تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وقايع ايام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامي:
12بهمن روز ورود روح‌الله خميني به ايران

در اين روز بزرگترين استقبال تاريخ در تهران برگزار شد؛ بطوري که طول جمعيت استقبال کننده از آيت‌الله خميني به 33 کيلومتر رسيده بود. در ساعت 9:50 دقيقه بامداد روز دوازدهم بهمن هواپيماي حامل خميني در ميان تدابير شديد امنيتي در فرودگاه مهرآباد بر زمين نشست. خميني پس از ورود به فرودگاه و ايراد سخنراني طبق برنامه‌اي که از قبل تنظيم شده بود عازم گورستان بهشت زهرا شد...

خميني در ميان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت يک بعد از ظهر وارد قطعه 17 که مدفن شهداي انقلاب بود شد و سخنراني خود را ايراد نمود.

روز شنبه 14 بهمن از ايام‌الله دهه فجر در محل مدرسه شماره 2 علوي يک مصاحبه مطبوعاتي با حضور قريب به سيصد خبرنگار ايراني و خارجي برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌اي از نظريات آيت‌الله خميني خوانده شد؛ سپس سوالات خبرنگاران آغاز گرديد که خلاصه‌اي از پاسخ خميني به اين شرح بود:

«کاري نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد مي‌توانيم اسلحه تهيه کنيم. دولت را بزودي معرفي خواهيم کرد. اعضاي شوراي انقلاب تعيين شده‌اند. از ارتش مي‌خواهم هرچه زودتر به ما متصل شود. ارتشيان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داريم بايد به دامان ملت بيايند. قانون اساسي که تدوين شده به آراء عمومي‌گذاشته مي‌شود تمام اتباع خارجي به طور آزاد در ايران زندگي خواهند کرد.»

روز 16 بهمن و تعيين دولت موقت- خميني در روز 16 بهمن طي فرماني مهدي بازرگان را به عنوان نخست وزير موقت تعيين و معرفي کرد. عصر همان روز در سالن سخنراني مدرسه علوي يک مصاحبه مطبوعاتي بين‌المللي ترتيب داده شد، در اين جلسه بازرگان برنامه و وظايف دولت موقت را تشريح کرد و افزود برگزاري همه پرسي درباره تغيير رژيم، برگزاري انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظايف اين دولت است.

روز نوزدهم بهمن ماه بزرگ‌ترين راه پيمايي انقلاب صورت گرفت. در قطعنامه پاياني راه‌پيمايي نخست وزيري مهدي بازرگان توسط تظاهرکنندگان تاييد شد.

در روز 20 بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنراني رييس دولت موقت را استماع نمايند. در همين هنگام در غرب تهران درگيري شديدي صورت گرفت؛ عده زيادي از افراد گارد شاهنشاهي به پادگان همافران نيروي هوايي حمله بردند و به محض آغاز درگيري آنان عده زيادي از جوانان وابسته به جناح‌هاي مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگيري شدند. اين درگيري خونين ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جاي گذاشت ولي در نهايت همافران توانستند حلقه محاصره نيروهاي گارد را بشکنند.

وقايع 21 بهمن از ايام‌الله دهه فجر: روز بيست و يکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نيروهاي دولتي بود. درگيري خونين مردم و لشگر گارد در اين روز به اوج خود رسيد؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمي‌شدن صدها نفر شد. آيت‌الله خميني تهديد کرد در صورت عدم جلوگيري از کشتار لشگر گارد حکم جهاد خواهد داد.در اين روز چندين کلانتري توسط گروههاي مسلح مردمي‌تسخير شدند که در نتيجه آن مقادير زيادي اسلحه به دست مردم افتاد. در همين روز فرمانداري نظامي‌تهران اعلاميه شماره 40 را انتشار داد؛ به موجب اين اعلاميه رفت و آمد مردم از ساعت 16:30 تا 5 بامداد ممنوع اعلام شد. در پي اعلاميه مزبور اعلاميه ديگري صادر و منع عبور و مرور تا ساعت 12 بامداد تمديد شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامي ‌را باطل ساختند و تا صبح در خيابان‌ها با ايجاد حريق و راه بندان‌هاي متعدد مانع حرکت قواي نظامي‌ مي‌شدند.

22 بهمن از ايام‌الله دهه فجر، در اين روز به ترتيب زندان اوين، ساواک، سلطنت آباد، مجلسين سنا و شوراي ملي، شهرباني، ژاندارمري و ساختمان زندان کميته مشترک به تصرف مردم در آمد.در تسخير شهرباني سپهبد رحيمي ‌فرماندار نظامي‌تهران به دست انقلابيون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسري، دبيرستان نظام، زندان جمشيديه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد يکي پس از ديگري تسليم شدند و آخرين مرکزي که به تصرف درآمد راديو و تلويزيون بود.

تصميم شوراي عالي ارتش: ساعت 10 بامداد روز 22 بهمن شوراي فرماندهان نيروهاي مسلح در ستاد مشترک تشکيل گرديد. نظاميان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغي، جعفر شفقت، حسين فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلي نجيمي، احمدعلي محققي، عبدالعلي بدره‌اي، اميرحسين ربيعي، کمال حبيب اللهي، عبدالمجيد معصومي، جعفر صانعي، اسدالله محسن زاده، حسين جهانباني، محمد کاظمي، خليل بخشي آذر، علي محمد خواجه نوري، پرويز اميني افشار، امير فرهنگ خلعتبري، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فيروزمند، موسي رحيمي‌لاريجاني، محمد رحيمي‌آبکناري و رضا وکيلي طباطبايي.رياست شوراي عالي ارتش بر عهده عباس قره باغي بود. پس از گزارش فرماندهان نيروها از وضعيت موجود بحث پيرامون همبستگي ارتش با مردم آغاز شد؛ اکثرا موافقت خود را اعلام نمودند و سرانجام اعلاميه‌اي مبني بر بي طرفي ارتش تهيه و به امضا رسيد. پس از تصميم شوراي عالي، ساعت يک بعد از ظهر خبر تصميم شوراي عالي ارتش در اختيار راديو و تلويزيون گذاشته شد. راديو ايران برنامه عادي خود را قطع و اعلاميه را قرائت کرد. لحظه‌اي بعد نيروهاي انقلاب محوطه صدا و سيما را تصرف نمودند و خبر سقوط رژيم سلطنتي پهلوي از صدا و سيما اعلام شد.

هرساله در طول دهه فجر مراسم و يادبودهاي زيادي در کشورمان انجام مي‌گيرد.
همچنين جشنواره فجر که بزرگترين جشنواره دولتي فيلم، تئاتر و موسيقي ايران است معمولا در طول دهه فجر برگزار مي‌شود.

سرويس اجتماعي- معلميان


نسخه چاپي ارسال به دوستان