تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
عدالت در جامعه‌ فقير عدالت فقيرانه خواهد بود

وزير دادگستري با بيان اينکه در پايان برنامه پنجم توسعه و در آستانه اجراي برنامه ششم توسعه هستيم، گفت: در برنامه‌ ششم توسعه سعي کرده‌ايم برنامه‌اي واقع‌بينانه داشته و به طور تخيلي برنامه‌ريزي نکنيم و تا حد امکان ميان برنامه ريزي‌ها و اجرا‌ها فاصله‌ کمي داشته باشيم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در همايش ملي «رفاه اجتماعي در برنامه ششم توسعه»، اظهار کرد: نياز جدي جامعه ما در حوزه‌ رفاه اجتماعي يک ديدگاه روشن، فراگير، جامع و کاربردي و منطبق با نيازها و ارزش‌هاي ماست. پورمحمدي گفت: تمامي بشريت و جوامع انساني با هر نظامي نيازمند امنيت به عنوان اصلي‌ترين نياز هر جامعه، عدالت (به معني مناسبات عادلانه در جامعه نه فقط عدالت قضايي، بلکه عدالت سياسي و اجتماعي، اقتصادي در کنار عدالت قضايي) و رفاه است.

هيچ کدام از اين سه عنصر بدون ديگري تامين و محقق نمي‌شود. عدالت در جامعه‌ فقير عدالت فقيرانه خواهد بود و عمده محيط‌هاي هنجارشکن محيط‌هاي محروم هستند و جامعه غيربرخوردار جامعه‌اي است که امنيت آن به مخاطره افتاده و عدالت آن نيز متزلزل است.

وزير دادگستري ضمن اشاره به اين که زماني که از رفاه و برخورداري صحبت مي‌شود بيشتر تمرکز ها بر بعد مادي زندگي رفته و فرهنگ، اخلاق، کرامت و برجستگي‌هاي انساني به فراموشي سپرده مي‌شوند، گفت: در جامعه‌ غير برخوردار فرهنگ مناسب نيز سقوط خواهد کرد و جامعه‌اي که در فقر و محروميت دست و پا بزند از نظر فرهنگ ديني، اجتماعي و غيره نيز تزلزل مي‌يابد.

وي ادامه داد: هدف ما ايجاد قشر وسيعي از طبقه متوسط است که بتوان در آن فاصله‌ طبقاتي قشرهاي مختلف را کاهش داد. جامعه بايد برخوردار باشد و بايد طبقه متوسط برخوردار آن را تا حد ممکن وسعت ببخشيم و در اين راستا نيازمند سازمان تامين اجتماعي‌اي قدرتمند و تاثيرگذار هستيم. پورمحمدي گفت: درست است که در گذشته عملکرد خوبي نداشته‌ايم، اما نبايد به گذشته فکر کنيم و فقط بايد از آن عبرت بگيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان