تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هاشمي رفسنجاني:
جهل جامعه، بهترين وسيله سرکوب قيام‌هاست

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اينکه جهل جامعه، بهترين وسيله حاکمان براي سرکوب قيام‌هاست، اظهار کرد: آگاهي، بهترين آينده را براي جوامع ترسيم مي‌کند و جوانان آگاه بهترين سرمايه در رسيدن به اين هدف هستند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي مرکز بازشناسي نهضت جنگل، قيام ميرزاکوچک خان را يک موضوع مهم تاريخي، اسلامي و ملي خواند و گفت: اسناد ذي‌قيمتي از اين قطعه تاريخي وجود دارد که بايد جوانان، دانشجويان و مردم با آن آشنا شوند. وي با تشريح اوضاع سياسي زمان نهضت جنگل، اظهار کرد: خيلي‌ها تلاش کردند با بدنام کردن ميرزاکوچک‌خان، نهضت او را خاموش و در تاريخ فراموش کنند و اين مانند کاري است که قاجاريه درباره اميرکبير کردند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري علاقه‌ طلبه‌هاي مبارز به زندگي شخصيت‌هاي چون اميرکبير و ميرزاکوچک خان،خاطر نشان کرد: به خاطر کينه‌هاي سياسي پهلوي از قاجاريه، در خصوص تشريح کارهاي اميرکبير حساسيت نداشتند، اما ابا داشتند که نهضت جنگل به عنوان يک اقدام انقلابي و اسلامي بازگو شود. وي با ارائه تحليلي از چرايي ترس استعمار و استبداد نسبت به شناخته شدن ميرزاکوچک خان در جامعه، افزود: ترس از اقدامات روحانيون انقلابي، باعث شد که براي بيان زندگي اين سيد شهيد، به تحريف و سانسور روي آورند. هاشمي رفسنجاني با اشاره به فيلمي که درگذشته براي رئيسعلي دلواري ساخته شد، گفت: خوب است از قابليت‌هاي هنر براي نشان دادن اهداف، برنامه‌ها و اقدامات ميرزاکوچک خان بيشتر استفاده شود که مي‌تواند الهام بخش باشد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه جهل جامعه را بهترين وسيله حاکمان براي سرکوب قيام‌ها دانست و تصريح کرد: آگاهي، بهترين آينده را براي جوامع ترسيم مي‌کند و جوانان آگاه بهترين سرمايه در رسيدن به اين هدف هستند. وي همچنين افزايش رشد آگاهي را مرهون انفجار اطلاعات خواند و گفت: مردمي که آگاه شوند با زبان منطق مسايل خود و جامعه را حل مي‌کنند.

هاشمي رفسنجاني در ادامه به تلاش‌هاي استعمار و استبداد به عنوان دو لبه‌ قيچي در چپاول منابع ملت‌ها اشاره کرد و خاطر نشان کرد: اگر چه اين دو با اميدواري به حضور تندروها، براي دوام خويش اميدوارند، اما روزي که جوانان اسلامي مسلح به دانش و آگاهي شوند، هيچ دشمني توان مقابله با آنان را نخواهد داشت. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزايش گروه‌هاي تروريستي را برنامه تنظيم شده استکبار و استعمار براي انحراف قيام‌هاي مردمي در جوامع انساني و بويژه کشورهاي اسلامي دانست و گفت: در منطقه ما تروريست‌ها زاييده‌ حضور استعمار و استبداد هستند.

وي مبارزه با گروه‌هاي تروريست را سخت، اما امکان‌پذير دانست و اضافه کرد: بايد عقلاي اسلام از بدنام کردن مسلمانان جلوگيري کنند که عده‌اي مردم را به نام دين آواره مي‌کنند و مي‌کشند. هاشمي رفسنجاني اتفاقات سال‌هاي اخير مصر را مصداق روشن همکاري مثلث شوم استکبار، استبداد و تندروها توصيف کرد و اظهار کرد: مردم مصر که سابقه‌اي بسيار درخشان در تمدن انساني و فرهنگ اسلامي دارند، برخاستند و انقلاب کردند، اما ديديد که چگونه تندروها قيام مردم را منحرف کردند که منجر به برگشت نظامي‌ها و تبرئه مستبدين شد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري شرايط ايران در سال‌هاي اول پيروزي انقلاب اسلامي، گفت: حضور مردم و رهبري بي‌نظير امام(ره)، فرصت و ميدان را از دست تروريست‌ها گرفتند که به دنبال تجزيه کشور و شورش‌هاي کور بودند. وي با مقايسه مبارزات مردم افغانستان، عراق، ليبي و يمن با انقلاب اسلامي در ايران، اظهار کرد: دو ويژگي مردمي بودن و رهبري امام، مبارزه و پيروزي مردم ايران را با تشکيل انقلاب اسلامي از ديگر قيام‌ها متفاوت کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان