تاریخ 1393/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزير اطلاعات:
بدترين ظلم به ولايت فقيه اين است که عرصه را براي بيان نظريه‌ها و بحث‌هاي آزاد بسته باشيم

وزير اطلاعات گفت: راهکار مقابله با پديده داعش به راهکار نظامي ختم نمي‌شود و بايد با راهکار امنيتي و اطلاعاتي مقابله کرد، کاري که با پشتوانه جمهوري اسلامي ايران در عراق و سوريه دنبال مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري ميزان، حجت الاسلام سيد محمود علوي در مراسم رونمايي از طرح جامع مسکن حوزه‌هاي علميه در سخناني رسالت اين وزارت خانه در برابر حوزه‌هاي علميه، پديده داعش و اقدامات اطلاعاتي و امنيتي وزارت اطلاعات را در داخل و خارج کشور تشريح کرد.

وي ايجاد امنيت و آرامش را براي مردم و حوزه را از وظيفه وزارت اطلاعات دانست و افزود: حوزويان نبايد احساس کنند هر نظر علمي که مي‌دهند امنيتشان به خطر مي‌افتد و بايد جواب بدهند.وزير اطلاعات طرح نظريات مختلف را باعث شکوفايي حوزه دانست و با اشاره به شکل‌گيري نظام جمهوري اسلامي بر پايه نظريه عميق ولايت فقيه گفت: زماني اين نظريه در برابر شبهات مي‌تواند از دفاع خوبي برخوردار باشد که در حوزه عرصه پردازش به آن آزاد باشد. وزير اطلاعات با بيان اينکه اين عرصه بايد فراهم شود که در بحث آزاد و از نظر نظري و نرم‌افزاري دفاع از ولايت فقيه روز به روز تقويت و وسيع شود، افزود: اين امر در پرتوي ايجاد امنيت براي حوزه و نه امنيت بر حوزه ايجاد مي‌شود.

وي گفت: اگر بلافاصله بر چسب ضد ولايت فقيه بر کسي که در حوزه، هر سئوالي در اين باره مطرح کرد زده شود، حوزه در اين بحث شکوفا نمي‌شود.

علوي تصريح کرد‌: ايجاد امنيت براي طرح مباحث نظري در حوزه وظيفه ماست اما اگر بحث طوري باشد که ضد امنيتي و موجهايي ايجاد کند بحث ديگري است. وزير اطلاعات با بيان اينکه در تضارب آراي فضلا و طلاب، قدرت دفاع بيشتر و با منطق قوي‌تر از ولايت فقيه به وجود مي‌آيد، گفت: اما اگر کام‌ها و لب‌ها به وسيله فضاي امنيتي ساخته شده بسته شود، افراد احساس نگراني کرده و آرامش و اطمينان بر حوزه حاکم نباشد، اين خدمتي به مباحثي مانند ولايت فقيه نيست. وزير اطلاعات گفت: بدترين ضربه به ولايت فقيه اين است که عرصه مباحث علمي را تنگ کنيم و بعد نتوانيم راهکار علمي منطقي در دفاع علمي پيدا کنيم. وزير اطلاعات در بخش ديگر سخنان خود به موضوع پديده داعش پرداخت و گفت: امروز تا حد زيادي در دنيا بر خلاف گذشته که جنگ ارتش‌ها بود جنگ سرويس‌هاي اطلاعاتي و دستگاه‌هاي امنيتي است.

وزير اطلاعات پديده داعش را مولود و مخلوق سرويس‌هاي اطلاعاتي امنيتي امريکا، رژيم صهيونيستي و همکاري عربستان، ترکيه، و اردن براي حفظ منافع خود و مقابله با گسترش فرهنگ و پيام انقلاب اسلامي ايران دانست و افزود: راهکار مقابله با اين پديده به راهکار نظامي ختم نمي‌شود و بايد با راهکار امنيتي و اطلاعاتي مقابله کرد، کاري که با پشتوانه جمهوري اسلامي ايران در عراق و سوريه دنبال مي‌شود.

وزير اطلاعات در ادامه با تشريح ايدئولوژي و فرهنگ حاکم بر جريان تکفيري داعش گفت: اين جريان خطرناکي است که سرزمين هم در اختيار دارد؛ حدود 45درصد عراق و 3 استان سوريه در اختيار آنها است. وزير اطلاعات، قدرت مالي زياد پشتوانه حاکميتي، امکانات رسانه‌اي و جاذبه‌هاي بين‌المللي را از ديگر مشخصات پديده داعش دانست و گفت: داعش روزي که موصل را تصرف کرد 5 ميليارد دلار دراختيار داشت و به آنها کمک مي‌شود.

وي در تشريح راهبرد داعش افزود: راهبرد اين گروه ايجاد ناامني در کشور‌هاي اسلامي و تقابل شيعه و سني است و بي‌ترديد سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي امريکا و اسرائيل دراين موضوع دخالت دارند و ضروري است از وحدت مسلمين با جديت حراست شود و بايد نيروي موجود در جهان اسلام را به مقابله با اين جريان تکفيري به حرکت در آورد.

وزير اطلاعات در بخش ديگر سخنان خود به اقدامات امنيتي و اطلاعاتي اين وزارتخانه در داخل و خارج کشور پرداخت و کشته شدن برخي عناصر گروه تروريستي جيش العدل و دستگيري تعدادي از عوامل آنها را از جمله اين اقدامات بيان کرد.

جنگ اطلاعاتي جايگزين جنگ ارتشها

همچنين محمود علوي در همايش بزرگ طلاب و روحانيون قم اظهار کرد: در جامعه‌اي که براساس رفع دغدغه‌هاي معيشتي و امنيت، فرهنگ عبوديت شکل بگيرد فرهنگ ايماني در فرهنگ اقتصادي تاثير مي‌گذارد.

وي با اشاره به جنگ سرويس‌هاي اطلاعاتي گفت: امروزه جنگ ارتش‏ها به سر آمده و جاي خود را به جنگ سرويس‏هاي اطلاعاتي و امنيتي داده است، بسياري از جنگ‌هاي امروز بر سر امنيت داخلي کشورهاست و در جنگ سرويس‎هاي اطلاعاتي و امنيتي تفاوت زيادي با جنگ ارتش‏‌ها وجود دارد زيرا در جنگ سرويس‏‌ها از افراد داخل کشور، دشمن عليه حاکميت آن کشور استفاده مي‏‌کنند.علوي با بيان اينکه ناتوي سرويس‌هاي جاسوسي راه‌اندازي شده است، بيان کرد: در زمان سابق اتحاديه ناتو که يک اتحاديه نظامي به شمار مي‌رفت و امروز هم آرام آرام اتحاديه سرويس‌‏هاي اطلاعاتي در حال شکل‌گيري است.وزير اطلاعات تجارت اطلاعاتي را نيز جزو برنامه‌هاي استکبار بر‌شمرد و تاکيد کرد: سرويس‌‏هاي امنيتي، اطلاعاتي را که مورد نياز خودشان نيست را جمع‌آوري مي‏‌کنند و آنها را در اختيار سرويس‎هاي ديگر که به آن نياز دارند قرار مي‏‌دهند و با اين رويه، تجارت و سود‌هاي کلاني به دست مي‌آورند‌.

علوي بحران سوريه را يک جنگ اطلاعاتي دانست و خاطر نشان کرد: سرويس اطلاعاتي کشورهايي مانند عربستان، اردن، ترکيه و در رأس آنها سرويس اطلاعاتي اسرائيل و آمريکا در اين کشور استارت جنگ اطلاعاتي را زدند که زاييده آن داعش بود.حجت‎الاسلام والمسلمين علوي بيان کرد: نيروهاي حزب‌الله در مقاطعي توانستند از طريق سرويس‌هاي اطلاعاتي نيروهاي داعش را نابود کنند.وزير اطلاعات در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه گروه تکفيري داعش با گروه‌‏هاي مشابه تروريستي تفاوت دارد بيان کرد: داعش داراي ايدئولوژي اعتقادي است که مي‌خواهند آن را با آزادسازي دمشق و بغداد که زماني مرکز خلافت اموي‏ها و عباسي‏ها بوده ‌به دنيا اثبات کنند.

حجت‎الاسلام والمسلمين علوي با اشاره به آرامش در کشور گفت: امنيت براي حوزه علميه از وظايف دستگاه اطلاعات کشور است، طلاب و روحانيون بايد داراي امنيت باشند، نبايد براي هر بحث علمي پاسخ بدهند، امروز نظام جمهوري اسلامي مبتني بر ولايت فقيه است. وزير اطلاعات بيان کرد: تفکر ولايت فقيه، زماني مي‌تواند به همه شبهات پاسخ دهد که در حوزه علميه بتواند در کمال آرامش بحث‌هاي آزاد و دفاع از ولايت فقيه را نظريه پردازي کند.

علوي با بيان اينکه اساتيد بايد بتوانند با مباحث علمي در بحث تضارب آرا نظريه‌پردازي کنند، گفت: اگر آرامش و اطميناني در حوزه نباشد خدمت به مباحث ولايت فقيه نيست، بدترين ظلم به ولايت فقيه اين است که عرصه را براي بيان نظريه‌ها و بحث‌هاي آزاد بسته باشيم.

کار وزارت اطلاعات خيانت شناسي است

آيت‌الله جوادي‌آملي با تأکيد بر هميشگي بودن خطر اسرائيل، هوشياري هر چه بيشتر وزارت اطلاعات در برابر توطئه‌هاي اسرائيل را خواستار شد. به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در ديدار سيدمحمود علوي وزير اطلاعات، گفت: وزارت اطلاعات يک وزارتخانه علمي است. کار اطلاعاتي يک کار پيچيده علمي است و پيچيدگي و علمي بودن اين وزارتخانه از اين جهت است که کار اين وزارتخانه، خيانت شناسي است و خيانت يک مسير مشخص و روشني ندارد. وزارت اطلاعات وقتي مي‌تواند موفق باشد که خيانت را به درستي و به هنگام شناسايي کند. اين استاد حوزه علميه در ادامه سخنان خود، تأمين امنيت اقتصادي و پيشگيري از مفاسد اقتصادي را از ديگر وظايف مهم وزارت اطلاعات دانست و گفت: اگر وزارت اطلاعات آنچه مربوط به امنيت اقتصاد و معيشت مردم مي‌شود، مانند جلوگيري از اختلاس و احتکار و مفاسد گمرکي را کنترل و مهار کند و مردم آثار اين فعاليت‌ها را مشاهده کنند، خود مردم با وزارت اطلاعات همراه خواهند شد. وي رفع مشکلات اقتصادي و رفع بيکاري را از عوامل مهم ارتقاي امنيت جامعه دانست و اظهار کرد: پاک‌ترين و بهترين نيروهاي وزارت اطلاعات، توده مردم هستند و بسياري از کشفيات وزارت اطلاعات مربوط به گزارش‌هاي مردمي است. آيت‌الله جوادي‌آملي با بيان اين‌که «ايران با وجود قرار داشتن در ميدان مين از امنيت کامل برخوردار است» اظهار کرد: بايد هر لحظه شاکر خداوند باشيم که با وجود قرار داشتن در ميدان مين و تهديدات همه جانبه، به برکت خون شهدا و مجاهدت‌هاي امام راحل، داراي امنيت کامل هستيم اما بايد بدانيم فرصت هيچ اشتباهي را در اين شرايط نداريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان