تاریخ 1393/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
لاريجاني با اشاره به تغيير قانون اعدام مواد مخدر اعلام کرد:
حذف80 درصد اعدامها در ايران

دبير شوراي حقوق بشر کشورمان بحران انساني در منطقه را ناشي از سياست‌ اشتباه آمريکا و متحدان اروپايي‌اش دانست.

به گزارش ميزان، محمد جواد لاريجاني در گفت‌و‌گو با فرانس 24 در پاسخ به اين که آيا حملات هوايي ايران به مواضع داعش در شمال عراق را تاييد مي‌کنيد؟ گفت: اول از همه اينکه ما اين ادعاهاي پنتاگون را تاييد نمي‌کنيم اما بايد بگويم که اين بحران انساني نتيجه سياست‌هاي شکست خورده و اشتباه آمريکا و شماري از متحدان اروپايي اش است.وي افزود: اين سياست در نتيجه تلاش آنها براي جايگزيني حکومت بشار اسد با نيروهاي بي‌رحم صورت گرفته است. آنها به جاي حمايت از يک حکومت دمکراتيک و طرفدار مردم از گروههايي تروريستي حمايت و آنها را تسليح کرده اند.لاريجاني اضافه کرد: آنها مي‌خواهند که چه کسي را جايگزين چه کسي کنند؟آيا آنها مي‌خواهند که داعش را جايگزين بشار اسد کنند؟اين مي‌تواند بزرگترين اشتباهي باشد که آنها تاکنون مرتکب شده اند.از روز نخست بهار عربي ما از پشتيبانان مردم در تمامي کشورهاي اسلامي از مصر گرفته تا تونس و ليبي و هرکجا بوده ايم.اما در جائيکه خشونت نظامي متاسفانه با حمايت آمريکا همراه است ما نتايج حاصل از آن را مطلوب ارزيابي نمي‌کنيم.به نظر ما تمامي فعاليت‌هاي تروريستي و تمامي دشمني‌ها بايد به فوريت متوقف شوند و آنگاه بايد امکان حضور مردم در يک جريان سياسي فراهم شود. دبير حقوق بشر کشورمان ادامه داد: ما از تمامي جنبش‌هاي مردمي براي رسيدن به دمکراسي در تمامي کشورهاي اسلامي حمايت مي‌کنيم. اما کاملا مخالف هرگونه استفاده از زور و به ويژه استفاده از فعاليت‌هاي تروريستي براي جايگزيني دولتي به جاي دولت ديگر هستيم.

وي درباره شمار اعدام‌ها در ايران گفت: هيچکس دوست ندارد که شمار اعدام‌ها بالا باشد.اين موضوع غمباري است که ما شاهد شمار زياد اعدام‌هاي مرتبط با جرايم مواد مخدر بر اساس قانون موجود هستيم. ما در تلاشيم که اين قانون را تغيير دهيم و اگر در تصويب اين قانون در پارلمان موفق شويم آنگاه 80 درصد اعدام‌ها از بين خواهد رفت و اين مي‌تواند خبر مهمي باشد.

لاريجاني درباره شمار روزنامه نگاران بازداشتي در ايران و از جمله جيسون رضائيان خبرنگار واشنگتن پست گفت: برخي از خبرنگاران از طرف ماموران اطلاعاتي به جرايمي متهم مي‌شوند. در ابتدا قضات جرايم افراد را تفهيم کنند و بازجوها اينکه اين افرادمجرم هستند يا نه بررسي مي‌کنند و اگر جرايم آنها ثابت شود آنگاه به طور رسمي اتهامات به آنها تفهيم مي‌شود و آنگاه قاضي در پايان تصميم‌گيري مي‌کند. اميدوارم که مورد او(جيسون رضائيان)هر چه سريعتر در دادگاه مطرح شود و اميدواريم که در تمامي موارد از وي رفع اتهام شود. لاريجاني افزود:هرگونه آزادي وي تنها در گرو تصميم قاضي خواهد بود. بارها وضعيت وي را از سازمان زندان‌ها جويا شده ايم ،وضعيت سلامتي وي در حال حاضر خوب است و به حمايت‌هاي قضايي لازم دسترسي دارد. وي درباره تمديد مذاکرات هسته اي هم گفت:در رابطه با موضوع هسته اي ما آماده شفاف سازي هستيم.ما آماده همکاري هستيم اما خواهان محدودکردن قدرت و امکانات خود نيستيم.

وي در اين باره که آيا موضوع حقوق بشر هم مي‌تواند در کنار مذاکرات هسته اي مطرح شود؟گفت:اين مذاکرات درباره حل و فصل اختلافات در باره موضوع هسته اي است و ربطي به آن موضوع ندارد.اين مذاکرات خوداز پيچيدگي‌هاي خاص خود برخوردار است و ما نبايد به پيچيدگي‌هاي آن بيفزاييم.وي در پاسخ به اين که با روي کار آمدن جمهوري خواهان در سناي آمريکا آيا تصور مي‌کنيد که امکان رسيدن به توافق هسته‌اي پس از تمديد آن باشد؟ گفت:اين موضوع به اوباما ربط پيدا مي‌کند. اگر آنهاخواهان توافق نيستند بسيار خوب ما سالهاست که تحت تحريم قرار داريم.ما به راه و روش خود ادامه مي‌دهيم تا زماني که آنها آماده مذاکره باشند و بيايند و در را بزنند.اين فشاري است که اوباما بايد آنرا تحمل کند و ما نگران نيستيم.مسائل داخلي هرکشوري به خودش مربوط مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان