تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هاشمي رفسنجاني:
جمهوري اسلامي خواستار نگاه مسالمت‌آميز در روابط آينده است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و اظهار کرد: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر، کشور قطر را به خاطر مسلماني و همسايگي از اولويت‌هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي خواند و خاطر نشان کرد: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، هميشه روابط خوبي با مردم و امراي قطر داشتيم و خواستار گسترش روابط هستيم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري آياتي از قرآن کريم که بر اتحاد مسلمانان تأکيد مي‌کند، گفت: با يک ميليارد و هفتصد ميليون جمعيت، حدود 60 کشور و منابع فراواني که کشورهاي اسلامي در زمينه‌هاي مختلف دارند، مي‌توانستيم قدرت اول براي تصميم‌گيري‌ها در مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي باشيم که اختلافات قومي، مذهبي و داخلي، جوامع اسلامي را به خود مشغول و در بعضي از موارد، فشل کرده است. هاشمي رفسنجاني جسارت‌ها و ظلم‌هاي روز افزون رژيم غاصب صهيونيستي در حق مردم فلسطين و کشورهاي اسلامي را به خاطر عدم اتخاذ سياستي واحد از سوي حاکمان کشورهاي اسلامي خواند و خواستار توجه بيشتر کشورهاي اسلامي به مردم مظلوم فلسطين، بويژه در غزه شد. وي همچنين با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و اظهار کرد: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند. هاشمي رفسنجاني با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام، گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به سياست‌هاي دولت خويش براي گسترش همکاري‌ها با کشورهاي عربي در جنوب و کشورهاي شمالي در آسياي ميانه، تاکيد کرد: همکاري براي تأمين آب شيرين يکي از برنامه‌هاي ما با کشورهاي جنوب خليج فارس، به خصوص قطر بود و در شرايط جديد نيز زمينه‌هاي همکاري فراوان است. وي با يادآوري برنامه‌هاي جمهوري اسلامي پس از پايان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، خاطر نشان کرد: با سياست تنش‌زدايي اين پيام را به همسايگان عربي خويش داديم که جمهوري اسلامي به جدّ خواستار نگاه مسالمت‌آميز در روابط آينده است. بر‌اساس اين گزارش، علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام‌هاي امير و مسوولان قطر، تصريح کرد: گسترش روابط دو کشور از سياست‌ها و خواسته‌هاي امير است و مي‌دانيم که اشتراکات ما بيش از نکات اختلافي است.

وي با اشاره به اقدامات 13 ساله خويش در مسايل قضائي قطر، گفت: طي مذاکراتي که با بعضي مسوولين ايران و امروز با شما داشتيم، به خردمندي مردم ايران رسيديم که مي‌توانند فرزندان اسلام را در شرايط سخت متحد کنند.

علي بن فطيس المري با تأکيد بر نگاه نخبگان علمي کشورهاي اسلامي و غير اسلامي در دانشگاه‌هاي اروپا و آمريکا به جايگاه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در حل مسايل و مشکلات منطقه‌اي و بين‌المللي، اظهار کرد: اميدواري‌ها به نقش جناب‌عالي، فراتر از جايگاه اسلامي است و مي‌خواهند با روحيات لطيف انساني و انديشه‌هاي پويا براي کم کردن مشکلات وارد شويد.

رئيس قوه قضائيه قطر با ابراز تأسف از آشفتگي‌هاي داخلي کشورهاي اسلامي، به تجربيات موفق انقلاب اسلامي براي عبور از موانع و مشکلات اشاره کرد و گفت: با توجه به شناختي که از مقاطع مختلف عمر شما داريم و جايگاهي که در جمهوري اسلامي و جهان اسلام داريد، مسؤوليت بسيار سنگيني براي کم کردن اختلافات مسلمانان داريد. وي افزود: وظايف خردمندان جهاني و مسلمان است که از گسترش جهالت‌ها جلوگيري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان