تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بهره برداري از 424 پروژه استان سمنان در دهه فجر

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندارسمنان از افتتاح 424 پروژه ملي و استاني طي دهه فجر در اين استان خبر داد و گفت: اين پروژه‌ها با اعتباري قريب دو هزار و 400 ميليارد ريال به بهره برداري مي‌رسد.

محمد وکيلي در نشست با اصحاب رسانه استان سمنان در محل استانداري ضمن اشاره به افتتاح 424 پروژه‌هاي در اين استان افزود: 68 پروژه ملي، 74 پروژه استاني، 244 پروژه ساير منابع، 28 پروژه تسهيلاتي و 10 پروژه ملي استاني در ايام دهه فجر افتتاح مي‌شود.

وي تصريح کرد: 49 پروژه در سمنان با اعتبار 399 ميليارد و 369 ميليون ريال، 116 پروژه شاهرود با اعتبار 540 ميليارد و 347 ميليون ريال، 70 پروژه در گرمسار با 333 ميليارد و 479 ميليون ريال، 67 پروژه در دامغان با 311 ميليارد و391 ميليون ريال، 31 پروژه در مهديشهر با 77 ميليارد و 900 ميليون ريال، 15 پروژه در آرادان با 44ميليارد و 98 ميليون ريال، 29 پروژه در سرخه با 50 ميليارد و 524 ميليون ريال، 36 پروژه در ميامي‌با 71 ميليارد و 680 ميليون ريال به بهره برداري مي‌رسند.

استاندار سمنان همچنين از افزايش 15 درصدي پروژه‌هاي امسال در قياس با سال 92 خبر داد و يادآوري کرد: از نظر اعتبارات نيز سقف اعتبارات اين پروژه‌ها نيز 300 ميليارد ريال افزايش داشته که با توجه به محدوديت‌هاي مالي و اعتباري، رقم قابل توجهي است.

رئيس كميته برنامه ريزي استان سمنان از تخصيص 100 درصدي اعتبارات دولتي به استان طي 9 ماهه نخست سالجاري خبر داد و افزود: اين ميزان بالغ بر 75 ميليارد تومان بوده كه موفقيت بزرگي براي دولت يازدهم محسوب مي شود.

وکيلي با اشاره به وضعيت پروژه احداث آزاد راه حرم تا حرم گفت: بخش اول اين محور که بين حرم حضرت معصومه (ع) و حرم امام رضا (ع) واقع است و 600 کيلومتر آن از استان سمنان مي‌گذرد همزمان با ايام الله دهه فجر به بهره برداري مي‌رسد.

وي عنوان کرد: همزمان با بهره برداري از اين محور، احداث بقيه اين آزاد راه کليد مي‌خورد و از سوي ديگر مطالعات ايجاد قطار برقي بين تهران - مشهد نيز به اتمام رسيده و اميدواريم اين پروژه نيز به زودي آغاز شود.

عالي ترين مقام دولت در استان سمنان از در دست اجرا بودن 26 طرح بزرگ صنعتي با حجم سرمايه گذاري بيش از 25 هزار ميليارد ريال در اين استان نيز خبر داد و افزود: بهره برداري از اين طرح‌ها که در بخش‌هاي مختلف سيمان، فولاد، خودروسازي، توليد داروهاي انساني و... است زمينه اشتغال به کار 11 هزار و 500 نفر را فراهم مي‌کند.

وکيلي با اشاره به بهره برداري 206 طرح توليدي صنعتي استان سمنان در دولت يازدهم گفت: اين واحدها با 15 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري و اشتغالزايي هفت هزار نفر در اين استان پروانه بهره برداري دريافت کرده اند.

وي شمار واحدهاي فعال توليدي صنعتي استان سمنان را قريب دو هزار واحد بيان کرد و گفت: در دولت يازدهم 658 فقره جواز تاسيس واحدهاي توليد صنعتي با اشتغالزايي 13 هزار نفر صادر شده است

استاندار سمنان همچنين گفت: از ابتداي امسال بالغ بر 9 هزار و 700 اشتغال در استان ايجاد شده و با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته تلاش بر اين است که نرخ بيکاري طي سال آينده تک رقمي‌شود.

وکيلي با بيان اينکه رشد، توسعه و ايجاد اشتغال در سطح استان سمنان به صورت متوازن نبوده است افزود: ميانگين بيکاري در حال حاضر 11 درصد است اما در برخي نقاط استان نرخ بيکاري رقم بالاتري را نشان مي‌دهد.

وي با اذعان به اينکه در شرق استان سمنان با مشکل بيکاري مواجه هستيم و در غرب استان با مشکل نيروي کار، تصريح کرد: نرخ بيکاري در مناطق شرقي استان 14 درصد است.

مقام عالي دولت در استان سمنان با اظهار رضايت از تلاش مديران استاني براي جذب اعتبارات ملي، تصريح کرد: با وجود همه محدوديت‌هايي که وجود دارد اگر شرايط به همين منوال ادامه بيابد بدون ترديد در سال آتي شاهد تک رقمي‌شدن نرخ بيکاري در استان خواهيم بود که گام بلند و قابل توجهي است.

وکيلي با بيان اينکه در ابتداي دولت يازدهم و بر اساس برآوردهاي کارشناسي، بيش از 30 درصد از صنايع استان، غير فعال يا در حال تعطيل شدن بود و يا پايين‌تر از ظرفيت خود کار مي‌کردند گفت: با همکاري بانک‌هاي استان و با بررسي‌هايي که در شوراي گفت‌وگو با صنعت استان انجام شد، بيش از 10 هزار ميليارد ريال براي حل مشکل سرمايه در گردش و نقدينگي واحدهاي صنعتي استان سمنان اختصاص يافت.

وي در خاتمه افزود: با تزريق اين اعتبارات بيش از شش هزار و 700 شغل بدون هيچ سرمايه‌گذاري جديد در استان ايجاد شد که اين مبلغ در برابر بيش از دو هزار واحد صنعتي موجود رقم زيادي نبوده و دولت بايد در اين زمينه توجهي جدي به اين منطقه داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان