تاریخ 1393/10/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آرزوهاي مادرانه اي که از مسير ترک اعتياد مي گذرد

اعتياد اگر چه واژه زشت و شنيعي است اما معتادي که خود براي ترک اولين قدم را بردارد يعني ارزش صرف وقت و هزينه را براي ترک دارد. شايد کمک به او در بازگشتش به زندگي، بتواند خانواده اي را از متلاشي شدن و فرزندي را از به خطا رفتن و زني را از بي سرپرستي نجات دهد.
به گزارش مهر، نگاهم به پوست تيره و نگاه ثابتش روي ديوار خيره مي ماند. دستانش رعشه خفيفي دارند و زير لب با خودش زمزمه مي کند صدايش نامفهوم است. بوي دود سيگار تهوع آوري از اتاق جدايم مي کند تا براي تنفس هواي تازه و بي منت خداوند به سوي فضاي باز پر بگيرم.
کمپينگ ترک اعتياد، جايي بود که با سروش آشنا شديم. سال ها شيشه مصرف کرده بود و حالا براي ترک اعتيادش آمده بود شايد يک بار ديگر مزه تنفسي عميق از هواي پاک و تازه شهر را تجربه کند بدون دغدغه تخيلات و موهوماتي که هر لحظه او را در منجلابي فرو مي برد که راه فراري از آن ها نيست.
متولد 70 است و بيشتر از پنج سال مصرف کننده شيشه و متادون بوده. متوهم است و غير از سال تولد و اعضاي خانواده اش، واقعيت ديگري به زبان نمي آورد، حتي تعداد روزهايي که در کمپ است به خاطر ندارد. مسئول کمپ مي گويد عصر روز گذشته پذيرش شده ولي خودش معتقد است بيست روز است که در کمپ در حال ترک اعتياد است.
جوان ديگري در کمپ ديگري هست که بدخواهي دوستان و نجات برادر کوچکش از اعتياد را بهانه معتاد شدن خود مي کند. همسر و فرزند پنج ساله اش نمي دانم کجاي اين شهر روزگار مي گذرانند اما خوب مي دانم اگر مي خواست تنها به زندگي و آينده همسر و کودکش فکر کند امروز در اتاق فيزيکي ها در حال گذراندن سم زدايي نبود شايد اين ساعت روز کنار خانواده اش در يکي از پارک هاي شهر قدم مي زد و با دختر کوچکش بازي مي کرد.
يکي ديگر از جوانان حاضر در کمپ از تجربيات تلخ زندگيش مي گويد، مشکلاتش با خواهران ناتني، پدر هميشه عصباني، مادر هميشه نگران، تبعيض هاي بين فرزندي و... را دليل اعتيادش مي داند و مطمئن است خواهران ناتني اش او را لو داده اند تا امروز با اين وضع نابسامان در کمپ روزگار بگذراند.
مادر و دختري که در تنها کمپ ترک اعتياد استان سمنان که در شاهرود واقع شده براي ترک آمده اند با ديدن ما از جمع فاصله مي گيرند و دور مي شوند.
مدير کمپ ترک اعتياد بانوان شاهرود مي گويد امروز خبر دادند که پسر دو ساله بدري به بهزيستي منتقل شده، به سراغ بدري مي روم و از امير کوچکش مي پرسم. بغض مي کند و مي گويد تا ديروز پيش خواهرم زندگي مي کرد ولي امروز او را به بهزيستي منتقل کردند.
مي گويد 24 ساله است و بيشتر از پنج سال مصرف کننده شيشه و متادون بوده است. نگاهش را مي دزد تا به نگاهم در نياميزد و مي گويد 17 ساله بودم که با يک مصرف کننده ازدواج کردم و از آنجا بود که خودم هم تبديل به يک مصرف کننده شدم، بعد از جدايي هم به مصرف ادامه دادم چون در خانه پدري هم بساط شيشه و متادون به راه بود و هيچ چيز مانعم براي استعمال مواد نمي شد.
ساده بگويم نگاهش براي ديدن فرزندش پر مي کشيد ولي ديدن امير دوساله او وابسته به ترک و پاک ماندن اوست، اگر بتواند به نداي شيطاني درونش که او را به مصرف فرا مي خواند پاسخ رد دهد در اين مبارزه پيروز خواهد شد.
مادرش مي گويد سال هاي بيشتري نسبت به دخترش مواد مصرف کرده و مرحله دوم ترک اوست و امروز مرخص مي شود. خوشحال است و مي خواهد هر چه سريعتر از کمپ برود و کاري دست و پا کند و دختر و نوه اش را زير بال پر خود بگيرد.
نگاهم به دختر دانشجوي 22 ساله اي مي افتد که روزي در همين کمپ ترک کرده و هر از گاهي سري مي زند و کمکي مي کند. نمي توانم از نگاهش بخوانم از موقعيتي که بدست آورده چقدر رضايت دارد يا حتي فکري براي بازگشت به گذشته شوم خود دارد يا نه ولي يک آرزو ما را از اين کمپ ها آدم ها جدا مي کند، خدايي که همين نزديکي است، روزي که دور نيست ريشه اين بلاي خانمان سوز را بزند و نگذارد جوانان و آينده سازان اين مرز و بوم اينگونه در دام افيون و توهم و فساد جان دهند.

قبل از ورود به کمپ بارها اقدام به ترک کردم ولي همگي ناموفق بود
با موسوي که يک رهجوي ترک کرده است و هم اکنون در يکي از همين کمپ ها به کساني که راه اشتباه گذشته او را رفته اند کمک مي کند سر صحبت را باز مي کنم.
وي مي گويد معمولا معتادان به شيشه را سه تا شش ماه در کمپ نگهداري مي کنيم و در ابتدا به مدت تقريبي يک هفته در اتاق فيزيکي که براي سم زدايي از بدن رهجويان است اقامت مي کنند و بعد از آن کم کم به جمع منتقل مي شوند.
اين بازگشته از اعتياد با اشاره به اين که متادون بعد از 12 روز اثرات خود را در رهجويان به نمايش مي گذارد افزود: راهکارهاي درست زندگي کردن يکي از مسائل بسيار مهمي است که در کمپ ها به رهجويان آموزش داده مي شود.
وي با يادآوري اين نکته که قبل از وارد شدن به کمپ بارها اقدام به ترک کرده ولي تمامي آن ها ناپايدار بودند خاطرنشان کرد: بعد از حضور در کمپ و استفاده از آموزش هاي مهارت هاي زندگي توانستم چهار سال پاک زندگي کنم.
موسوي با اشاره به اين که بسته به اين که هر معتاد از مخدر، محرک، مرفين، آمفتامين يا اسيد استفاده مي کند طول دوره درمان او متفاوت تر خواهد بود تصريح کرد: کلاس ها گفتار درماني، رهايي از اعتياد، تخليه شدن، ديدن، فهميدن و ... کمک شايان ذکري به معتادان براي بازگشت مجدد به اجتماع مي کند.

عدم توجه خانواده به نيازهاي روحي فرزندان عامل پناه بردن جوانان به لذت جويي هاي موهوم
کارشناس مواد مخدر نيروي انتظامي شهرستان شاهرود نيز بي توجهي خانواده ها، عدم در نظر گرفتن نيازهاي روحي و رواني فرزندان، مشغله بيش از اندازه والدين، تبعيض بين فرزندان، نگاه چشم و هم چشمانه به موقعيت تحصيلي و زندگي فرزندان خود با ديگران و ... را از جمله مهمترين عوامل ايجاد شکاف در خانواده هاي امروز جامعه دانست و عنوان کرد: هيچ کس فکر نمي کند دچار اشتباه شود يا براي لذت جويي به سراغ مواد برود.
ستوان يکم حسين صباغان با اشاره به اين که معتاد هرگز اعتياد خود را قبول ندارد اذعان داشت: معتاد وارد هر مرحله اي از اعتياد که مي شود به جلو نگاه مي کند و مي بينيد هنوز مرحله بالاتري هست و آن مرحله را اعتياد نام گذاري مي کند.
وي با تاکيد بر اين که بايد قبل از درگير شدن هر خانواده با اعتياد آموزش هاي لازم در اين زمينه به خانواده ها داده شود ابراز داشت: هيچ تضميني براي اثر گذاري فعاليت کمپ هاي ترک اعتياد وجود ندارد مگر خانواده ها بعد از بازگشت رهجوي ترک اعتياد کرده به دامان خانواده او را رها نکنند و تکيه گاه محکمي برايش به شمار روند.

رفيق ناباب موجود عجيب از فضا آمده اي نيست
کارشناس مواد مخدر نيروي انتظامي شاهرود با بيان اين مطلب که رفيق ناباب موجود عجيب از فضا آمده اي نيست که فرزندان ما را اغفال کند اظهار داشت: اين افراد همسايه، دوست، فاميل و خانواده رهجويان هستند.
صباغان تربيت کودکان در خانواده در سنين مختلف را يکي از راه هاي مناسب براي جلوگيري از اعتياد دانست و گفت: متاسفانه خانواده ها و ارگان هاي فرهنگ ساز نتوانستند در اين زمينه گام هاي مناسبي برداشته و آموزش هاي لازم را براي زوج هاي جوان، خانواده هايي که مي خواهند فرزند دار شوند، فرزنددار هايي که در تربيت کودکانشان مانده اند و... بدهند.
وي با يادآوري اين نکته که عوارض زن سالاري و عدم محرم بودن فرزندان با والدين در خانواده از ديگر عوامل شکل گيري اعتياد در نوجوانان و جوانان است، افزود: متاسفانه سعي کرديم مسائلي را از اجتماع مخفي کنيم در حالي که وقتي شما مي داني روي شيشه اي نوشته "سم گياهي دور از دسترس اطفال نگهداري شود"، آن را در نقطه اي غيرقابل دسترس براي فرزند خود قرار مي دهيد چون علم داريد اين سم جان فرزندتان را به خطر مي اندازد ولي متاسفانه امروز خانواده هاي اين چنين دانشي در برخورد با مواد مخدر را ندارند.

شکاف طبقاتي و عدم فرهنگ سازي و آموزش مناسب دلايل مهم اعتياد
کارشناس مواد مخدر نيروي انتظامي با اشاره به اين که نيروي انتظامي به عنوان نيروي قهري و بازدارنده آخرين دستگاه عمل کننده در برخورد با اعتياد است خاطر نشان کرد: بايد فرهنگ سازي از طريق آموزش و پرورش، دانشگاه ها، رسانه ها، سازمان تبليغات، اداره ارشاد و ساير ارگان ها و نهادهايي که کار فرهنگي مي کنند، انجام شود.
صباغان شکاف طبقاتي را از ديگر عوامل شکل گيري انحرافات اجتماعي از جمله اعتياد دانست و تصريح کرد: متاسفانه خانواده ها مسئوليت تربيت فرزندان خود را به عهده اجتماع گذاشتند، مدرسه محيط آموزشي است که تنها يک مربي تربيتي دارد و نمي تواند فرزندان ما را شايسته تربيت کند بلکه اصل تربيت بايد در خانواده شکل بگيرد.

اعتياد و درمان  
کارشناس درمان اعتياد اداره بهزيستي شهرستان شاهرود نيز با اشاره به اين که هر معتاد بسته به ميزان مصرف، دامنه زماني استعمال ماده مخدر، آثار مخرب و نوع موادي که مصرف مي کند بايد دوره ترک خاصي را پشت سر بگذارد عنوان کرد: دوره سم زدايي يک هفته است اگر رهجو مرفيني باشد درد فيزيکي خواهد داشت ولي اگر مصرف کننده شيشه و متادون باشد درد فيزيکي ندارد و توهمات او را آزار مي دهند.
بهرام نعمتي با تاکيد بر اينکه رهجويان کمپ هاي ترک اعتياد درمان واقعي نمي شوند اذعان داشت: اين افراد بايد تا آخر عمر يک خود کنترلي دائمي دروني داشته باشند تا از بازگشت مجدد آن ها به سمت مواد جلوگيري شود.
وي بيکاري، نداشتن تفريح مناسب، نشستن در قهوه خانه هاي زير زميني، بي توجهي والدين و ... را از عوامل مهم شيوع اعتياد در ميان جوانان و نوجوانان دانست و ادامه داد: هر فردي بيکار باشد افکار اشتباه به سراغ او آمده و موجب عملکرد اشتباهش خواهند شد.
کارشناس درمان اعتياد اداره بهزيستي شهرستان شاهرود اين جمله که مواد مخدر طبيعي برخلاف صنعتي ها مضرات کمتري دارند را رد کرد و اظهار داشت: ترياک هم مواد شيميايي خطرناکي دارد، قليان چه ميوه اي چه ساده هيچ فرقي در ايجاد مسموميت با نيکوتين ندارند.
نعمتي با اشاره به اين که اين مواد سم دارند و به دليل دز کم مصرف، با کاهش فشار خون و ايجاد سرگيجه احساس نئشگي را در مصرف کننده ايجاد مي کنند ابراز داشت: اين حالت ها به دليل مسموميت است و مي توان با منوکسيد کربن هم آنها را به مصرف کننده مواد مخدر القا کرد.
وي با يادآوري اين مطلب که هفت کمپ ترک اعتياد داراي مجوز در شاهرود مشغول فعاليت هستند که شش کمپ مخصوص آقايان و يک کمپ به خانم ها اختصاص دارد گفت: کمپ خانم ها تنها کمپ از اين دست ويژه بانوان در استان سمنان است و در ماه بين پنج تا هفت نفر پذيرش دارد.
اين کارشناس درمان اعتياد ميزان پذيرش کمپ هاي آقايان را بين 20 تا 30 نفر در ماه دانست و افزود: براي ورود هر فرد کم بضاعت به کمپ ياري برگ در نظر گرفته شده و برنامه هاي پاک سازي بعد از اتمام دوره ترک اعتياد رهجويان ادامه خواهد داشت.

معرفي رهجويان براي دريافت گواهي فني حرفه اي و وام اشتغال راهکاري براي عدم بازگشت به سمت مواد
نعمتي معرفي رهجويان پاک شده به فني حرفه اي براي دريافت گواهي و وام هاي اشتغال زايي را از قدم هاي مثبت بهزيستي براي اشتغال اين قشر معرفي و خاطرنشان کرد: در MMT  ها خانواده ها هم آموزش هاي لازم براي بازگشت رهجويان به دامن خانواده رامي ببينند.
وي آموزش مهارت هاي زندگي از دوران پيش دبستان تا دانشگاه را زمينه ساز فرهنگي پيراسته از انحراف خواند و تصريح کرد: مهارت حل مسئله، مهارت نه گفتن، تفکر خلاق، مديريت استرس و مهارتهاي ارتباطي (چگونه و با چه کسي ارتباط برقرار کنيم) و ... جزو مهمترين مهارت هاي زندگي هستند که بايد بيشتر مورد توجه نهادهاي آموزشي قرار بگيرند.
کارشناس درمان اعتياد اداره بهزيستي شهرستان شاهرود با يادآوري اين مطلب که عامل ارجاع يکي از دلايل آشکار شدن اعتياد خانم ها در جامعه است عنوان کرد: اين اعتياد قبلا هم وجود داشته که به خاطر قبح موضوع در مورد بانوان يا عدم حضور اجتماعي و ترس از مطرح شدن آن درباره آن نه اطلاع رساني مي شده نه اقدام مفيد و موثري از سوي خانواده ها براي ترک صورت مي گرفته است.
نعمتي ورود خانم ها به اجتماع و پذيرش عواقب اين حضور را از دلايل بالا رفتن آمار اعتياد در ميان اين قشر دانست و اذعان داشت: سطح فرهنگي مردم به گونه اي تغيير پيدا کرده که امروز سيگار کشيدن يک دختر جوان بيشتر يک کار طبيعي و معمولي است تا يک کار نامناسب و دور از شان.
وي به فرهنگ سازي نهادهاي فرهنگ ساز در اين زمينه تاکيد کرد و ابراز داشت: هر چه سطح فرهنگ مردمي در اين مورد بالاتر باشد ميزان معضلات اجتماعي اين مورد بسيار کمرنگ تر خواهد بود.

جاي خالي خيريني که به قربانيان اعتياد ياري رسانند  
اما در پايان چيزي که ذهن را به شدت به خود مشغول مي سازد عدم وجود خيراني براي کمک به ترک اعتياد و بازگشت جوانان پاک به جامعه است. نگاه دقيق به جامعه نشان مي دهد ما براي هر امر نيکي خير داريم، خير مدرسه ساز، خيرين مسجدساز، کتابخانه ساز و ... اما خيرين ترک اعتياد هيچ جا به چشم نخورده است و اگر از زبان کسي بشنويم که پولي را براي کمک به ترک اعتياد جواني خرج کرده بانگاه حقارت به او نگاه مي شود و شنيدم که کسي مي گفت اين همه کار خير چرا پولت را هدر دادي؟
اسم اعتياد اگر چه زشت و شنيع است اما معتادي که خودش براي ترک اعتياد اولين قدم را برداشته يعني ارزش صرف وقت و هزينه را دارد شايد بازگشت او به زندگي، بتواند خانواده اي را از متلاشي شدن و فرزندي را از به خطا رفتن و زني را از بي سرپرستي نجات دهد.
خير بودن براي ترک اعتياد تنها به هزينه مالي کردن نيست، اعطاي کتاب به کمپينگ هاي ترک اعتياد، وسايل بازي و سرگرمي هاي مناسب و ... هم  مي تواند به گرفتن گوشه اي از کار کمک کرده و همان نقش تاثير گذاري که براي بازگشت معتاد به صحنه کار و فعاليت اجتماعي هدف همه تلاشگران اين عرصه است را تامين کند.

به انتخاب عربي

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان