تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هفتمين جشنواره موسيقي استان سمنان برگزار شد
   نويسنده : ميثم دهرويه

هفتمين جشنواره موسيقي استان سمنان در روزهاي هفتم، هشتم و نهم بهمن با حضور 207 شرکت کننده در شهرهاي سمنان و گرمسار برگزار و منتخبين خود را شناخت.

اين جشنواره با استقبال بي شماري توسط مخاطبين قرار گرفت.

پيام معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ‌به هفتمين جشنواره موسيقي استان سمنان

موسيقي هنري است حکيمانه که ريشه‌هاي آن را بايد در ادبيات، فلسفه، رياضيات و مباحث زيبا شناسي جست حوزه کاربرد و تاثيرگذاري موسيقي به قدري وسيع و جهان شمول است که هيچ يک از مظاهر و مناظر هنري را نمي‌توان خالي از وجوه ظاهري و باطني موسيقي دانست.

به همين دليل و بنابر تعبير برخي از فلاسفه، موسيقي را مي‌توان غايت هنرها دانست.

يکي از برکات و دستاوردهاي انقلاب اسلامي‌و دهه مبارک فجر شکل گيري مجامع و محافل بزرگ و تاثير گذار هنري از قبيل جشنواره‌ها تخصصي و موضوعي است که برنامه‌ها و دامنه اين فعاليت‌ها در تمامي‌ استان‌‌هاي کشور نيز فراگير شده است.

استان سمنان با قابليت‌هاي متنوع و سرشار فرهنگي، هنري، از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي ارزشمندي در حوزه موسيقي برخوردار است که برگزاري جشنواره موسيقي استان بستر مطلوبي براي شناسايي، معرفي و شکل گيري جريان هماهنگ بر اساس سلايق متنوع هنري و نگرش‌هاي متفاوت است.

در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامي‌ضمن تبريک دهه فجر از تلاش تمامي‌هنر مندان و گروه‌هاي موسيقي و نيز دست اندرکاران هفتمين جشنواره موسيقي استان سمنان تقدير و تشکر مي‌نمايم.

آرزومندم ظرفيت‌ها و امکانات موسيقي استان سمنان به معناي واقعي آن فعليت يافته و شکوفا گردد و شاهد حضور هنرمندان آن خطه در عرصه‌هاي بين المللي و ملي باشيم،

امير رسوليان دبير جشنواره شهرستان سمنان
کرم نما و فرود آ که خانه خانة توست...

بي‌شک، هنر موسيقي که به اشکال مختلف در لايه‌هاي گوناگون جامعه در حال رشد و گسترش مي‌باشد و علاوه بر پيشرفت کميتي در تلاش است تا رشد قابل قبول کيفي را نيز کسب نمايد، براي حرکت در مسير درست و صحيح خود نيازمند برگزاري جشنواره‌هايي است که علاوه بر ايجاد شرايط مناسب قياس و سنجش بين هنرمندان، ارتباط بين بخش‌هاي علمي ‌و تجربي اين هنر و نيز فضاي گفتگو و تبادل نظر بين اساتيد و هنرجويان را فراهم آورد و در نهايت موجب برداشته شدن گامي ‌بلند در رشد و ارتقاء بيش از پيش هنر پرطرفدار موسيقي گردد.

هفتمين دوره از جشنواره موسيقي استان سمنان که به همت مسئولين دلسوز و هنرمندان عرصه موسيقي استان و شهرستان سمنان برگزار شد. بي‌شک علاوه بر اهداف ذکر شده بالا، نگاهي جدي به هنر موسيقي به عنوان يکي از راهکارهاي نزديکي فکري و ذهني هنرمندان استان داشته است. هر چند مدت سه روزه جشنواره شايد در ظاهر زماني بسيار اندک براي رسيدن به اهداف مد نظر است اما جوانه‌هايي که از اين کنار هم بودن‌ها خواهد روييد، بي شک ريشه‌هايي محکم خواهند شد که رشد و ارتقاء هنر استان را به همراه خواهد داشت و نسل آينده را از ثمرات خويش بهره‌مند خواهد ساخت،

جا دارد در خاتمه از مدير کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي‌، معاون محترم هنري استان، کليه عوامل اجرايي جشنواره (در بخش اجراها)، دوستان عزيز انجمن موسيقي استان، کانون موسيقي شهرستان، جامعه موسيقي شهرستان سمنان، همکاران محترم و تلاشگر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ شهرستان سمنان و مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان نهايت تقدير و تشکر را داشته باشم.

پاينده باشيد و سرفراز

ضمنا در ايام جشنواره گفتگويي با داوران جشنواره و مسئولين ذيربط گرفته‌ايم که با هم به شرح زير مرور مي‌کنيم:

گفتگو با ابوالفضل دلارام، مدير مجتمع فرهنگي و هنري کومش.

مسئوليت شما در جشنواره چيست؟

به نام خدا ابوالفضل دلارام هستم، مدير مجتمع فرهنگي و هنري کومش،در جشنواره موسيقي مسئول..،شايد برنامه ريزي، شايد هماهنگي... نمي‌دانم، سعي من بر اين بود جشنواره با کيفيت مطلوب اجرا شود و هنرمندان عزيز موسيقي استان در محيطي مطلوب به عرضه آثار خود بپردازند.

کيفيت جشنواره را چطور ديديد؟

بخشي از اين سوال را شرکت کنندگان عزيز و بخشي ديگر را بايد داوران محترم پاسخ دهند.

چه پيشنهادي براي رشد جشنواره‌ها داريد؟

جشنواره‌ها محل عرضه توليدات هنري هستند،رقابتي يا غير رقابتي مي‌توانند نشان دهنده پتانسيل و توان موجود باشند.رشد آنها يعني رشد اثر هنري و رشد اثر هنري بدون ارتقاء هنرمند که مولد اول و آخر اثر است امکان پذير نخواهد بود.جشنواره‌ها بيشتر محل ارزيابي نتايج هستند براي رفع نواقص و بهبود و تسريح در رشد.

آيا جشنواره‌ها مي‌توانند به پيشرفت موسيقي کشور و استان کمک کنند؟

در جشنواره‌ها آثار ارائه شده توسط هنرمندان توسط داوران يا مردم ارزيابي مي‌شود ولي رشد موسيقي يا هنر ديگري نيازمند ارزيابي خود هنرمند از آثار خود است، جشنواره‌ها بهانه‌اي هستند تا هنرمندان از نگاه‌هايي متفاوت، مردم، اساتيد و کارشناسان، به آثار خود بنگرند و نقاط قوت و ضعف خود را شناسايي کنند، جشنواره يک مهره از يک گردونه است .به تنهايي نمي‌تواند تاثيري در پيشرفت هنر بنمايد،نوعي نقد توليدي است که در صورت تکميل دانه‌هايي چون آموزش، ابزار، تمرين و مهمتر از همه اعتقاد به نقد و پيشرفت مي‌تواند به رشته موسيقي يا گونه‌هاي ديگر هنري کمک کند.

مسئولين در قبال موسيقي از ديدگاه شما چه وظايفي دارند؟

مسئولين فرهنگي و هنري به نظر بنده بهتر است با رشد و اعتلاي موسيقي غير مبتذل همراه شوند.

لطفا بيوگرافي خودتان را بفرماييد.

بنده فرزاد جليل‌زادگان فارغ التحصيل از دانشکده هنرهاي زيبا هستم،مدت بيست و پنج سال است موسيقي ايراني کار مي‌کنم و حدود بيست سال با کانون‌هاي موسيقي شهرستان و ادارات کل، شوراهاي مختلف، همکاري داشته ام و قريب به دوسال است که نائب رييس انجمن موسيقي استان سمنان هستم،در ده سال گذشته عضو شوراي نظارت بر موسيقي استان بوده ام.

آيا موسيقي استان در اين سال‌ها پيشرفتي داشته است؟

موسيقي در استان در شهرهاي مختلف متفاوت است،در شهر سمنان به علت آموزش‌هاي بسيار خوبي که پايه ريزي شده است روز به روز شاهد پيشرفت در اين حوزه هستيم.رشد جامعه هنرجويي در گرايشات مختلف، تلفيقي، کلاسيک، سنتي ، بسيار قابل توجه مي‌باشد،اما در بعضي شهرستان‌ها متاسفانه اين رشد به خوبي حاصل نگرديده که بايد تلاش شود تا آموزش پايه ريزي شود تا هنرجويان به خوبي تعليم داده شوند.

جشنواره امسال را نسبت به دوره گذشته چگونه ارزيابي مي كنيد؟

نسبت به دوره گذشته چه از لحاظ کيفي و چه از لحاظ کمي‌جشنواره بسيار پيشرفت داشته است،در حال حاضر ما هنرجوياني را مي‌بينيم که کارهايي را ارائه مي‌دهند که مي‌توان آنها را در حد نيمه حرفه اي طبقه بندي نمود.

آيا جشنواره موسيقي ارتباطي با جشنواره موسيقي فجر دارد و آيا اين امکان وجود دارد افرادي که موفق به کسب مقام شدن به جشنواره فجر راه پيدا کنند؟

خير ارتباطي ندارد،افرادي که موفق به کسب مقام در اين جشنواره شده اند الزامي‌ ندارد که به جشنواره فجر راه پيدا کنند،اين جشنواره به صورت استاني اجرا مي شود زمان بندي‌ها خصوصا برنامه‌هاي استاني از جانب اداره کل اعلام مي‌گردد.در واقع به علت تمهيداتي که بايد در نظر گرفته شود اين زمان انتخاب شده است.

دليل اينکه جشنواره دو روز در سمنان و يک روز در گرمسار برگزار مي‌گردد، چيست؟

در واقع از ابتدا برنامه ريزي شده بود که جشنواره در گرمسار برگزار شود.اما به چند دليل اين امکان وجود نداشت.گرمسار ظرفيت پذيرش اين تعداد هنرجو را ندارد و همچنين مخاطبين جشنواره موسيقي بيشتر در سمنان هستند اگر جشنواره در گرمسار برگزار مي‌گرديد براي خانواده‌ها مشکل ايجاد مي‌گشت زيرا هفتاد و پنج درصد شرکت کنندگان پذيرفته شده از شهر سمنان هستند و نکته ديگر حضور وزير ارشاد است که در گرمسار برنامه ريزي شده بود.

از نظر شما آيا توجه لازم به موسيقي ايراني شده است؟

در چند دهه گذشته که سير موسيقي را بررسي مي‌کنيم شاهد هستيم حدود99%، موسيقي غير هنري توليد مي‌شود.وتقريبا هشت درصد موسيقي کلاسيک و ايراني اصيل کار مي‌شود.تا به حال به موسيقي فرهنگ ما توجه نشده است.البته ما موسيقي اروپا را هم جز موسيقي فرهنگ جهاني مي‌دانيم.

براي آموزشگاه‌ها بيشتر از هر چيز جذب مخاطب و هنرجو اهميت دارد تا آموزش يک متد صحيح از الفبا تا انتها،بايد سياست گذاري‌ها و برنامه ريزي‌ها به گونه‌اي باشد که موسيقي فرهنگي رشد نمايد.

در انتها خيلي ممنون از همکاري همه‌ي دوستاني که در جامعه موسيقي و هنري ما را همراهي کردند. اميد است اين جشنواره نيز به خوبي برگزار گردد،بايد سعي شود بستري را آماده کنيم که چه از نظر آموزش و چه از نظر اجرا نسلي را که وارد موسيقي مي‌شود به خوبي پرورش دهيم.

گفتگو با استاد وارطان ساهاکيان

لطفا بيوگرافي خود را بيان نماييد.

موسيقي را از 14 سالگي با ساز پيانو آغاز کردم؛ دروس آهنگ سازي را از مقطع هنرستان تا فوق ليسانس تدريس مي‌کنم.

با توجه به اينکه خودتان از آهنگ سازان برجسته ايران هستيد آيا در هنرجويان تازه وارد اين پتانسيل را مي‌بينيد که روزي به جايگاهي رفيع در موسيقي دست پيدا کنند و آهنگسازي برجسته شوند؟

آهنگ سازي يک مقصد نيست، هنرمندان،هنرمند متولد مي‌شوند.آهنگ سازان،آهنگ ساز متولد مي‌شوند.جنبه تکنيکي آهنگ سازي با جنبه خلق يک آهنگ بسيار متفاوت است،در آهنگ سازي دو بخش داريم يک بخش صنعتي که ممکن است براي يک فيلم بخواهيم آهنگ بسازيم و ديگري خلق يک اثر هنري که در تاريخ ماندگار شود.

آيا نسبت به جشنواره پنجم و ششم پيشرفتي در موسيقي کلاسيک ديده مي‌شود؟

اين مساله يک پروسه کوتاه مدت نيست بلکه يک برنامه ريزي طولاني مدت مي‌طلبد.اما در مجموع نسبت به چهار سال گذشته بسيار پيشرفت داشته اند و ديدشان بهتر شده است،

پيشنهادتان در زمينه پيشرفت موسيقي براي مسئولين چيست؟

هنرجويان راه خودشان را مي‌روند، هرچند که مانعي بر سر راهشان باشد،اما خوشبختانه هنرجويان علاقه مند، ذوق دارند و تمرين مي‌کنند.شرايط و امکانات هم مهياست، به وسيله ي اينترنت مي‌توانند بهترين کارها و اجراها را ببينند و و به سوي پيشرفت گام بردارند.

چه پيشنهادي براي افرادي که مي‌خواهند کار با ساز پيانو را آغاز کنند داريد؟

بهتر است سازها را به صورت آکادميک شروع کنند. هنرجو بايد به صورت رتبه اي و علمي‌تحصيل کند و در حوزه موسيقي کشورش فعاليت نمايد و براي حفظ هويت کشور کوشش نمايد و تفکر علمي‌خود را بر موسيقي کشورش متمرکز نمايد.

با توجه به سابقه طولاني شما در اين عرصه،به نظرتان آيا پيشرفت چشم گيري در موسيقي کلاسيک داشته ايم؟

در يک شاخه‌هايي بله و در شاخه‌هايي نيز خير،سي سال پيش کتاب ‌هارموني يا يک کتاب علمي‌موسيقي بسيار کمتر بوده است زيرا کمتر به آن توجه مي‌کردند، اما اکنون شاهديم که چندين کتاب‌هارموني،آناليز و..، ترجمه مي‌گردد و هنرجويان ديد بهتري پيدا کرده اند.

آيا ممکن است موسيقي‌هاي گوناگون کلاسيک،سنتي و... ضربه اي به يکديگر وارد کنند؟

خير موسيقي مثل دريايي است که هر کس در گوشه‌اي از آن شنا مي‌کند، مهم نيست موسيقي جاز باشد پاپ و يا کلاسيک و...

آيا موسيقي کلاسيک باعث از بين رفتن جايگاه موسيقي اصيل ما شده است؟

به هيچ عنوان، مگر موسيقي ايراني باعث شده است موسيقي کلاسيک از بين برود؟! هر موسيقي جايگاه خاص خودش را دارد و هر کدام مکمل ديگري است. ساز‌ها هر کدام رنگي دارند و تمامي ‌سازها در اختيار ماست براي رنگ آميزي.

گفتگو با استاد عليرضا تفقدي

بيوگرافي مختصري از خودتان را براي آشنايي بيشتر هنرجويان اين رشته بيان نماييد.

در سن 13 سالگي توسط برادرم با گيتار آشنا شدم و تحت نظر ايشان به فراگيري گيتار کلاسيک پرداختم،شرکت در کلاس‌هاي استاد باقر موذن که خود دوره‌هاي عالي نوازندگي گيتار کلاسيک را به تازگي در کشور انگلستان به پايان برده بود، تاثير بسزايي در ارتقاء سطح نوازندگي‌ام داشت، به طوريکه با وجود تحصيل دانشگاهي در رشته برق به نوازندگي گيتار به صورت حرفه اي روي آوردم،در همين مدت درس‌هاي تئوري، سلفژ،‌هارموني و کنترپوان را نزد استاد مهران روحاني آموختم،انتشار اولين نوار صوتي (تکنوازي گيتار) در سال 70 حاصل آموخته‌هاي‌هايم از آن دو استاد گرانقدر مي‌باشد، در سال 1364 به همراهي نوازندگاني چون بهداد مقدسي، سيامک ولايي، کاظم موذن، اولين گروه کوارتت گيتار کلاسيک در ايران را تشکيل دادم و اين گروه به مدت نزديک به پنج سال به اجراي کنسرت و ضبط آثار ساخته يا تنظيم شده براي همنوازي گيتار پرداخت،سفر به کشور فرانسه و ارتباط و آشنايي با هنرجويان اين رشته و شرکت در کلاس‌هاي اساتيد گيتار در اين کشور تجارب ارزشمندي را برايم به همراه داشت، اجراي کنسرت‌هاي متعدد در انجمن‌هاي فرهنگي و تالار رودکي و انتشار دومين نوار صوتي در سال 79 و تدريس نوازندگي و پرورش نوازندگان زبده و همچنين تدوين تکنيک‌هاي مختص دست راست و چپ، از جمله فعاليت‌هايم بعد از بازگشت از فرانسه مي‌باشد،در سال 1374 موفق به دريافت ديپلم نوازندگي گيتار کلاسيک از ترينيتي کالج لندن شدم.در حال حاضر به غير از تدريس در مراکز خصوصي مدرس گيتار کلاسيک در دانشگاه آزاد نيز مي‌باشم.

کيفيت جشنواره را نسبت به استان‌هاي ديگر چگونه مي‌بينيد؟

هنرجويان نسبتا خوب بودند و فرق فاحشي با تهران نداشتند.

به نظرتان بهتر است فراگيري موسيقي به صورت آکادميک باشد يا تجربي؟

قطعا بهتر است به صورت آکادميک شروع کنند،البته درست است که علاقه باعث مي‌شود که فردي ساز به دست بگيرد اما ممکن است با گذشت زمان از ميزان علاقه فرد کاسته شود،اگر فرد به صورت آکادميک نواختن ساز را آغاز کند علاوه بر اينکه بر ميزان علاقه اضافه مي‌شود، بلکه با بهتر شدن کار انگيزه‌ي فرد براي ادامه موسيقي افزايش پيدا مي‌کند.

آيا پيشنهادي براي هنرجويان سمنان داريد؟

هنرجويان بايد موسيقي روز دنيا را بيشتر گوش کنند و از تجربيات اساتيد ديگر استفاده کنند،در مباحث تئوري اطلاعاتشان را افزايش دهند و مراحل بالاتر را دنبال کنند،از نظر علمي‌نيز بايد قوي باشند،البته آموزش در اين زمينه بسيار تاثيرگذار است.

گفتگويي با محمد اسماعيلي

بيوگرافي مختصري از خودتان را براي آشنايي بيشتر هنرجويان اين رشته بيان نماييد.

بنده محمد اسماعيلي متولد 1313 در تهران هستم،از سن پانزده سالگي موسيقي را شروع کردم،مشوقان من مصطفي و مرتضي گرگين زاده بودند که خودشان نوازنده کلارينت و ترومپت بودند .در خدمت حسين تهراني شاگردي کردم،تدريس را از هجده سالگي در هنرستان موسيقي ملي شروع کردم و سپس در دانشگاه هنر و دانشگاه علمي‌کاربردي واحد 11 و 46 و همچنين هنرستان پسران و دختران به تدريس پرداختم.

کيفيت جشنواره را چگونه ديديد؟

جشنواره خوب بود.اين جشنواره‌ها تشويقي است براي هنرجويان تا به موسيقي اهميت بدهند

آيا تا به حال به سمنان آمده بوديد؟

به مناسبت بزرگداشت استاد پايور قبلا هم به سمنان آمده بودم.

چه پيشنهادي براي رشد جشنواره‌ها داريد؟

به نظر من بايد بودجه بيشتري را به جشنواره‌ها اختصاص دهند،اين مساله بسيار مهم است.

آيا جشنواره‌ها مي‌توانند به پيشرفت موسيقي در کشور و استان کمک کنند؟

بله قطعا به پيشرفت موسيقي کمک مي‌کند و خانواده‌ها را تشويق به شرکت در آن مي‌کند.

بنظرتان تا چه حدي آموزش در موسيقي تاثيرگذار است؟

آموزش بسيار مهم است،هر کسي نمي‌تواند به خودش اجازه دهد که مسئوليت آموزش را بر عهده گيرد،بايد لياقت آموزش دادن و تربيت کردن را داشته باشد.

براي هنرجويان چه پيشنهادي داريد؟

قدم اول عشق به کار است،در ابتدا امتحان بدهد تا مشخص شود قادر به ادامه اين راه هست يا خير.هنر موسيقي علم و معرفت است بايد براي آن زحمت کشيد تا به درجاتي رسيد.بايد رياضت‌ها کشيد و مطالعه و ممارست کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان