تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خدمات تلفن همراه در کشور پايين است

برنامه تلويزيوني مناظره با موضوع کيفيت خدمات تلفن همراه در کشور، در حالي برگزار شد که بيش از 82 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجي اين برنامه نسبت به کيفيت پايين تمامي‌خدمات تلفن همراه اعلام نارضايتي کردند.

به گزارش خبرنگار ما، اين برنامه ميزبان پنج مهمان شامل لطف‌الله سبوحي، معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و نماينده دولت، عليرضا شاه‌مرادي عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي، سيدمجيد صدري مديرعامل شرکت رايتل، وحيد صدوقي مديرعامل شرکت ارتباطات سيار (همراه اول) و نادر قاضي‌پور نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي‌و عضو شوراي رقابت بود. اين در حالي بود که از شرکت ايرانسل نماينده‌اي در برنامه مناظره حضور نداشت.

در ابتداي برنامه، لطف‌الله سبوحي پشت تريبون قرار گرفت و سخنان خود را از وظايف سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي و همچنين صدور پروانه‌ها آغاز کرد. وي گفت: حضور سازمان‌هاي تنظيم مقررات که تحت عنوان رگولاتوري فعاليت مي‌کنند در حوزه ارتباطات امري ضروري است. سازمان تنظيم مقررات تصميم‌گيرنده در حوزه قيمت‌گذاري نيست در صورتي که کميسيون تنظيم مقررات که يک نهاد فراوزارتي است، براساس قانون مصوب مجلس مرجع تصويب جداول قيمت‌هاست.

نماينده دولت در برنامه مناظره ادامه داد: مهم‌ترين وظيفه سازمان تنظيم مقررات يا رگولاتوري اين است که بتوانند فضاي کسب و کار را به صورت عادلانه در بخش خصوصي فراهم کنند و به رقابتي منجر شود که مورد تاکيد همه است زيرا در نتيجه رقابت مسلما افزايش کيفيت، کاهش قيمت و افزايش کمي‌خدمات را خواهيم داشت.

وي اظهار کرد: در صورت مقايسه وضع فعلي با سال‌هاي نه چندان دور متوجه کاهش قيمت‌هاي واگذاري خواهيم شد که اين نتيجه رقابت است.

معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با اشاره به حجم بالاي استفاده از تلفن‌هاي همراه تصريح کرد: البته مطالبات مردم بسيار بحق است، آنها بايد خدمات را با کيفيت مناسب دريافت کرده و تعرفه‌اي که پرداخت مي‌کنند، مناسب خدمات باشد.

سبوحي اظهار کرد: در کنار اپراتورهاي بخش عمومي‌و خصوصي، شرکت‌هاي خارجي نيز حضور دارند و در صورتي که در اين حوزه جذابيت‌هاي لازم وجود نداشته باشد، ممکن است انگيزه براي حضورهاي بعدي کمرنگ باشد.

همچنين عليرضا شاه‌ميرزايي، عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي گفت: رقابت يک مساله اساسي است اما همه چيز نيست. وي افزود: اگر همه اين موضوعات را وظيفه دولت بدانيم يک شبهه براي همه ايجاد مي‌شود. همه بايد واقف باشند که با افزايش اپراتور، کيفيت خدمات رشد نمي‌کند.

به گفته شاه‌ميرزايي، اکنون خدمات تلفن همراه در کشور خوب نيست و نظارت کافي صورت نمي‌گيرد و خدماتي را که مردم بايد دريافت کنند، دريافت نمي‌کنند.

بعد از او سيدمجيد صدري، مديرعامل شرکت رايتل افزود: تمامي‌سهام شرکتص رايتل به تامين اجتماعي تعلق دارد، از اين رو سعي کرده‌ايم در حفظ و صيانت از سپرده و سرمايه‌اي که در اختيار ما قرار گرفته بخوبي تلاش کنيم.

وي خاطرنشان کرد: تعداد مشترکان امسال رايتل نسبت به سال گذشته ده برابر شده است.

مديرعامل شرکت رايتل اظهار کرد: بيشترين فعاليت اين شرکت در حوزه ديتا است و از اين رو بايد خدمات باکيفيتي را در حوزه اينترنت، مکالمه و پيامک با تعرفه مناسب در اختيار مردم قرار دهيم.

وي افزود: تعرفه‌هاي مشترکان رايتل چهار تا ده برابر کمتر از تعرفه اپراتورهاي ديگر است و کمترين تعرفه سيمکارت‌هاي اعتباري را دارد.

در همين حال وحيد صدوقي، مديرعامل همراه اول نيز پشت تريبون برنامه مناظره با يادآوري ارتقاي شبکه همراه اول در کشور گفت: در سوم شهريورماه امسال پس از 20 سال ارائه خدمات، موفق به دريافت مجوز ارتقاي شبکه شديم و شبکه تلفن همراه به نسل سه و چهار ارتقا يافت.

وي افزود: در 80 روز گذشته 200 سايت در 40 شهر کشور راه اندازي شد و اميدواريم تا پايان سال 93 اين آمار به 5000 سطح برسد.

صدوقي با تاکيد بر شرايط دشواري که همراه اول با آن مواجه بوده است، ادامه داد: ما براي ارتقاي اين شبکه با مشکلات شديد نقدينگي، افزايش نرخ ارز و شرايط تحريم‌ها روبه‌رو بوديم، اما به رغم همه اين مشکلات، موفق شديم طي 80 روز به 2000 شهر به صورت همگام خدمات ارائه کنيم.

در پايان بخش اول، نادر قاضي‌پور، نماينده مجلس با اعتراض نسبت به کيفيت خدمات اپراتور گفت: اين‌که اپراتورها با هم رقابت دارند شکي نيست، اما رقابت در افزايش قيمت دارند نه افزايش کيفيت خدمات.

وي تصريح کرد: من به عنوان نماينده ملت ايران هم اعتراض شديد به تعرفه اينترنتي همراه اول دارم و هم قيمت‌هايي که آقايان اعلام مي‌کنند. چون در دو سال، سه‌برابر سود به سهامداران مي‌دهند، اينها همه از اموال ملت است. هزينه‌هاي هنگفتي که اين موارد دارد بايد هزينه‌ها را کاهش دهند تا بتوانند حداقل قيمت را ارائه دهند.

وي اضافه کرد: فرامين رهبري در امر مخابرات اجرايي نشده است. ما بايد در سال اول برنامه پنجم تمام برنامه‌هاي مخابراتي را تهيه مي‌کرديم و به تصويب هيات وزيران مي‌رسانديم. هيچ کاري وزارت ارتباطات انجام نداده است.

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس يادآور شد: دولت دهم مي‌خواست دوبار مخابرات را منحل کند، يک‌بار در وزارت دفاع ادغام کند و يکبار در وزارت راه و شهرسازي که مجلس شوراي اصسلامي‌مقاومت کرد.

سبوحي: مجبور به يکسان سازي تعرفه‌ها بوديم

در ادامه برنامه و در بحث آزاد ، سبوحي به بحث تعرفه‌ها اشاره کرد و يادآور شد: بعضي مشترکان که مکالمات شهري بيشتري دارند، تعرفه‌هاي آنها افزايش يافت و مشترکاني که بين شهراي استفاده مي‌کنند، کاهش تعرفه داشتند، بنابراين از چند جهت مجبور بوديم اين کار را انجام دهيم؛ به عنوان مثال لازمه بحث جابه جايي شماره‌ها در شبکه‌ها يکسان‌شدن تعرفه‌ها در شبکه‌ها بود که اين کار انجام شد.

وي گفت: از طرفي درآمد اپراتور نيز بايد مورد توجه قرار مي‌گرفت و بايد يک حد وسط را مي‌پذيرفتيم، اما آنچه تصويب شد، تمايل به سمت پايين داشت به طوري که اپراتور علاقه‌مند بود که رقم بالاتر را داشته باشد، اما در چند جلسه‌اي که اين موضوع مورد بحث و بررسي قرار گرفت، رقمي‌به عنوان حد وسط انتخاب شد.

همچنين عليرضا شاه‌ميرزايي، عضو حقيقي شوراي عالي فضاي مجازي نيز در پاسخ به اين سخنان گفت: وظيفه دولت فقط ايجاد رقابت در بازار نيست بلکه بايد در اين حوزه خدمات تعريف و نظارت دقيقي صورت پذيرد.

وي افزود: در صورت تعريف خدمات، اپراتورها مي‌توانند خدمات جديد و به روز خود را همراه با نظارت به مشتريان ارائه دهند.

در ادامه، نادر قاضي‌پور با بيان اين که اپراتورها يک‌شبه از بخش دولتي به بخش غيردولتي واگذار شدند، افزود: اپراتورها بايد هزينه‌هاي خود را کاهش دهند تا بتوانند در ارائه خدمات موفق عمل کنند.

براساس اين گزارش، سوال نظرسنجي برنامه مناظره اين بود که از کيفيت کدام يک از خدمات تلفن همراه خود رضايت داريد؟ 1‌ـ اينترنت 2‌ـ پيامک 3‌ـ مکالمه 4‌ـ هرسه 5 ـ هيچ‌کدام.

در پايان اين برنامه مرتضي حيدري، مجري برنامه اعلام کرد 6‌/‌82 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجي گزينه هيچ کدام را انتخاب کرده‌اند. در ميان گزينه‌هاي ديگر که ميزان رضايتمندي از آن به 7 درصد هم نرسيد، پيامک با 5/6درصد در مقام دوم قرار گرفت.

حال با وجود پخش اين برنامه از شبکه سراسري و نظر سنجي صورت گرفته از مردم کشور که حکايت از نارضايتي بالايي دارد به سراغ چند تن از شهروندان هم استاني رفته و نظر آنها را در خصوص کيفيت خطوط تلفن همراه در سطح استان جويا شديم که در ذيل مي‌خوانيد:

زهرا موسوي که ساکن شهرستان کرج مي‌باشد و در سمنان دانشجوست مي‌گويد: کيفيت پايين خطوط تلفن همراه به ويژه ايرانسل همه جايي است و مختص به شهر و يا استان خاصي نمي‌شود ولي با اين وجود من زماني که در سمنان هستم بسيار راحت تر مي‌توانم با ديگران ارتباط برقرار کنم تا در کرج.

وي ادامه داد: من خط ثابت همراه اول هم دارم ولي به دليل هزينه اش از آن استفاده نمي‌کنم واز ايرانسل به دليل اينکه شارژ مي‌کنم راحت تر استفاده مي‌کنم.

وي از حجم بالاي پيامک‌هاي تبليغاتي تلفن همراه ايرانسل گلايه کرد و افزود: متاسفانه ايرانسل پيامک‌هاي تبليغاتي مربوط به خودش را بسيار زياد مي‌فرستد و اين موضوع باعث اذيت شدن افرادي که از خطوط اين اپراتور استفاده مي‌کنند، مي‌شود.

محمد کلايي شهروند هم استاني ديگري که در شهرستان شاهرود سکونت دارد هم گفت: من در حال حاضر از خط ثابت همراه اول استفاده مي‌کنم و در بسياري از موارد از آن رضايت ندارم گاهي بايد چندين بار تماس گرفت تا بتوان با طرف مقابل ارتباط برقرار کرد که در بيشتر مواقع ارتباط متصل مي‌شود و چند ثانيه اي زمان هم مي‌رود و بعد خود به خود قطع مي‌شود که همين چند ثانيه نيز در مجموع رقم بسيار بالايي مي‌شود.

وي افزود: متاسفانه تعرفه تلفن‌هاي همراه هم بسيار بالا است و من بيشتر سعي مي‌کنم از تلفن همراه استفاده نکنم چون در آخر ماه با وجود رعايت کردن قبض موبايلم بالغ بر 70 تا 80 هزار تومان مي‌آيد.

کلايي ادامه داد: من خطوط ايرانسل و رايتل هم دارم و از آنها هم رضايت کافي ندارم و مشکل اصلي اينجاست که از ارسال پيامک‌هاي تبليغاتي خود اين اپراتور‌ها هم بسيار گلايه مند هستم.

محبوبه رعايتي همچنين از موضوع گزارش بسيار استقبال کرد و گفت: اکثر مردم ايران از خدمات و کيفيت اپراتورها ناراضي هستند ولي متاسفانه گوش شنوايي وجود ندارد و بيشتر مردم از روي اجبار از اين خطوط استفاده مي‌کنند.

رعايتي اضافه کرد: من که از ارسال پيامک‌هاي همراه اول بسيار شاکي هستم و متاسفانه هر وقت که تلفنم پيامک مي‌آيد اغلب تبليغاتي همراه اول است.

وي افزود: يک کدي را به من معرفي کردند تا وارد کنم تا پيامک‌هاي تبليغاتي به تلفن همراه من ارسال نشود ولي من چون کارمند هستم و شماره همراهم را به بسياري از ادارات براي اطلاع رساني از جلسات و ساير اتفاقات داده‌ام نمي‌توانم اين کد را وارد کنم چون با اين وجود تمامي‌پيامک‌ها برايم قطع مي‌شود.

اين خانم کارمند اضافه کرد: اي کاش يک کدي را مي‌دادند وارد کنيم تا تنها پيامک‌هاي تبليغاتي مربوط به خود اپراتور متوقف مي‌شد چون من واقعا از وجود اين حجم پيامک از سوي همراه اول واقعا عذاب مي‌کشم.

وي افزود: به نظر من همراه اول مي‌خواهد در تمامي ‌مسائل مردم دخالت کند چون هر روزي يک ايده مي‌دهد و از مشترک مي‌خواهد تا کدي را وارد کند تا آن اتفاق بيفتد، به طور مثال در مسائل عاشقانه، مثل‌ها، مسابقات، روابط زناشويي و غيره که به نظرم واقعا براي کشوري مثل ايران واقعا زشت و زننده است.

کيوان راستگو دانشجوي ديگري که از خط رايتل استفاده مي‌کند، هم مي‌گويد: من پيش از اين خط ايرانسل داشتم و اصلا راضي نبودم هم از وجود پيامک‌هاي تبليغاتي عذاب مي‌کشيدم و هم در بسياري از زمان‌ها براي برقراري ارتباط با ساير خطوط با مشکل مواجه مي‌شدم.

وي افزود: در حال حاضر که از هداياي خط رايتل نيز استفاده مي‌کنم تا حدودي به نظرم نسبت به ايرانسل بهتر است ولي تنها مشکل من اين است که رايتل در بسياري از نقاط آنتن ندارد و بايد آنتن دهي آن تقويت شود.

اين دانشجو اضافه کرد: من از اينترنت اين خط هم استفاده مي‌کنم ولي سرعت آن بسيار پايين است و بايد تقويت شود تا مشترکان بيشتري به سمت اين اپراتور تازه وارد بيايند.

وي افزود: به نظر من وجود اپراتورهاي بيشتر رقابت ايجاد مي‌کند و اين امر مي‌تواند تا حدودي موجب بالا رفتن کيفيت شود.

ستاره اذاني خانم خانه داري هم اينطور نظر خود را بيان مي‌کند: من از هيچ يک از خدمات اپراتورها رضايت ندارم و تقريبا تمام خطوط را براي چند ماه استفاده کرده ام حتي در آن زمان که خطوط تاليا نيز بود من شماره‌اي از اين خط داشتم و آن هم بسيار ضعيف بود.

وي افزود: متاسفانه در کشور ما به هيچ عنوان بر روي کيفيت سرمايه گذاري نمي‌شود و تنها بر روي تعرفه‌ها با هم رقابت مي‌کنند و هر اپراتوري سعي دارد با گذاشتن هر شرايط به تعبيري جيب خود را پرتر کند.

اين خانم خانه دار اضافه کرد: خانواده من در تهران ساکن هستند و من در سمنان و اين اختلال در شبکه ، عدم دسترسي به مشترک مورد نظر و غيره در تهران به دليل حجم بالاي مشترکين مشهود تر است و من هر زمان که مي‌خواهم با مادرم در تهران ارتباط برقرار کنم به سختي اين اتفاق مي‌افتد.

وي از سرعت پايين اينترنت خطوط هم اظهار نارضايتي کرد و افزود: خطوط اينترنت هم در ايران سرعتي بسيار پايين دارند و اين سرعت بر روي خطوط و گوشي‌هاي همراه نيز بسيار ضعيف تر است.

اذاني افزود: دولت بايد اپراتورها را به ارتقاي کيفيت مجاب کند و کاري کند تا مشترکين براي برقراري ارتباط با مشکل مواجه نشوند.

وي افزود: امروزه در کشورهاي افغانستان و غيره سرعت اينترنت و آنتن‌دهي خطوط همراه بسيار از ايران بهتر است و اين جاي تاسف دارد.

سلماز عرب عامري


نسخه چاپي ارسال به دوستان