تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مشاور رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري در سمنان:
جنگل كاري در سطح 200 هزار هكتار اجرا مي‌شود

سرويس خبر:
مشاور رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري و رييس مرکز جنگل هاي خارج از شمال در حاشيه بازديد از مناطق مستعد جنگل کاري استان سمنان به خبرنگاران گفت:  جنگل هاي زاگرس در سطحي حدود 6 ميليون هکتار در 12 استان کشور گسترده شده اند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، رضا احمدي اظهار داشت: پديده خشکيدگي در هفت استان کشور اتفاق افتاد که ما بايد اين امر را پيگيري کنيم و تمهيداتي براي آن بينديشيم که مانع از بروز آن در ساير مناطق شويم.
احمدي با بيان اينکه امسال با پيشرفت خشکيدگي در جنگل هاي زاگرس مواجه نبوده ايم، افزود: اين پديده در سطح جنگل هاي زاگرس متوقف شده است و عوامل مختلفي در اين زمينه موثر بوده اند که بخشي از آن به اقدامات سازمان جنگل ها بازمي گردد و بيشتر پديده هاي اقليمي از جمله رخداد چند سرماي منفي 10 درجه در منطقه، بارندگي هاي مطلوب سال گذشته و کاهش ريزگردها در زمينه نقش داشته اند.
رضا احمدي با بيان اينکه تعامل ميان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور و استانداري ها براي پيشبرد برنامه اين سازمان بسيار لازم است، گفت: ما در منطقه زاگرس سه مرحله برنامه داريم.
برنامه اول شامل اقدامات فوريتي، بهداشتي و پرورشي در خصوص درختان خشک شده و آلوده است. برنامه بعدي احياي مناطق آسيب ديده است. ما به ازاي هر درخت خشک شده پنج نهال مي کاريم، ضمن اينکه عمليات آبخيزداري را نيز انجام مي دهيم. برنامه سوم که برنامه اي بلندمدت است، اصلاح نظام بهره برداري از جنگل هاي زاگرس است. نظام بهره برداري بايد در راستاي سازگاري با جنگل ها اصلاح شود.
برنامه اول شامل اقدامات فوريتي، بهداشتي و پرورشي در خصوص درختان خشك شده و آلوده است. برنامه بعدي احياي مناطق آسيب ديده است. ما به ازاي هر درخت خشك شده پنج نهال مي‌كاريم، ضمن اينكه عمليات آبخيزداري را نيز انجام مي‌دهيم. برنامه سوم كه برنامه‌اي بلندمدت است، اصلاح نظام بهره‌برداري از جنگل‌هاي زاگرس است. نظام بهره‌برداري بايد در راستاي سازگاري با جنگل‌ها اصلاح شود.

مشاور رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري و رييس مركز جنگل هاي خارج از شمال از آغاز طرح جنگل كاري در 157 هزار هكتار از اراضي كشور خبر داد. '‌رضا احمدي'‌ در حاشيه بررسي طرح جنگل كاري اقتصادي در استان سمنان افزود: براي اجراي اين طرح كه عمليات آن در نقاط مختلف كشور شروع شده يك هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است.

وي با بيان اينكه در سال آينده جنگل‌كاري در سطح 200 هزار هكتار اجرا مي‌شود افزود: در برنامه ششم توسعه در نظر است سالانه 500 هزار هكتار طرح جنگل‌كاري با مشاركت مردم، تشكل‌ها و جوامع محلي در كشور اجرايي شود.

احمدي تامين نهاده‌ها را در اين برنامه از وظايف ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري دانست و گفت: كار حفاظت، بهره‌برداري و... بر عهده مردم و تشكل‌هاي مردمي است.وي با اشاره به بازديد خود از استان سمنان گفت: طرح جنگل‌كاري اقتصادي در استان سمنان در اين برنامه مورد بررسي قرار گرفت و عرصه‌هاي تعيين شده در اين طرح بازديد شد مشاور رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با اشاره به اقدامات اين سازمان براي مهار آفت ارس واش تصريح كرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور به دنبال تهيه نقشه الگوي پراكندگي اين بيماري است تا بررسي شود كه چه عاملي بيشترين تأثير را در بيماري جنگل‌هاي ارس داشته است وي با اشاره به اينكه وسعت بيش از 150 هزار هكتاري جنگل‌هاي ارس در استان سمنان بسيار كمتر از استان زنجان در معرض آفت ارس واش قرار دارد تصريح كرد بهره‌برداري‌هاي بيش‌از حد درختان ارس، خشكسالي‌هاي اخير و مسائل اكولوژيكي سبب شده است تا اين گونه با ارزش جنگلي كشور به ويژه در استان زنجان و نيز استان سمنان در معرض تهديد جدي آفت ارس واش قرار بگيرد.وي با بيان اينكه عرصه و زمينه در استان سمنان فراهم است گفت: در سال 93 طرح دو هزار هكتار جنگل‌كاري اقتصادي با كمك مردم، جوامع محلي و تشكل‌هاي مختلف از جمله بسيج و... اجرا مي شود.

رييس مركز جنگل‌هاي خارج از شمال با بيان اين كه اين طرح در عرصه‌هاي فاقد پوشش و كم پوشش و اراضي مستعد بياباني شدن اجرا مي شود گفت: اجراي اين طرح در حفاظت از منابع آب و خاك، تغذيه سفره‌هاي زيرزميني و جلوگيري از توسعه بيابان بسيار موثر است.

وي روز گذشته به اتفاق '‌سيدحسن ميرعماد'‌ مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان و معاون فني و رئيس اداره جنگل‌داري استان از عرصه‌هاي پيش‌بيني شده براي اجراي طرح جنگل كاري اقتصادي بازديد كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان