تاریخ 1393/10/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جزئيات عيدي امسال کارگران

عيدي امسال کارگران بين يک ميليون و 216 هزار تومان تا يک ميليون و 824 هزار تومان خواهد بود و اين درخواست از کارفرمايان وجود دارد تا عيدي کارگران را در بهمن ماه پرداخت کنند و به سال آينده موکول نکنند.

به گزارش خبرنگار ايسنا، همه ساله پرداخت عيدي و پاداش پايان سال کارگران بر مبناي مصوبه سال 1370 مجلس شوراي اسلامي محاسبه مي‌شود و بر مبناي آن کارفرمايان موظفند دست کم دو ماه حداقل حقوق و حداکثر سه ماه حقوق و دستمزد را به عنوان عيدي به کارگران پرداخت کنند. با اين اوصاف حداقل دستمزد سال 1393 کارگران 608 هزار تومان است که با احتساب زمان دو ماه،‌ رقم عيدي يک ميليون و 216 هزار تومان و با احتساب زمان سه ماه، رقم عيدي يک ميليون و 824 هزار تومان خواهد بود. به عبارت ديگر کارفرمايان کارگاههاي مشمول قانون کار مکلفند به هر يک از کارگران خود به نسبت يک سال کار معادل 60 روز آخرين مزد، به عنوان عيدي و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختي از اين بابت به هريک از کارکنان نبايد از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانوني تجاوز کند.

مبناي محاسبه عيدي و پاداش سالانه کارگران در کارگاههايي که طرح طبقه بندي مشاغل دارند، مزد گروه و پايه يا مزد مبنا و در واحدهاي فاقد طرح طبقه بندي مزد ثابت يعني مزد شغل و مزاياي ثابت پرداختي به تبع شغل خواهد بود.

در همين زمينه رحمت‌الله پورموسي - دبيرکل کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور - در گفت‌وگو با ايسنا، از کارفرمايان خواست تا عيدي و پاداش کارگران را به موقع و تا قبل از پايان سال پرداخت کنند.

وي با بيان اينکه کارگران به عيدي و پاداش پايان سال خود اميد بسته‌اند، تاکيد کرد: حقوق کارگران حداقل يک سوم زير خط فقر است که عمدتا صرف هزينه‌هاي مسکن و خوراک مي‌شود لذا از کارفرمايان مي‌خواهيم تا عيدي کارگران را در بهمن ماه پرداخت کنند و به سال آينده موکول نکنند.

به گفته پورموسي، هم‌اکنون بازارها خلوت و اجناس عرضه شده ارزان‌تر هستند و کارگران مي‌توانند بهتر ملزومات عيد خود و خانواده‌هاي خود را تهيه کنند ولي به آخر سال که نزديک مي‌شويم قدرت خريد کارگران با توجه به افزايش شديد قيمتها کاهش مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان