تاریخ 1393/09/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس جمهور:
تقسيم کشورها به خودي و غير‌خودي زمينه ساز فرهنگ خشونت است

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در اولين کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي گري گفت: استقبال جهاني از ايده‌ جهان عليه خشونت و افراطي گري و تشويق آن در مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد با راي قاطع کشورهاي جهان ميزان ضرورت و اهميت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان مي‌دهد. روحاني در ادامه اظهارکرد: گرچه همکاري‌هاي گسترده‌ اقتصادي و تعامل سياسي در بخش‌هاي مهمي‌از نظام بين‌الملل خشونت و افراطي‌گري را کاهش داده است ولي در عين حال متاسفانه در بخش‌هاي ديگري من جمله در منطقه خاورميانه خشونت همچنان حضور دارد و بعضا به طور روزانه جان ده‌ها کودک و زن و مرد را مي‌گيرد. ‌رئيس‌جمهور تاکيد کرد: جهان عاري از خشونت در شرايطي محقق مي‌شود که دولت‌ها با هم همکاري کنند و در سياست‌گذاري‌ها هماهنگ باشند. وقتي دولت‌ها هماهنگ باشند جريان‌هاي افراطي در حاشيه‌ قرار خواهند گرفت. دولت‌هاي مقتدر اگر با همسايگان خود به سياست مشترکي دست يابند مي‌توانند در مدت زمان کوتاهي ريشه‌هاي خشونت را بخشکانند. اين نوع همکاري‌ها در منطقه آسيا و اروپا و آمريکاي لاتين به وضوح قابل مشاهده است و زمينه ساز کاهش افراطي‌گري شده است. ‌رئيس‌جمهور افزود: در صورتي که کشورهاي منطقه با يکديگر به تفاهم برسند مي‌توانند جريان‌هاي ضد اسلامي‌مانند داعش را در مدت زمان کوتاهي به حاشيه رانده و هزاران زن و مرد و کودک که به واسطه اعمال وحشيانه‌ اين جريان ضد انساني بي‌خانمان و اسير شده‌اند را آزاد کنند. در چنين شرايطي هيچ نيازي به حضور بيگانگان و نفوذ تدريجي آنها نيست. روحاني خاطر نشان کرد: اين واقعيتي تلخ وشرم‌آور است که تروريست‌ها انواع خشونت‌ها مانند کشتار انسان‌ها، تخريب اماکن مقدس و آثار باستاني و خريد و فروش زنان را به نام دين انجام مي‌دهند. بي‌ترديد قتل عام انسان‌ها جفاي آشکار در حد آموزه‌هاي صلح‌آميز همه اديان است که بر اساس آن کشتن يک انسان بيگناه همانند کشتن همه‌ انسان‌هاست.

وي با بيان اين که تفکرهاي غلط و افراطي فقط يکي از مسيرهاي منتهي به خشونت است، ادامه داد: توسعه نيافتگي و نيازهاي مادي پاسخ داده نشده بيکاري‌، فقر‌، نبودن امکانات زندگي و نا اميدي، از دست دادن اميد به آينده قابل تحمل و ارزشمند بسط خشونت‌طلبي است و اين همان بلايي است که خاورميانه و بخش مهمي‌از جهان گرفتار آن شده‌اند. وي گفت: خود برتر بيني‌، ظلم و بي‌عدالتي در مقياس ملي و بين‌المللي و تقسيم کشورها به خودي و غير‌خودي زمينه‌ساز فرهنگ خشونت و گسترش ناامني در ابعاد بين‌المللي است. ضمن اينکه ساير انواع خشونت‌هاي ساختاري همچون تحريم و تحديد، ناقض حقوق بشر و‌ آزادي‌هاي اساسي و نيز چالشي جدي براي امنيت در نظام بين‌الملل محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين‌که جهان امروز ما دستخوش فرايندهايي است که به نابرابري‌ها دامن مي‌زنند به بيان برخي از اين فرايندها پرداخت و گفت: حکومت‌هاي مستبدي که حقوق شهروندان خويش را به رسميت نمي‌شناسند و حق مشارکت همگاني در سياست‌گذاري را محترم نمي‌شمارند موجبات افزايش فقر و توسعه نيافتگي را فراهم مي‌کنند. همچنين مداخلات خارجي و اشکالي از استعمار نو که سبب شده است جوامع توانايي‌هاي خود را براي کاهش فقر و حذف زمينه‌هاي خشونت از دست بدهند اين نيز از جمله‌ اين فرآيندهاست.

روحاني ادامه داد: گرچه تشکيل سازمان ملل متحد يکي از دستاوردهاي مهم جامعه‌ جهاني است و اين سازمان تاکنون نقش تاثيرگذاري در نظام بين‌الملل ايفا کرده است اما واقعيت ناخوشايند اين است که سازمان ملل متحد با همه‌ موفقيت‌هايش در برابر مسائل بزرگي که جهان ما با آن روبرو است کاستي‌هاي قابل توجهي دارد. روحاني گفت: با تاکيد بر اين واقعيت که «برآمدن خشونت، غروب انسانيت است» با اين پرسش مواجه مي‌شويم پس چه بايد کرد تا انسانيت نجات يابد و زندگي بر سياره زمين با کيفيت بهتري ادامه پيدا کند. تاکيد بر تقويت مداراي فرهنگي و مداراي ديني و به رسميت شناختن حقوق فرهنگي همه انسان‌ها راهي به سوي کاستن از ظرفيت‌هاي بروز خشونت برمبناي تمايزهاي فرهنگي است.

وي با بيان اين‌که سزاوار است در کنار يکديگر انديشه‌ورزي درباره‌ اشکال آشکار خشونت و صورت‌هاي بارز بي‌عدالتي و سازوکارهاي غلبه بر آنها را تقويت کنيم، اظهار کرد: ما توان آن را داريم که ده‌ها فيلسوف، هنرمند، جامعه‌شناس، سياست‌مدار، فعال جامعه مدني و شماري ديگر از شخصيت‌هاي جهان را براي انديشيدن درباره‌ رفع خشونت و بي‌عدالتي و استقرار عدالت گرد هم آوريم و جامعه بشري را به در پيش گرفتن راه و روشي مطابق خردورزي همگاني برآمده از انديشه عدالت و نفي افراطي‌گري فرا بخوانيم. وي در بخش پاياني سخنان خود به بيان پيشنهادهايي براي مبارزه فوري با تروريسم جهاني در منطقه و جهان پرداخت و اين پيشنهادها را به اين ترتيب برشمرد:

1- کشورهايي که از راه سازمان دهي و تامين مالي به شکل گرفتن تروريسم کمک کرده‌اند بايد به صراحت از آنها اعلام برائت نموده و تامين مالي مستقيم و غير‌مستقيم خود از آنها را قطع کنند و در جهت مبارزه عليه تروريسم با کشورهاي قرباني همکاري کرده و به آنها کمک‌هاي مالي، اطلاعاتي و نظامي‌کنند. عراق و سوريه متحمل تلفات و صدمات جاني بي‌سابقه‌اي شدند و کشورهايي که مسبب اين صدمات بي شمار بوده‌اند لازم است وظيفه‌ تامين مالي براي جبران خسارت وارده را بر عهده بگيرند.

2- کمک‌هاي بين‌المللي براي بازسازي خانه‌هاي ويران شده‌، اماکن مذهبي تخريب شده و تاسيسات زير بنايي نابود شده در اثر اقدامات تروريستي و خسارات ناشي از عمليات نظامي‌مقابله با آنان ضروري است.

3- تروريسم از فضاي فقر و بيکاري سربازگيري مي‌کند. با تاسيس صندوق بين‌المللي اشتغال زايي و توسعه براي کمک به رشد سرمايه‌گذاري در کشورهاي قرباني تروريسم بين‌المللي بايد زمينه اقتصادي رشد تروريسم را از ميان برداشت.

4- همکاري منطقه‌اي براي اصلاح نظام آموزش و پرورش عمومي‌و مدارس ديني جهت مقابله با تفسيرهاي افراطي، تکفيري و خشونت‌آميز از آموزه‌هاي مذهبي و روحي است. بايد حقيقت اسلام رحماني به جهانيان ارائه شود.

5- همه طرف‌هايي که در مبارزه با اين فتنه‌ تروريستي جدي هستند از طريق هماهنگي‌هاي منطقه‌اي، همکاري‌هاي لازم از جمله تبادل اطلاعاتي را سامان دهند.

6- لازم است رسانه‌هاي ملي و بين‌المللي نسبت به آگاه‌سازي افکار عمومي‌در مورد تهديد تروريست‌ها و جلوگيري از سوءاستفاده از خيل جوانان بيکار و به حاشيه رانده شده برنامه‌ريزي جدي داشته باشند.

7- همکاري جهاني براي مقابله با سوءاستفاده تروريست‌ها از فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي ضروري است.

8- تروريست‌ها در تردد بين کشورها با مشکلات زيادي روبرو نيستند. کشورهاي در مسير ترانزيت تروريست‌ها بايد با تقويت اراده سياسي و مکانيزم‌هاي ضروري مسئوليت خود را در قبال بازگشت ثبات و امنيت به منطقه ايفا کنند.

9- تلاش جامعه بين‌المللي براي اصلاحات در سازمان ملل به ويژه شوراي امنيت و کاربرد حق وتو که در موارد جدي تهديد عليه صلح و امنيت بين‌المللي است و عملا سازمان ملل را فلج کرده است، تاکنون با موفقيت چنداني روبرو نبوده است. ناکارآمدي شوراي امنيت در موارد جدي موجب تهديد صلح و امنيت بين‌المللي و موجب تشويق متجاوز از يک طرف و سرخوردگي قربانيان و زمينه‌ساز اقدامات خشونت‌آميز آنها از طرف ديگر مي‌شود. شايسته است روند اين اصلاحات و بازپروري سازمان ملل از فلج‌هاي ادواري که گريبان‌گيرش مي‌شود با اراده و استدلال قوي‌تر از جانب جامعه بين‌المللي پيگيري شود.

10- ‌رئيس‌جمهور در بيان آخرين و دهمين پيشنهاد خود گفت که 18 دسامبر به عنوان روز جهاني عليه خشونت و افراطي‌گري نامگذاري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان