تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کشف بزرگترين محوطه پارينه سنگي در جنوب شهرستان دامغان

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
يک باستان شناس از کشف بزرگترين محوطه پارينه سنگي در ايران در جنوب شهرستان دامغان خبر داد.
حامد وحدتي نسب اظهار داشت: باستان شناسان در بررسي هاي خود در جنوب شهرستان دامغان به يکي از بزرگترين محوطه پارينه سنگي ايران دست يافتند.
وي خاطر نشان ساخت: اين محوطه در حاشيه کوير چاه جم در منطقه حاج علي قلي قرار گرفته و بيش از 9 کيلومتر وسعت دارد. وي تصريح کرد: اين محوطه پارينه سنگي در ايران پراکنش وسيعي از دست افزارهاي سنگي منتسب به دوران پارينه سنگي مياني که 250تا 40هزار سال پيش را در بر دارد در خود جاي داده است.
اين باستان شناس اضافه کرد: در اين محوطه وجود عناصر فرهنگي شاخص دوران پارينه سنگي مياني مانند سر پيکان و قطعات ساخته شده و با فناوري لوآلوا بسيار چشمگير است.
وي خاطر نشان ساخت: لوآلوا محوطه اي در حومه شهر پاريس است که نخستين بار اين فناوري از آن گزارش شده است. وحدتي نسب يادآور شد : يافته هايي که از محوطه جديد پارينه سنگي ايران به دست آمده بيانگر آن است که نمکزار چاه جم بخشي از يک درياچه بزرگ بوده که در ادوار يخبندان خشک و تبديل به نمکزار شده است.
وي گفت: حاشيه نمکزار چاه جم ، زماني پوشيده از گياهان بوده و از سوي اجتماعات انساني که احتمال مي رود از نسل نئاندرتال ها بوده اند براي شکار مورد استفاده قرار مي گرفت.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان