تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
6 سد خاکي در 6 نقطه بياباني زيرزميني در استان سمنان احداث شد

سرويس خبر:

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان محمدهادي نوچه در نشستي با خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي در سالن جلسات شهيد نقاشيان اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان اظهار داشت: اين بندهاي زير سطحي ظرفيت بسيار مناسب آبي را براي استان سمنان به وجود آورده است و اين استان يکي از استان‌هاي پيشرو در احداث سدهاي زيرزميني در کشور است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، وي افزود: کار احداث اين بندهاي زيرزميني در 6 نقطه بياباني استان سمنان مانند دهورد گرمسار، سرکوير دامغان و منطقه تويه دامغان به اتمام رسيده است.

معاون آبخيزداري و آبخوان‌داري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان با اشاره به مطالعات انجام شده در زمينه احداث بندهاي زيرزميني در اين استان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، 20 نقطه از استان سمنان به منظور احداث بندهاي زيرزميني شناسايي شده است.

نوچه با تأکيد براينکه محل‌هاي احداث اين بندهاي زيرسطحي بايد داراي شرايط ويژه‌اي را داشته باشند عنوان کرد: در مناطق محل احداث سدهاي زيرزميني نبايد قنات وجود داشته باشد و در اين مطالعات به اين نکته نيز توجه شده است.

به گفته وي، برنامه‌ريزي براي احداث 6 سد خاکي زيرزميني ديگر در استان سمنان نيز انجام شده است و محل‌هاي احداث و نيز مشخصات آن به منظور تأمين اعتبار اعلام شده است.معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان تصريح کرد: آغاز عمليات اجرايي اين بندهاي خاکي منوط به تأمين اعتبار است.

نوچه با اشاره به اينکه در مناطق کويري آب‌هاي زيرسطحي مناسبي وجود دارد که از دسترس خارج است تصريح کرد: دسترسي به منابع کوچک آبي در مناطق حاشيه کوير از مهمترين اهداف اجراي اين طرح ملي است.

وي گفت: با توجه به اينکه تبخير آب در اين سدها نزديک به صفر بوده و اين منابع آبي آلودگي محيطي نيز ندارد؛ احداث بندهاي زيرزميني بسيار اهميت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان