تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استقلال مالي يا تفاهم در زندگي مشترک

پول من و پول تو نداريم؛ هر چقدر پول دربياوريم، براي هر دو نفرمان است. با هم خرج مي‌کنيم و با هم از زندگي مشترک مان لذت مي‌بريم.

هستند زن و شوهرهايي که در ابتداي زندگي به اين جمله‌ها ايمان و باور دارند و در طول روز و هفته، چنين عبارت‌هايي را به هم مي‌گويند و به يکديگر اطمينان مي‌دهند که مسائل مالي، زندگي‌شان را تحت‌الشعاع قرار نمي‌دهد.

با اين همه باز هم ممکن است پس از مدتي يکي يا هر دوي آنها از خودشان بپرسند پس استقلال شان چه مي‌شود؟ اگر قرار باشد همه پولي را که به دست مي‌آورند خرج زندگي مشترک شان کنند و خودشان را ناديده بگيرند، آن وقت تکليف آزادي عمل خودشان چيست؟

براي همين گاهي روش‌هاي ديگري را امتحان مي‌کنند؛ بعضي از آنها پس از مدتي که از شروع زندگي مشترک مي‌گذرد، ترجيح مي‌دهند حساب و کتاب پول‌هاي خودشان را از همسرشان جدا کنند و برخي تا جايي پيش مي‌روند که درباره درآمد و مخارج شان اصلا با طرف مقابل صحبت نمي‌کنند، اما هيچ يک از اين شيوه‌ها نتيجه ايده آل و دلخواه يعني آرامش در زندگي را در پي ندارد؛ بلکه شرايط را بدتر و رابطه زن و شوهر را با مشکلاتي جدي‌تر مواجه مي‌سازد که پايه و اساس به هم ريختن آرامش است.

حال اين پرسش مطرح مي‌شود که راه حل چيست؟ چه کار بايد کرد که هم زن و مرد بتوانند به يکديگر اعتماد کنند و هم از نظر مالي احساس استقلال و آزادي داشته باشند؟

متخصصان مسائل خانوادگي پاسخ جالبي به اين سوال مي‌دهند. آنها مي‌گويند در زندگي مشترک، زن و شوهر تنها کساني هستند که مي‌توانند و بايد چنين مشکلاتي را حل کنند. البته لازم است ابتدا هر دو نفر به روشي صحيح، حس اعتماد و امنيت را در طرف مقابل شان ايجاد کنند.

آن طور که مشاوران توصيه مي‌کنند، زن و شوهر بايد ياد بگيرند به عنوان يک گروه مالي با مسائلي که در زندگي مشترک شان پيش مي‌آيد، برخورد کنند. اين ايده به آن معناست که زن و مرد بايد در ابتداي زندگي، اهداف شان را به طور مشترک طراحي کنند و بدانند از زندگي مشترک شان چه انتظاري دارند.آنها بايد به طور دقيق هزينه‌هاي مختلف زندگي مانند اجاره يا خريدن خانه و اتومبيل، تامين مخارج تحصيل بچه‌ها، برنامه ريزي براي سفرهاي مختلف، هزينه تفريح و گردش‌هاي خانوادگي و هزينه‌هاي درماني را مشخص کنند و بدانند براي رسيدن به هر يک از اين اهداف چه کارهايي بايد انجام شود. البته واضح است که چنين فهرستي، هرازگاهي بايد مورد بررسي قرار گيرد تا اگر هزينه يا برنامه اي تغيير کرده يا به آن اضافه شده، در نظر گرفته شود.

در ضمن، خيلي خوب است اگر يک حساب بانکي مشترک هم داشته باشيد تا همراه با هم بتوانيد مسائل مالي خانواده را مديريت کنيد و تناسبي ميان درآمد و هزينه‌ها برقرار سازيد. البته اين حساب مشترک نبايد تنها حساب بانکي شما باشد؛ خودتان هم به تنهايي بايد حسابي داشته باشيد تا بتوانيد مخارج شخصي تان را تامين کنيد و از نظر مالي، استقلال پيدا کنيد. منظور اين است که درآمد شما پول خودتان است و هر طور دوست داشته باشيد مي‌توانيد از آن استفاده کنيد، اما پيشنهاد متخصصان چنين است، مبلغي حدود 10 درصد درآمدتان را براي امور شخصي تان در حسابي جداگانه بريزيد و 90 درصد باقي مانده را به همان حساب مشترک براي رسيدن به اهداف مشترک زندگي واريز کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان