تاریخ 1393/11/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون وزير راه‌ و ‌شهرسازي هشدار داد:
ساخت کمتر از يک ميليون مسکن در سال، زنگ خطر است

معاون وزير راه‌و‌شهرسازي گفت: طبق آمار مرکز ايران در سال 90 تعداد يک ميليون و 600 هزار خانه خالي در کشور وجود دارد، اين در حالي است که وجود يک ميليون و 200 هزار واحد مسکوني کسري داريم. حامد مظاهريان در گفت وگو با مهر در مورد وضعيت کمبود مسکن در کشور بيان داشت: يکي از دلايلي که سبب اين مسئله شده عدم تطابق سطح واحدهاي ساخته شده با استطاعت نيازمندان است زيرا تسهيلات جهت ساخت خانه‌هاي لوکس صادر شد که خريد آنها از استطاعت افراد نيازمند خارج است. وي با بيان اينکه طبق تحقيقات به عمل آمده در سال 92/645 هزار واحد مسکوني در نقاط شهري و 517 هزار واحد مسکوني در نقاط روستايي کمبود وجود دارد تصريح کرد: اين در حالي است که موجودي مسکن نقاط شهري 55/15ميليون واحد و موجودي نقاط روستايي 38/5 ميليون واحد است. مظاهريان تعداد خانوارهاي موجود در نقاط شهري را 2/16 ميليون خانواده و نقاط روستايي را9/5 ميليون خانوار اعلام کرد و گفت: سهم مسکن از بودجه خانوار 33 درصد است بدين معني که يک سوم درآمد خانوار ايراني به خريد مسکن اختصاص مي‌يابد.

اين استاد برجسته دانشگاه تهران با اشاره به مهمترين وقايع بخش مسکن در دولت يازدهم گفت: اين اقدامات شامل ادامه روند تسهيل پروژه‌هاي مسکن مهر، بافت‌هاي فرسوده و اسکان غيررسمي، ابزارهاي نوين مالي و صندوق زمين و ساختمان است. مظاهريان با بيان اينکه يکي از اولويت‌هاي راه‌و‌شهرسازي در دولت يازدهم طرح جامع مسکن و بازنگري در آن است گفت: در حال حاضر به دليل کاهش جمعيت در روستاها ديگر شاهد مهاجرت به شهرها نيستيم.

معاون وزير راه و شهرسازي و مدير قطب علمي و فناوري معماري خاطرنشان کرد: با وجود کاهش جمعيت در کشور با افزايش 175 درصدي خانوارها مواجه هستيم که حدود 20 درصد اين افزايش به دليل افزايش طلاق و نياز به مسکن زنان است.

مظاهري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه مسکن يکي از بخش‌هاي مهم زندگي انسان و به عنوان يکي از با ارزش‌ترين دارايي‌هاي انسان محسوب مي‌شود گفت: سهم مسکن از سرمايه ثابت در کشور 30 درصد، سهم اشتغال مستقيم 12 درصد، سهم تسهيلات بانکي 25 درصد، سهم گردش نقدينگي کشور 20 تا 30 دصد و سهم دولت در تامين مسکن نيم درصد است که نشان دهنده تامين مسکن توسط خود مردم است.وي ادامه داد: با هدفگذاري کاهش شاخص دسترسي مسکن به هشت سال 5 درصد افزايش موجودي مسکن را خواهيم داشت که در اين صورت مسکن از سفته‌بازي و کسب سود غيرمتعارف خارج خواهد شد. دکتر مظاهريان با بيان اينکه اگر هر ساله کمتر از يک ميليون واحد مسکوني توليد شود، زنگ خطر محسوب مي‌شود گفت: هر ساله حدود 760 هزار واحد مسکوني در ايران ساخته مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان