تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چند رشته تحصيلي پول ساز

وقتي از کودکان مي پرسيم در آينده مي‌خواهيد چکاره شويد با چند پاسخ آشنا روبرو مي شويم و بسياري از آنها فارغ از هزينه‌هاي تحصيلي، چشم انداز شغلي و ميزان علاقه و درآمد مي گويند که مي‌خواهيم دکتر، مهندس يا خلبان شويم.

امروزه انتخاب رشته تحصيلي مورد علاقه تنها تکه کوچکي از پازل تشخيص يک رشته تحصيلي ايده آل در دانشگاه است چرا که امروز هزينه تحصيل و اطلاعات شغلي نيز از ضروريات انتخاب يک رشته ايده آل است.

مرکز ملي اطلاعات و آمار آموزشي آمريکا (NCES) در گزارش سالانه خود به منظور کمک به انتخاب رشته دانشجويان، اطلاعاتي را از چشم انداز شغلي رشته‌هاي تحصيلي منتشر کرده است.

به نقل از پايگاه اينترنتي «والزچيت شيت»، در گزارش NCES که با اطلاعات دستمزد و چشم انداز شغلي اداره کار آمريکا مرتبط است، فهرست رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهي سودمند و پردرآمد به شرح زير است:

مهندسي

افراد جوياي مدرک تحصيلي مهندسي فرصت انتخاب گزينه‌هاي متعددي نظير انتخاب رشته مهندسي عمومي و ساير مهندسي‌هاي متمرکز نظير مهندسي نفت را دارند.

اداره اطلاعات کار آمريکا ميانگين درآمد سالانه گروه رشته‌هاي مهندسي را 74 هزار و 530 دلار برآورد کرده است که در اين بين مهندسان شيمي با 94 هزار و 350 دلار و مهندسان نفت با 130 هزار و 280 دلار بيشترين ميانگين درآمد سالانه را دارند.

شغل مهندسي علاوه بر اينکه درآمدي بالاتر از ميانگين درآمد ملي در آمريکا را به خود اختصاص مي دهد در ضمن ثبات و آينده شغلي بالايي نيز دارد.

از ميان فارغ التحصيلان جديد رشته مهندسي 4.96 درصد استخدام شده‌اند.

علاوه بر اين با وجود اينکه برخي از رشته‌هاي مهندسي شاهد رشد کندي هستند اما پيش بيني مي شود که برخي رشته‌هاي مهندسي نظير مهندسي شهرسازي و نفت طي سال‌هاي 2012 تا 2022 ميلادي شاهد رشدي سريع‌تر از ميانگين رشد باشند.

علوم کامپيوتري و فن آوري

از طراحان بازي‌هاي کامپيوتري گرفته تا مهندسان داده پردازي، تمامي افرادي که در رشته‌هاي علوم و فن آوري کامپيوتري تحصيل مي کنند به طور عمده از شانس استخدام بالايي برخوردار هستند.

بنابر آمار، نرخ استخدام فارغ التحصيلان رشته‌هاي کامپيوتر و فن آوري 8.95 درصد است. ميانگين درآمد سالانه اين رشته از 62 هزار و 500 دلار در طراحي صفات وب گرفته تا 102 هزار و 190 دلار در مهندسي مطالعات کامپيوتري متغير است.

چشم‌انداز شغلي اين رشته نيز قابل قبول است و پيش بيني مي‌شود اين رشته حدفاصل سال‌هاي 2012 تا 2022ميلادي شاهد رشد 37 درصدي باشد.

علوم زيست پزشکي

رشته زيست پزشکي با هدف پيوند پزشکي با زيست شناسي به منظور بهبود سلامت و رفاه طراحي شده و يک رشته رو به رشد است.4.96 درصد از فارغ التحصيلان علوم زيست پزشکي استخدام مي‌شوند و پيش بيني مي‌شود اين رشته حد فاصل سال‌هاي 2012 تا 2022 ميلادي 27 درصد رشد داشته باشد. ميانگين درآمد سالانه در اين رشته 86 هزار و 960 دلار است.

پيراپزشکي

رشته پيراپزشکي با درآمد سالانه 90 هزار و 930 دلار درآمدي بالاتر از ميانگين درآمد ملي سالانه دارد و پيش بيني مي شود نرخ استخدام در اين رشته به سرعت رشد کند.

فارغ التحصيلان اين رشته بر خلاف پزشکان محدوديت‌هايي نظير هزينه کردن در دانشکده‌هاي پزشکي، شرکت در طرح‌هاي پزشکي و پرداخت هزينه بيمه تخلفات پزشکي احتمالي را ندارند. چشم انداز پيشرفت اين رشته حدفاصل سال‌هاي 2012 تا 2022 ميلادي 37 درصد پيش بيني مي شود.

کاردرماني و فيزيوتراپي

متخصص کار درماني به طور ميانگين سالانه 75 هزار و 400 دلار درآمد دارد و متخصصان فيزيوتراپي نيز سالانه حدود 79 هزار و 860 دلار درآمد دارند.

اين رشته‌ها همچنين شاهد رشد استخدامي به ترتيب 29 و 36 درصدي حد فاصل سال‌هاي 2012 تا 2022 ميلادي خواهند بود.

در حالي که سودآوري يک رشته تحصيلي با ميزان درآمدي که در آينده از اين رشته‌ها کسب مي شود قابل سنجش است اما با اين حال جويندگان رشته‌هاي تحصيلي همچنين بايد هزينه اوليه سرمايه گذاري و پرداخت شهريه را نيز مدنظر قرار دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان