تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اگر کودک حرف گوش کن مي خواهيد...

کودکان امروزي، ديگر مانند گذشته رفتار نمي کنند; به همين دليل والدين ناچارند بارها و بارها يک درخواست يا دستور را تکرار کنند و باز هم هيچ تضميني وجود ندارد که آنان کار خواسته شده را انجام دهند. شايد بتوان گفت که امروزه، والدين بيشتر به حرف هاي فرزندشان گوش مي دهند.
کودکان بيشتر اوقات درخواست هاي والدين شان را ناديده مي گيرند و تنها زماني که خودشان بخواهند، کاري را انجام مي دهند. همين مسئله در اغلب اوقات، مشکل ساز مي شود و حتي اختلافات متعدد و فراواني را ميان پدر و مادر به وجود مي آورد.
اگر شما هم فرزندي داريد، شايد بگوييد هر راهي را که به ذهنم مي رسيد امتحان کرده ام. مثلا بارها روش هايي مانند تنبيه، هديه، تکرار فراوان درخواست ها، قهر و ناديده گرفتن کودک، مقايسه او با ديگر کودکان و بسياري روش هاي ديگر را به کار برده ام اما براي کودکان امروزي، هيچ روشي جواب نمي دهد و براي کودک من هيچ کدام اثربخش نبوده است.
براي والدين بسيار دشوار است که بتوانند فرزندشان را مسئوليت پذير و مودب تربيت کنند.در اين مقاله توصيه هايي ارائه شده است که به شما کمک مي کند ارتباط بهتري با کودکتان داشته باشيد و با او به گونه اي رفتار کنيد که خواسته هايتان را عملي کند.

داد نزنيد
فرياد زدن در هيچ موقعيتي و هنگام مواجه شدن با هيچ فردي، نتيجه مطلوبي به بار نمي آورد; به خصوص زماني که مخاطب شما يک کودک يا حتي يک نوجوان باشد. تنها تاثير فرياد کشيدن اين است که در آن لحظه کودک مي ترسد و شايد سکوت کند يا به اجبار خواسته شما را انجام دهد اما اندکي بعد کودک همه چيز را فراموش مي کند به غير از فريادي که مي شنود و مي آموزد که خودش هم در مواقع ضروري مي تواند فرياد بکشد و به اين ترتيب به خواسته اش برسد.

کودکم به حرفم گوش نمي دهد
به ياد داشته باشيد بايد به گونه اي رفتار کنيد که دوست داريد فرزندتان آنگونه باشد. همواره با کودکتان آرام و با احترام صحبت کنيد و رفتار عصبي و تند نداشته باشيد. شوخي و خنده و حتي لحن طنز در مورد کودکان و نوجوانان بسيار اثرگذار است و موجب مي شود تا فرزندتان کاري را که از او خواسته ايد، انجام دهد.

برايش دليل بياوريد
اگر کودکتان کمي بزرگتر است، از احساساتتان برايش توضيح دهيد و بگوييد به چه دليل انتظار داريد تا او خواسته تان را عملي کند. اگر کودک حاضر نمي شود کاري را که از او خواسته ايد انجام دهد، با او از در منطق وارد شويد و دليلش را با مهرباني و ملايمت برايش توضيح دهيد. او بايد بداند چرا کار خاصي را که دوست ندارد، بايد انجام دهد.

هرگز کودکتان را با ديگر کودکان مقايسه نکنيد
اين کار نتيجه عکس مي دهد و موجب مي شود کودکان احساس خجالت و سرخوردگي کند. کوکان از اينکه با همسالانشان مقايسه شوند، متنفرند. به ياد داشته باشيد انسان ها در هر سني که باشند، با يکديگر متفاوتندو هر کدام ويژگي هاي خاص خود را دارند; پس مقايسه کردن، هيچ تاثير مثبتي در روابط ميان شما و فرزندتان ندارد و تنها موجب مي شود تا ميان شما فاصله بيشتري به وجود آيد. مي توانيد کمي بيشتر با علايق فرزندتان آشنا شويد و با استفاده از آنها فرزندتان را به انجام کارهاي مختلف تشويق کنيد.

خواسته هايتان را با لحن کودکانه مطرح کنيد
يعني مانند کودکان صحبت کنيد. اين تفاوت در رفتار و گفتار شما موجب مي شود توجه فرزندتان بيشتر جلب شود و چون از اينگونه لحن صحبت لذت مي برد و تکرار آن را دوست دارد،کاري را که از او خواسته ايد قطعا انجام مي دهد.
کودکان از گروه همسالان و هر فردي که بيشتر شبيه آنها باشد، بيشتر الگوبرداري مي کنند و حرف شنوي دارند. شما با نظرات کودکتان آشنا هستيد و زماني که کاري از او مي خواهيد، مي توانيد با توجه به نظرات و عقايد او برايش دليل بياوريد و او را قانع کنيد.
زماني که کودک نقاط مشترکي ميان خود و والدينش مي بيند، بيشتر به حرف هاي آنها گوش مي دهد و حتي سعي مي کند به والدين خود نزديک تر شود.

خودتان حرف گوش دهيد و آرام باشيد
فرزندتان از شما الگوبرداري مي کند و زماني که مي بيند شما با همسرتان يا خود او آرام و مودب صحبت مي کنيد و وقتي کاري از شما خواسته شود آن را انجام مي دهيد، مي آموزد که مانند شما رفتار کند.

کمتر «نه» بگوييد
نه گفتن هاي مکرر به کودک ميان شما و فرزندتان فاصله ايجاد مي کند; شايد شما مي خواهيد فرزند بسيار مودب و نمونه اي تربيت کنيد اما هر چه بيشتر با او مخالفت مي کنيد، اين کار را بهتر به او آموزش مي دهيد و در نتيجه بيشتر شاهد مخالفت و بدرفتاري هاي فرزندتان خواهيد بود.
سعي کنيد پاسخ هاي مثبت را با پاسخ هاي منفي جايگزين کنيد; البته اين نکته به هيچ وجه به اين معني نيست که شما بايد تمام خواسته هاي فرزندتان را عملي کنيد. در رفتارتان متعادل باشيد، نه هميشه مثبت و نه هميشه منفي.
اگر صبح فرزندتان از شما درخواست کرد که با دوستانش بازي کند و شما صلاح نمي دانستيد، مي توانيد به او بگوييد الان نمي تواني با دوستانت بازي کني اما بعدازظهر و بعد از انجام تکاليفت مي تواني اين کار را انجام دهي.

با او ارتباط برقرار کنيد
راه هايي را بررسي کنيد که منجر به برقراري ارتباط با فرزندتان مي شود; لحن صحبت، نوع کلمات و حتي زبان بدن شما تاثير مهمي در روابط شما با فرزندتان دارد; پس بايد با لحن ملايم و صدايي آرام صحبت کنيد، لبخند بزنيد و مهربان باشيد.
زماني که کاري از فرزندتان مي خواهيد، از فاصله دور با او صحبت نکنيد، نزديک او برويد و در حالي که او را نوازش مي کنيد، درخواست تان را مطرح کنيدو از کلمات و جملات ساده و کوتاه استفاده کنيد و با کنايه و پيچيده صحبت نکنيد. زيرا کودک شما جملات ساده را متوجه مي شود نه جملات پيچيده و کنايه آميز را. اگر فرزندتان کاري را که از او خواسته ايد انجام نداد، غر نزنيد; بلکه طوري وانمود کنيد که احساس مي کنيد او انجام آن کار را فراموش کرده است; پس بار ديگر با لحن خوب و آرام درخواستتان را مطرح کنيد. بدون شک رعايت نکات ذکر شده، ارتباط شما با کودکتان را بهبود مي بخشد و موجب مي شود او بيشتر به حرف هاي شما گوش دهد و خواسته شما را عملي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان