تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تيلاپيا خطرات زيست محيطي دارد
   نويسنده : عربي

اشاره:
برخي معتقدند ماهي تيلاپيا داراي خطرات زيست محيطي است و از طرفي اگر چه ظاهرا هنوز ثبت نشده اما گويا در سلامت ما نيز ممکن است تاثيرات سويي داشته باشد.
به گزارش ايسنا سمنان، چندي پيش به نقل از کارشناسان گفته شد براساس اعلام موسسه بين‌المللي بهداشت تغذيه آمريکا،‌ ماهي تيلاپيا حاوي مقادير مناسبي از اسيدهاي چرب امگا3 است اما ميزان امگا6 موجود در آن،‌ بيش از اندازه زياد و نگران‌کننده است.

پژوهشگران اين موسسه مي‌گويند مصرف 2 وعده اين ماهي در طول هفته مي‌تواند به‌دليل داشتن امگا3، نقش محافظتي براي سيستم قلبي و عروقي‌مان داشته باشد اما امگا6 بيش از اندازه، مي‌تواند باعث بروز التهاب، افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، تحريک ريه‌ها و تشديد آسم شود. از اين‌رو، محققان مصرف مداوم و فراوان ماهي تيلاپيا را براي عموم مردم، به‌ويژه بيماران فوق‌الذکر توصيه نمي‌کنند.

همچنين برخي کارشناسان از مشکلات زيست محيطي اين ماهي سخن مي گويند. علاوه بر اين چندي پيش در نشستي بحث اين ماهي به يکي از شوراهاي استان کشيده شد و مديرکل محيط زيست و جهادکشاورزي استان پيراموان آن مواضع خود را بيان کردند و همين بهانه اي شد تا در همين ارتباط با کارشناسان و مسوولان مرتبط به گفتگو بپردازيم که از نظر مي گذرد.

معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي اداراه کل حفاظت محيط زيست استان سمنان معتقد است: ماهي تيلاپيا داراي خطرات زيست محيطي است.
بهرامعلي ظاهري،با بيان اينکه ماهي تيلاپيا ماهي مقاومي بوده و داراي بازدهي خوبي است افزود: اين ماهي غير بومي و همه چيز خوار است و وارد شدن آن ، اکوسيستم ماهي هاي بومي را تهديد مي کند.

وي با اشاره به برخي فوايد اين ماهي در خصوص بازدهي پروتئيني آن گفت: طبق تفاهم نامه في ما بين سازمان شيلات و همچنين محيط زيست کشور طرح پايلوتي در خصوص پرورش اين ماهي در استان يزد حدود سه سال پيش آغاز شد .

معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي اداراه کل حفاظت محيط زيست استان ادامه داد: در اين پايلوت معين شده که مديريت شيلات بايد ابهامات و سؤالاتي را که در خصوص مسائل زيست ماهي پرورش اين ماهي وجود دارد پاسخ دهد و اگر اين مسائل و موارد مطرح شده بين اين دو سازمان برطرف شود پرورش اين ماهي بلامانع است.

تاکيد محيط زيست بر عدم تکثير و توليد تک جنسيتي تيلاپيا

وي با بيان اينکه سازمان محيط زيست کشور خواستار توليد تک جنسيتي اين ماهي و تکثير نشدن آن است خاطر نشان کرد: چون اين ماهي غير بومي بوده و ماهي بسيار مقاومي است اگر وارد آبهاي داخلي شود ضررهاي جبران ناپذيري را به گونه هاي بومي وارد مي کند.

ظاهري با بيان اينکه در سيستم پرورش نبايد توليد مثل و تکثير صورت نگيرد گفت: اين ماهي در صورت اجازه تکثير به سرعت تکثير مي يابد و با جمعيت زياد خود همه مصرف غذايي ساير ماهيان را از بين مي برد.
وي در پايان تصريح کرد: اگر مسائل و موارد مطرح شده بين سازمان محيط زيست و شيلات در خصوص توليد تک جنسيتي اين ماهي حل شود و در صورت ابلاغ از سوي سازمان مرکزي، توسعه و پرورش اين ماهي مشکلي ندارد.

آغاز پرورش تيلاپيا در سمنان منوط به موافقت سازمان محيط زيست کشور است

همچنين مدير امور شيلات سازمان جهاد کشاورزي استان در اين خصوص گفت: ماهي تيلاپيا ماهي غير بومي و بسيار مقاوم به هر نوع آب و هوايي است .
مسعود مهدوي در خصوص فوايد اين ماهي نيز گفت: هزينه توليد آن نسبت به ساير ماهي ها بسيار پايين است و نياز اکسيژن بسيار پاييني دارد. وي با بيان اينکه اين ماهي قابليت تطابق با هر نوع آب و هوايي را دارد خاطر نشان کرد: اين ماهي به راحتي در آب شور زندگي مي کند و مقاومت نسبي نيز در برابر بيماريها دارد.

مدير امور شيلات سازمان جهاد کشاورزي استان در خصوص پرورش اين ماهي نيز گفت: قرار بود در پايلوتي که در استان يزد آغاز شده واردات تک جنسي اين ماهي صورت گيرد و در سالهاي بعد نيز توليد تک جنسي اين ماهي انجام شود .

مهدوي در پايان تصريح کرد: آغاز پرورش اين ماهي براي تأمين نيازهاي پروتئيني استان در صورت اخذ موافقت نامه از سوي سازمان محيط زيست کشور شروع مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان