تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برگزاري آئين نکوداشت و تجليل از فعالان عرصه کتاب و کتابخواني در شهرستان گرمسار

گرمسار- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مراسم بيست و دومين هفته کتاب در شهر گرمسار با همکاري کتابخانه عمومي شهرستان گرمسار و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان در شهرهاي گرمسار و آرادان برگزار شد.
ابتدا فراتي  مدير کل مرکز کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان سمنان; با سلام بر خواندن، خوانش، کتابخوان; کتابخانه و کتابدار سخنان خود را آغاز کرد وگفت; اگر علما و دانشمندان درجه و شان والايي دارند، به واسطه قرب به کتاب است. ارج و ارزش والاي پيامبران به قرب کتاب وپيامبر گرايي که معجزه اش کتاب است مي باشد. جامعه اي که با کتاب باشد تکامل مي يابد و خانواده اي که با کتاب انيس باشد عزيز است. عالم واهل کتاب عزيزند; قدمش وقلمش عزيز است و قداست قلم است که; خدا به آن سوگند خورده است.
نور محمدي رئيس کتابخانه هاي عمومي شهرستان گرمسار نيز ضمن خير مقدم گفت; امروز برابر با پنجاهمين سال افتتاح کتابخانه عمومي شهرستان گرمسار است که اولين کتابخانه عمومي استان مي باشد. موسس کتابخانه عمومي اين شهرستان در پنجاه سال پيش مرحوم حسينعلي هراتي معلم وارسته وفرهيخته مي باشد که به همين مناسبت از خانواده محترم مرحوم هراتي دعوت شده که در اين جلسه شرف حضور يابند . ديگر سخنران اين مراسم علي شاه حسيني نويسنده فرهيخته و کارشناس توانمند در امور کار آفريني و سخنران بر جسته اي که همگان شاهد برنامه هاي ايشان در شبکه سراسري صدا وسيما بوده، گفت; يکي از دلايل عمده جهاني شدن زبان انگليسي ;موزيکال بوده. زبان انگليسي در آموزش است که نوآموزان در سطوح اوليه، از آموزش موزيکال و ساده بهره مي برند . عليرضا شاه حسيني مدير کل کتابخانه هاي عمومي استان نيز طي سخناني اظهار داشت; اولين موسس کتابخانه عمومي شهرستان گرمسار در سال 1343 حسينعلي هراتي و اولين مولف کتاب گرمسار در اين شهرستان در سال 1342 نوش آذر اسدي مي باشند. وي همچنين گفت; سرانه مطالعه را در ايران از دو دقيقه تا 76 دقيقه ذکر کرده اند که متقن نمي باشد در صورتي که در ژاپن اين سرانه 55 دقيقه است لذا اين مشخص است که سرانه مطالعه در ايران بسيار پايين است و وضعيت کتابخواني بسيار نامناسب مي باشد و دليل سرانه پايين مطالعه در ايران را عده اي گراني کتاب مي دانند و جمعي نيز معتقدند که کتاب خوب در جامعه کم است. قابل ذکر و بسيار ناگوار است که; تيراژ کتاب از سال 50 به بعد از3000 نسخه به 500 نسخه تقليل يافته است.  
قابل ذکر است که از مهمترين بخش اين مراسم هنرمندي دو کودک به نام رکسانا شيرين بيان و فاطمه قاسمي در اجرا و به تصوير کشيدن نحوه تدريجي و مرحله به مرحله پيدايش صنعت چاپ بود که اين با اجراي جالب آن موجب استقبال حاضرين قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان