تاریخ 1393/11/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب کرد:
ورود نيروهاي مسلح به دسته بندي‌هاي سياسي انتخابات ،ممنوع

در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي انتخابات ادامه پيدا کرد و بند ديگري از اين سياست‌ها به تصويب رسيد.

به گزارش ايسنا، در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تقدير و تمجيد از حضور پرشور مردم در راهپيمايي يوم‌الله 22 بهمن در سراسر کشور، به مشاهدات خود در اين روز اشاره کرد و گفت: مردم بويژه جوانان نسل سومي، با روحيه شاد و پرمعني، در اين روز، يکبار ديگر شايستگي‌ها و وفاداري خود را در دفاع از آرمان‌هاي اصيل انقلاب و نظام اسلامي نشان دادند و ثابت کردند به رغم برخي مشکلات از جمله اقتصادي، همچنان مانند اوايل انقلاب براي دفاع از دستاوردها و ارزش‌هاي اسلامي انقلاب و نظام در صحنه حضور دارند.

وي تأکيد کرد: مردم آگاه و زمان شناس هستند و تشخيص مي‌دهند که تداوم انقلاب اسلامي ضرورتي براي تاريخ معاصر و به نفع کشور و مردم است و بايد اميدوارانه براي رفع مشکلات به مسؤولان کمک کنند. هاشمي رفسنجاني با ابراز تأسف و نگراني از شرايط بد جوّي و آلودگي هوا در مناطق غرب و جنوب غرب کشورمان بويژه استان خوزستان که مردم آن منطقه را به شدت آزار مي‌دهد، گفت: متأسفانه اين پديده مخرّب و آزاردهنده، سلامت و آسايش مردم اين مناطق را مختل کرده و بلايي است که از هفت الي هشت سال قبل شروع شده و مربوط به حال حاضر نيست. وي افزود: انتظار داريم با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب و اهتمام جدّي دولتمردان، ريشه اين عواملي که منحصر به داخل هم نبوده و مربوط به کشورهاي عراق، کويت، اردن، عربستان و‌... است شناسايي و راهکارهاي مناسب با بسيج عمومي کشور و کمک و همکاري همه دستگاه‌ها و قواي کشور اتخاذ شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با ابراز نگراني از تحرکات برخي کشورهاي غربي در قبال پيروزي حوثي‌ها در کشور يمن گفت: اخبار اين تحرکات منفي، چشم‌انداز روشني را براي آينده اين منطقه ترسيم نمي‌کند و نگران‌کننده است.

وي هشدار داد که منطقه ديگر تحمل تنش، خشونت و احتمالاً جنگ تحميلي ديگري را ندارد و اميدواريم غربي‌ها عاقلانه رفتار کنند تا تشنّج و درگيري‌هاي جديد ديگري در منطقه ايجاد نشود. وي همچنين با اشاره به فشردگي برنامه‌ها و دستورها در مجمع تشخيص مصلحت نظام، اعلام کرد: تا پايان سال‌جاري، جلسات مجمع به صورت هفتگي تشکيل خواهد شد تا از حجم کارها کاسته شده و رسيدگي به موضوعات تسريع شود.

اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي انتخابات، «ممنوعيت ورود افراد نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه، نيروي انتظامي و دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي و سازمان بسيج در دسته‌بندي‌هاي سياسي و جناحي در انتخابات و جانبداري از داوطلبان خاص» را تصويب کردند.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام که علاوه بر حضور روساي قواي مقننه و مجريه و اکثريت اعضا، وزراي کشور، اطلاعات و دادگستري، روساي کميسيون‌هاي شوراها و امور داخلي کشور و امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، يکي از حقوقدانان شوراي نگهبان، معاون اجرايي شوراي‌عالي امنيت ملي و برخي ديگر از کارشناسان مربوطه از دستگاه‌هاي ذيربط نيز حضور داشتند، بررسي و تدوين بندهاي ديگري (بند 10 تا 12) از سياست‌هاي کلي انتخابات ادامه يافت و موارد ذيل به تصويب رسيد:

بند 10ـ تسهيل و ارتقاء سطح مشارکت احزاب و تشکل‌هاي سياسي قانوني در انتخابات به منظور: معرفي افراد شايسته در تراز جمهوري اسلامي ايران و در چارچوب صلاحيت‌هاي قانوني؛ مطالبه رقابت سالم انتخاباتي داوطلبان مورد حمايت در جهت افزايش مشارکت و حضور با نشاط مردم، مسووليت پذيري و قانون‌مداري و رعايت قواعد و مقررات فعاليت سياسي توسط اعضا؛ طرفداران و داوطلبان و پذيرش نتيجه قانوني و نهايي انتخابات؛ حمايت از تشکيل اجتماعات و همايش‌هاي انتخاباتي و استفاده مناسب و عادلانه از امکانات دولتي و عمومي در تبليغات توسط احزاب؛ پذيرش حق دفاع احزاب از حقوق داوطلبان، اعضا و طرفداران در مراجع قانوني؛ مسووليت‌پذيري براي پشتيباني‌هاي تخصصي و حفظ و ارتقاي شايستگي‌هاي نمايندگان در طول دوران خدمت.

11- پاسداري از آزادي و سلامت انتخابات و حق انتخاب آزادانه افراد وصيانت از آراء مردم به عنوان حق الناس در قانونگذاري و رعايت کامل بي طرفي در نظارت و اجرا.

12- زمينه سازي مناسب در انتخاب داوطلبان مسووليت‌هاي رياست جمهوري، نمايندگي مجلس و شوراهاي اسلامي در تراز شايسته جمهوري اسلامي ايران و داراي ويژگي‌هايي متناسب با جايگاه‌هاي مربوطه از طريق:

12/1- تعيين دقيق معيارها و شاخص‌ها، براي احراز شرايط عمومي و اختصاصي داوطلبان با تأکيد بر تعهد به اسلام، انقلاب، نظام اسلامي و قانون اساسي بويژه التزام به ولايت فقيه، سلامت اخلاقي، اقتصادي و کارآمدي‌هاي متناسب با مسؤوليت‌هاي مربوطه.

12/2- شناسايي اوليه شايستگي داوطلبان در مرحله ثبت نام به شيوه‌هاي مناسب قانوني و متناسب با هر انتخابات.

12/3- بررسي دقيق و احراز شرايط لازم براي صلاحيت نامزدها در چارچوب قانون هر انتخابات با پيش بيني زمان کافي از طريق استعلام از مراجع ذيصلاح و پاسخگويي مسؤولانه و به موقع آنها.

12/4- اتخاذ ترتيبات لازم براي به حداقل رساندن ممنوعيت حضور داوطلبان شاغل.

- ممنوعيت ورود افراد نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه، نيروي انتظامي و دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي و سازمان بسيج در دسته‌بندي‌هاي سياسي و جناحي در انتخابات و جانبداري از داوطلبان خاص.


نسخه چاپي ارسال به دوستان