تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
ضرورت وجود شادي در جامعه
   نويسنده : غلامرضا قدس

دولت يازدهم در به نتيجه رساندن وعده‌هاي شادي و اميد که به مردم در رقابت‌هاي انتخاباتي داده بود خود را مصمم نشان مي‌دهد و در مهم‌ترين قدم در اين رابطه در پيش نويس منشور حقوق شهروندي که آذر ماه 92 از سوي رئيس جمهوري منتشر شد بندهايي به شادي، حق شادي و فراهم کردن بسترهايي براي شاد بودن مردم اختصاص پيدا کرد. مثلا در بند 9 ماده 3 نوشته شده: «دولت موظف است با انجام تدابير لازم، زمينه برخورداري از وضعيت و امکانات کافي برگزاري مراسم و برنامه‌هاي مفرح و برپايي جشن‌هاي ملي و مذهبي، اجراي برنامه‌هاي تفريحي، مسافرتي، گردشگري، اقامت در سکونتگاه‌هاي طبيعي، سفرهاي ارزان، فرصت مطالعه، پرداختن به کارهاي ذوقي، ادبي و هنري و سرگرمي‌را براي شهروندان فراهم کند.»

آقاي دکتر روحاني در بيان ديدگاه‌هاي خود در همايش بيمه سلامت که در خرداد ماه امسال برگزار شد بار ديگر بر آزادي‌هاي فردي و حفظ حريم خصوصي افراد تاکيد کرد و گفت: «ما مردم را سر مسايل کوچک و جزيي، بي‌خود، بي جهت و بي دليل يا به دلايل واهي، به بهانه‌هاي واهي، در واقع اسمش را دليل هم نمي‌شود گذاشت، اذيت مي‌کنيم، بگذاريم مردم راحت باشند.» او گفت: «اين قدر در زندگي مردم هر روز مداخله نکنيم ولو به خاطر دلسوزي، بگذاريم مردم راه بهشت را انتخاب کنند، به زور شلاق نمي‌شود مردم را به بهشت برد، پيامبر هم بشير بود و هم نذير، شلاق در دستش نبود، بشير بود و نذير، مردم را بشارت مي‌داد، اميد مي‌داد و راه حق را به مردم معرفي مي‌کرد. مردم را انذار مي‌داد، مي‌گفت ؛ اين راه راه ناصحيحي است، تبعاتش اينهاست»

به اعتقاد کارشناسان در کنار محدوديت‌ها و بي‌توجهي نهادهاي عمومي‌مانند صدا و سيما و... به ترويج فرهنگ شادي، يکي از دلايل کم بودن ميزان شادي در شهرها و استان‌هاي کشور، مشکلات اقتصادي و اجتماعي است که در سال‌هاي گذشته با افزايش روبه‌رو بوده است. پايين بودن درآمد، بالابودن هزينه‌هاي زندگي، طولاني بودن ساعات کاري، تجملات، چشم و هم چشمي‌، خستگي‌ها و فشارهاي روحي رواني، بي‌ثباتي شغلي، بيکاري، بالا بودن سن ازدواج و... از جمله مواردي است که در سال‌هاي گذشته باعث شده است مردم به شادي و تفريح توجه چنداني نداشته باشند.

بر اساس آمار بانک مرکزي سهم «امور فرهنگي و تفريحي» در سبد خانواده‌هاي ايراني 2/3 درصد از کل هزينه‌هاي خانواده‌ها در سال است. برابر همين آمار خانواده‌هاي شهري به طور متوسط و ميانگين، نزديک به 21 ميليون و 653 هزار تومان در سال صرف هزينه‌هاي مصرفي خود مي‌کنند که سهم «امور تفريحي» در اين سبد براي هر خانواده به طور متوسط 498 هزار و 19 تومان بوده است، هزينه‌اي که اگر آن را به 12 ماه سال تقسيم کنيم به عدد 41 هزار و 501 تومان براي هر خانواده 4 نفره در ماه خواهيم رسيد، يعني هر نفر 10 هزار تومان، رقمي‌که به صورت ميانگين پول يک سانس استخر، يک بليط سينما يا 10 روز، روزنامه است.

حالا شما ببينيد وضعيت شادي در ايران به چه شکلي است؟ و مردم ايران در بين کشورهاي جهان چه جايگاهي از نظر شادي دارند ؟ نتايج آخرين تحقيق جهاني که درباره شادي و احساس رضايت از زندگي از سوي موسسه تحقيقاتي « زمين » وابسته به دانشگاه کلمبيا صورت گرفته، نشان مي‌دهد ايران در بين 156 کشور مورد بررسي، جايگاه 115 جهان را دارد که رتبه بسيار پاييني است و کشورهاي دانمارک، نروژ، سوئيس، هلند و سوئد به ترتيب شادترين مردم جهان را دارند.

حالا شما ببينيد دليل اين همه بيماري‌هاي صعب‌العلاج، درگيري‌ها، اختلافات، اختلالات روحي، رواني و... از کجاست؟ کارشناسان مي‌گويند ؛ مشکلات اقتصادي و فرهنگي، نبود برنامه‌هاي دولتي و ملي براي سرگرمي‌و شادي، بيشترين نقش را در شاد نبودن مردم بر عهده دارند، مثلا برنامه‌هاي صدا و سيما را ملاحظه کنيد که در آن سهم ناچيزي به طنز، شادي، سرگرمي‌هاي مفرح، موسيقي و برنامه‌هاي کمدي اختصاص دارد و حجم وسيعي از برنامه‌هاي تلويزيون را در حال حاضر برنامه‌هاي اجتماعي، سياسي، گزارش، تفسير، سخنراني، اقتصادي، مناظره و... گرفته و همين است که در سال‌هاي گذشته، تلويزيون با ريزش شديد مخاطب روبه رو شده و بسياري از مخاطبان جذب شبکه‌هاي ماهواره اي و... شده اند. اين در حالي است که وجود شادي و نشاط در جامعه يک امر بسيار ضروري است که بايستي رسانه‌هاي عمومي‌و نهادهاي دولتي از جمله شهرداري‌ها با توجه به تقويم و برنامه‌هاي عمومي‌سالانه با وجود عيدهاي مذهبي و ملي و مناسبتي توجهي به برپايي جشن‌هاي عمومي‌با حضور مردم را داشته باشند و فرصتي براي شادي مردم فراهم کنند، اين مسئله حتي در سطح جهاني آن قدر مهم است که سازمان ملل متحد از سال گذشته روز جديدي را به عنوان «شادي» به تقويمش اضافه کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان