تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ثبت انبار تاريخي نمک شاهرود در فهرست آثار ملي

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رييس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان شاهرود از ثبت ' انبار تاريخي نمک شاهرود'  به شماره 31142 در فهرست آثار ملي ايران خبر داد.
حميدرضا حسني افزود: بناي تاريخي انبار نمک در نزديکي ميدان مرکزي شاهرود در ابتداي خيابان شهدا در مساحتي حدود 550 متر مربع مربوط به دور قاجار است. وي خاطرنشان کرد: اين بنا حدود 60 سال به عنوان انبار نمک و نيز بارانداز بازار تاريخي شاهرود مورد استفاده قرار مي گرفته است به عنوان انبار تاريخي نمک مشهور شده است.
حسني اضافه کرد: اين بنا داراي 23 گنبد به ارتفاع پنج متر و با مصالح خشت و گل ساخته شده است.
 وي گفت: انبار نمک از جمله بناهاي در معرض تخريب است که حفظ آن، مي تواند با تغيير کاربري، مکاني گردشگري در مرکز شهر شاهرود ايجاد کند. وي اظهار داشت: وجود پارکينگ مرکزي در کنار اين بناي تاريخي امکان مناسبي براي بازديد و استفاده بهتر از آن را مهيا کرده است.
حسني تاکيد کرد: بر اساس ماده 560 قانون مجازات اسلامي هر کس بدون اجازه از سازمان ميراث فرهنگي کشور يا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوي اين سازمان در حريم آثار فرهنگي، تاريخي در اين ماده مبادرت به عملياتي کند که سبب تزلزل بنيان آنها شود، يا در نتيجه آن عمليات به آثار و بناهاي آن خرابي يا لطمه وارد شود، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از يک تا سه سال محکوم مي شود.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان