشور، همکاري ميان استان خراسان شمالي و استان آخال ترکمنستان، همکاري بين استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان و همکاري بين خراسان رضوي و استان مرو ترکمنستان، از جمله اين اسناد همکاري بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان