تاریخ 1393/11/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سي‌امين جشنواره موسيقي فجر
ارکستر شهر تهران به رهبري نادر مشايخي و با خوانندگي مختاباد روي صحنه رفت

ارکستر فرهنگي شهر تهران به رهبري نادر مشايخي، در نخستين حضور خود در جشنواره موسيقي فجر، درحالي به صحنه رفت که يک عضو شوراي شهر تهران به‌عنوان خواننده با آن همراهي مي‌کرد.

در اين اجرا که عصر روز جمعه 24 بهمن به‌ عنوان نخستين اجراي تالار وحدت در نخستين روز از سي‌امين جشنواره‌ي موسيقي فجر به صحنه رفت، ارکستر فيلارمونيک خانه هنرمندان ايران (ارکستر شهر تهران) که 29 دي‌ماه موجوديت خود را اعلام کرده است، در ابتدا به نواختن سرود ملي پرداخت که پيش‌تر احتمال اجراي آن توسط يکي از ارکسترهاي خارجي حاضر در جشنواره مطرح شده بود.

در ادامه نيز با حضور عبدالحسين مختاباد – عضو شوراي اسلامي‌شهر تهران – به روي صحنه، قطعه‌ي «شهيدان خدايي»، ساخته‌ي هوشنگ کامکار، با شعري از مولانا اجرا شد. پس از آن، با خروج مختاباد، تا پايان بخش نخست اجرا، 6 اثر ديگر از ساخته‌هاي بتهوون، باخ و باتيست لولي (مارش ترکي) اجرا شد.

دومين روز جشنواره موسيقي فجر در بخش دوم اما نادر مشايخي پس از استراحتي ربع ساعته، با کمک عصا و به سختي بر صحنه حضور يافت، ارکستر را در ادامه‌ي کار، به‌ صورت نشسته بر روي صندلي رهبري کرد.

در اين بخش علاوه بر آثاري از آروو پرت، گابريل فوره، پرو کوفيف و شوستاکوويچ، اثر معروف مرتضي‌خان ني‌داوود (پيش‌درآمد اصفهان) که با تيتراژ سريال «هزاردستان» براي علاقه‌مندان موسيقي ايران شناخته شده است، با خوانندگي عبدالحسين مختاباد اجرا شد.

براي قطعه‌هاي متنوع اين بخش، علاوه بر سازهاي زهي، بادي و کوبه‌اي ارکستر، سازهاي ايراني چون کمانچه، قيچک، ني، دف، تنبک و شورانگيز نيز به‌طور متناوب به‌ کار گرفته شدند.

صديق تعريف و محمد سرير، از هنرمندان حاضر در اجراي ارکستر فرهنگي شهر تهران بودند؛ ارکستري که اعلام شده با حمايت شهرداري تهران، شوراي اسلامي‌شهر تهران، معاونت امور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌فعاليت مي‌کند و بيژن کامکار نيز از ديگر سوليست‌هاي آن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان