تاریخ 1393/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مذاکرات وزراي خارجه 1+5 با ايران در وين پايان يافت
تمديد موافقتنامه ژنو تا 10 تير 94

نشست وزيران خارجه ايران و 1+5 پايان يافت.

به گزارش ايسنا منابع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي ايران اعلام کردند: قرار شد مذاکرات به‌زودي آغاز و طي هفته‌هاي آينده براي دستيابي به توافق ادامه يابد.

هم‌چنين توافق ژنو هم به مدت 7 ماه تا 9 تير 1394 (30 ژوئن) تمديد خواهد شد.

يک منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان از بررسي ترتيبات آزادي دارايي‌هاي بلوکه شده ايران بر اساس برنامه اقدام مشترک (دوره شش ماهه) خبر داد.

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌اي ايسنا در وين افزود: برخي جزييات زمان‌بندي در دست تنظيم است.

طبق توافق صورت گرفته ميان دو طرف هر ماه 700 ميليون دلار از سرمايه‌هاي ايران در بانک‌هاي خارجي آزاد مي‌شود.

اما هنوز مشخص نيست در ازاي اين مبلغ ايران چه اقدامات هسته‌اي را علاوه بر آن چه در 10 ماه گذشته صورت گرفته است انجام خواهد داد.

بر اساس توافق اوليه ژنو ايران غني سازي 20 درصدي خود را تعليق و ذخاير اورانيوم غني شده 20 درصدي‌اش را نيمي به اکسيد اورانيوم و نيمي ديگر را رقيق کرد.

هم‌چنين ايران پذيرفت تا اورانيوم غني شده 5 درصدي خود را که از تاريخ اجراي توافق توليد مي شود به اکسيد تبديل کند.

هم‌چنين ايران پذيرفت تا تجهيزات عمده راکتور اراک را در زمان اجراي توافق نصب نکند. و نيز سانتريفيوژ بيش‌تري را در تاسيساتش نصب نکند.

علاوه بر اين در مدت تمديد چهار ماهه توافق ايران پذيرفت تا در ازاي آزاد شدن 2.8 ميليارد دلار از دارايي‌هايش حدود 4 تن از اورانيوم‌هاي غني شده تا کم‌تر از 2 درصد را به اورانيوم طبيعي تبديل کند.

ايران و 1+5 پس از ده ماه تلاش براي رسيدن به راه حل جامع نتوانستند در تاريخ تعيين شده به توافق يا تفاهمي سياسي دست يابند و برخلاف انتظار مذاکرات در وين در يک هفته گذشته با توجه به مواضع سرسختانه و زياده‌خواهانه آمريکا از پيشرفت قابل توجه برخوردار نشد.

در عين حال دو طرف بر ادامه تلاش‌ها براي رسيدن به راه‌حل جامع توافق کردند، از اين رو مذاکرات براي هفت ماه ديگر تا 9 تيرماه 1394 تمديد شد. هم‌زمان با تمديد مذاکرات به طور طبيعي برنامه اقدام مشترک که سوم آذر سال گذشته به دست آمد نيز در مدت تمديد مذاکرات نيز تمديد شد.

قرار است ايران و 1+5 تا ساعتي ديگر در بيانيه‌اي مشترک نتايج مذاکرات وين را در جمع خبرنگاران اعلام کنند.

بر اساس توافق ژنو در دوره شش ماه اوليه، ايران اقداماتي هسته‌اي را در قبال برداشتن برخي تحريم‌هاي يک‌جانبه انجام داد که به نظر مي‌آيد همان شرايط در دوره زماني هفت ماه جديد تمديد استمرار يابد.

در ازاي اقدامات هسته‌اي ايران در توافق ژنو 4.2 ميليارد دلار از دارايي‌هاي ايران آزاد شد.

آژانس بين المللي انرژي اتمي:
ايران اقدامات بيشتري بر اساس توافق ژنو انجام داده است

رويترز نيز اعلام کرد آژانس بين‌‌المللي انرژي هسته‌اي در گزارشي محرمانه اعلام کرده ايران اقداماتي بيشتري بر اساس توافق ژنو انجام داده است . آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش ماهانه خود گزارش داده است که ميزان ذخاير اورانيوم با غناي پايين ايران در ماه جاري کاهش يافته است. گزارش اخير آژانس درباره ايران در حالي منتشر مي‌شود که اين نهاد آخرين گزارش خود درباره ايران را اصلاح کرد. در گزارش اصلاح نشده ابتدايي ميزان ذخاير اورانيوم با غناي 5درصد ايران را 8390 کيلوگرم اعلام کرده بود. اما آژانس در اصلاحيه‌ صادر شده، اين رقم را 8290 کيلوگرم اعلام کرده است. از سوي ديگر يوکيا آمانو در آخرين اظهاراتش که همزمان با مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 مطرح شد، باز هم از ايران همکاري بيشتر براي حل موضوعات باقي مانده را خواستار شده بود. به نظر مي‌رسد آمانو همصدا با مقامات غربي به ابزاري براي اعمال فشار بر ايران تبديل شده باشد. گزارش ماهانه آژانس در حالي مطرح شده که به گفته مقامات و حاضران در مذاکرات هسته‌اي وين، با تمديد گفت‌و‌گوها موافقت شد. هفتمين روزمذاکرات هسته‌اي ايران و6 قدرت جهاني با حضور 7وزير امورخارجه در وين در محل هتل کوبورگ برگزار شد. خبرنگاران زيادي وارد محل مذاکرات شده اند و در روبروي هتل پاله کوبورگ مستقر شده اند و به پوشش مستقيم اخبار مذاکرات امروز مي‌پرداختند. «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران هفتمين روز مذاکرات وين 8 را با ديدار «وانگ يي» وزير خارجه چين آغاز کرد و پس آن مذاکرات دو جانبه خود را با «کاترين اشتون» هماهنگ کننده 1+5 برگزار شد.يکي از حواشي مهم مذاکرات ديروز تعداد خبرنگاران مستقر در محل برگزاري مذاکرات بود. تعداد خبرنگاراني که براي پوشش خبري و تصويري مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 ثبت نام کرده بودند به 500 رسيد.گفتني است «جان کري» وزير خارجه آمريکا و«مولود چاوش اوغلو» وزير خارجه ترکيه، درباره فرايند مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در وين گفت‌وگو کردند. خبرگزاري آناتولي به نقل از منابع ديپلماتيک در آنکارا اعلام کرد: کري در تماس تلفني با چاوش اوغلو در خصوص روند مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در وين اطلاعاتي در اختيار وي قرار داده است.همچنين محمد جواد ظريف و جان کري ديروز در دو نوبت با يکديگر مذاکرات دو جانبه داشتند بگونه اي که وين شاهد سه دور مذاکره دوجانبه وزيران امور خارجه ايران و آمريکا بود.از ديدارهاي مهم دوجانبه ديروز نيز مي‌توان به ديدار سرگئي لاوروف با جان کري اشاره کرد. وزارت خارجه روسيه در بيانيه اي اعلام کرد: لاوروف بامداد در ديدار با همتاي آمريکايي خود در مورد نتايج مذاکرات چند روز اخير هيات‌هاي ايراني و گروه 1+5 در وين گفت‌وگو و در مورد اقدام‌هاي لازم براي کمک به حصول توافق جامع براي حل مساله هسته‌اي ايران تبادل نظر کرد.ودر پايان مهمترين نشست و ماه عسل 7روز مذاکرات نفس‌گير وين نشست وزيران خارجه ايران و کشورهاي 1+5 بود که در آن تصميم بر تمديد توافق ژنو تا 10تيرماه 1394 تخاذ شد.گفتني است پس از پايان مذاکرات وين روساي جمهور ايران و روسيه تلفني گفت‌و‌گو کردند.همچنين در پايان بيانيه‌اي مشترک نتايج مذاکرات وين در جمع خبرنگاران قرائت شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان