تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادي از دکتر ژان قريب اولين دندانپزشک قد بلند در سمنان

درست در سال 1335 فردي به نام دکتر ژان قريب پس از فارغ التحصيل شدن از دانشکده پزشکي تهران، براي گذرانيدن دوره خارج از مرکز به بيمارستان «تدين» در شمالي ترين نقطه سمنان معرفي و در کنار دکتر خوش اخلاق و حسن فاميلي ، رئيس بيمارستان مشغول کار گرديد.

دکتر قريب چشمان آبي،موهاي طلايي و قد بسيار بلند، به طول حدود دو متر وبيست سانتيمتر و گردن کشيده و دستان بسيار بزرگ و انگشتان طويل و پر قدرت داشت. هنگامي‌که مي‌خواست دندان بيماري را از ريشه دربياورد، به مجرد اينکه انبر مخصوص دندان کشي را روي تاج سفيد دندان گير مي‌داد، با اولين فشار به آرامي‌دندان را از استخوان فک ودهان بيمار خارج مي‌کرد و در مقابل چشمان حيرت زده بيمار قرار مي‌داد. دکتر قريب مردي با اراده و متکي به نفس و در حرفه خودش بسيار جدي و بعضي اوقات به شدت بداخلاق، بدقلق و تند خوي و عصباني بود. خوب به خاطر دارم يکي از روزهاي گرم تابستان يک مرد قوي هيکل از اهالي سنگسر (مهدي شهر فعلي) براي کشيدن دندان نزد او آمد و روي صندلي مخصوص نشست و دکتر با تزريق آمپول فوکائين يا پروکائين اطراف دندان او را به طور موضعي بي حس کرد و بعد انبر بلند سرکج دندان کشي،مخصوص دندان کرسي را بين تاج و ريشه دندان قرار داد و با فشار و نيروي فوق العاده دندان سه چله را از بيخ و بن درآورد. اين مرد قوي هيکل سنگسري با زبان سنگسري با او برخورد نادرستي کرد و دکتر قريب به اوگفت ميخواهي قداره بکشي؟(چون قدري احساس درد کرده بود) در واقع دکتر مي‌خواست بگويد من از تو قوي تر و چالاک ترم و تو در مقابل من مثل پشه اي!

مطب دکتر قريب در يک ساختمان دو طبقه قديمي، متعلق به مرحوم حمزه ئيان فرش فروش، در خيابان امام ، روبروي داروخانه دکتر مقدم و منصوريان و حافظي قرار داشت . اين قلم وقتي از کلاس درس ، دبيرستان دهخدا آزاد مي‌شد راس ساعت 4بعدازظهر به مطب دکتر مي‌رفت و او را در خدمات رساني به بيماران کمک مي‌کرد. براي مثال، گچ مخصوص قالب گيري، موم کاري ، سنباده زني ، فرز کاري، پوليش کاري و آماده سازي آمالگام وسمنت از نوع جيوه و پودر که دندانپزشکان براي پرکردن دندان‌هاي پوسيده به کار مي‌برند، انجام مي‌دادم.

تقريبا از ساعت 4الي 7 بعداز ظهر يعني مدت سه ساعت در مطب دکتر در خيابان امام و از ساعت 8الي 10 شب در کارگاه دندانسازي در منزلش واقع در حوالي فروشگاه فرهنگيان فعلي، کار مي‌کردم. حدود چهل يا پنجاه سال قبل بسياري از مردم به« دندان طلا» علاقه فراوان داشته يعني اگر بيماري يک يا دو دندان فک بالا يا پائين خود را از دست ميداد، براي پرکردن خلاء ايجاد شده بين دندان‌هاي ديگر روکش طلا به عنوان پايه نگهدارنده دندان‌هاي تک انتخاب مي‌کرد.

بيمار با هزينه خودش يک عدد سکه پهلوي ،نيم پهلوي و يا ربع پهلوي تهيه مي‌کرد و به دکتر تحويل مي‌داد اين سکه بوسيله دستگاه «سلنج »يا «دستگاه نورد »بصورت ورق بسيار نازک شبيه شبيه پوست پياز در مي‌آمد و آنگاه بوسيله قالب‌هاي «سربي» با چکش‌هاي مخصوص طلاسازي روي دندان‌هاي پايه قرار مي‌گرفت. اصطلاحا اين کار را «پارسيل يا پلاک » مي‌گفتند.دکتر قريب هفته اي دويست ريال، بلي بيست تومان به عنوان دستمزد در کار مطب و کارگاه دندانسازي به اين حقير پرداخت مي‌کرد. البته شب‌ها با اتومبيل خودش اين حقير را به منزل سه راه لتيبار شترخان مي‌رساند.

دکتر قريب حدود سال 1340 سمنان را به مقصد تهران ترک کرد و به جاي او آقاي دکتر عزالدين ، فعاليت او را دنبال کرد. حقير چند صباحي با دکتر عزالدين همکاري داشت سپس راهي تهران شد. داستان دکتر عزالدين بسيار مفصل است که فعلا مجال شرح و بيان نيست . ان شاالله در فرصت مناسب راجع به کفش‌هاي دکتر قريب که حدود 40سانت طول و 15 سانت پهنا داشت مطالبي بيان خواهيم کرد.

فيضعلي مداح
عضو هيات علمي‌بازنشسته دانشگاه سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان