تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هفتمين نشست کنسولي ايران و عراق با امضاي يادداشت تفاهم پايان يافت

هفتمين نشست کنسولي ايران و عراق با امضاي يک يادداشت تفاهم عصر روز دوشنبه پايان يافت.

به گزارش ايرنا، در اين يادداشت تفاهم، موضوع هايي از جمله اجرايي شدن موافقت نامه هاي معاضدت قضايي، حقوقي، بويژه موافقت نامه استرداد محکومين و نيز مسايل مربوط به امور کنسولي و تسهيلات براي اتباع دو کشور مورد توجه قرار گرفته است.

حسن قشقاوي معاون کنسولي، مجلس و ايرانيان وزارت امور خارجه بعد از امضاي اين يادداشت تفاهم به خبرنگار ايرنا گفت: هفتمين نشست در فضايي برادرانه و دوستانه که از روابط تاريخي دو ملت و دو دولت نشات مي گيرد، حتي زودتر از موعد مقرر به نتيجه رسيد و تفاهم نامه آن آماده و به امضا طرفين رسيد.

معاون وزير امور خارجه کشورمان افزود: در اين تفاهم نامه همه مسايل کنسولي مطرح شد و ما نيز نظرات خود را درباره لغو رواديد و نيز اجرايي کردن موافقت نامه انتقال محکومين که در طول نشست مطرح شده بود، گنجانديم و اين تفاهم نامه چارچوب خوبي براي همکاري ها ميان دو کشور خواهد بود.

قشقاوي به حجم ترددها ميان مردم دو کشور اشاره کرد و توضيح داد: سال گذشته حدود 2 ميليون عراقي به ايران و حدود يک و نيم ميليون ايراني به عراق سفر کرده اند و براي اربعين امسال هم پيش بيني مي شود که 750 هزار تن از ايرانيان براي شرکت در مراسم اربعين حسيني راهي عراق شوند.

وي افزود: بر همين اساس در تفاهم نامه اخير در خصوص ارايه تسهيلات به اتباع دو کشور و نيز 24 ساعته شدن پايانه هاي مرزي پيش بيني شده است.

معاون وزير امور خارجه ايران درباره پيشنهاد لغو رواديد نيز گفت: اين پيشنهاد در متن تفاهم نامه اخير گنجانده شده و مقرر شد طرف عراقي آن را بررسي کند.

وي يادآورشد که در يادداشت امضا شده اخير، يک کميته اجرايي براي پيگيري مفاد اين تفاهم نامه پيش بيني شده است.

معاون وزير امورخارجه کشورمان يکشنبه شب در راس هياتي وارد بغداد شد و امروز با شرکت در هفتمين نشست کنسولي مشترک دو کشور با وزير دادگستري و معاون رياست پارلمان عراق ديدار و گفت وگو کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان