تاریخ 1393/08/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
امکان رهگيري مشترکان از طريق سيم‎کارت تلفن همراه

"SIM" حروف نخست عبارت انگليسي

" Subscriber Identity Module " (ماژول هويت مشترک) است.روي سيم‌کارت از جمله کُدي منحصر به فرد موسوم به "IMSI" ذخيره شده که از طرف اپراتورها به سيم‌کارت و در نتيجه مشترک اختصاص داده مي‌شود.اين کد کليد جست‌وجوي شبکه يا اتصال به آن است و از طريق آن مي‌توان مشترک را رهگيري کرد.

ديگر رقم‌ها و الگوريتم‌هاي موجود بر روي سيم‌کارت براي رمزگذاري مکالمات يا ذخيره موقت اطلاعات شبکه مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

سيم‌کارت تلفن همراه علاوه بر اين حافظه‌اي محدود در اختيار کاربر قرار مي‌دهد.از اين فضا مي‌توان به‌عنوان دفترچه تلفن استفاده کرد. به عبارت ديگر، سيم‌کارت در واقع کاربر تلفن همراه را به شبکه مخابراتي معرفي مي‌کند و اطلاعات دستگاه تلفن را در اختيار شبکه مي‌گذارد.

افشاي جاسوسي آژانس امنيت ملي آمريکا از تلفن همراه سياستمداران کشورهاي مختلف از جمله صدراعظم آلمان نشان مي‌دهد که سيم‌کارت در حفظ حريم خصوصي مشترکان تلفن همراه نقشي ندارد و در صورت دسترسي به تجهيزات لازم نقض اين حريم ممکن است.

علاوه بر اين، بسياري از سيم‌کارت‌هاي فعال در سطح جهان از سيستم‌هاي رمزگذاري کهنه و غيرمطمئن و ناامن استفاده مي‌کنند.با اين حساب هکرها به راحتي مي‌توانند به سيم‌کارت نفوذ کنند، بدون اين‌که قرباني کوچک‌ترين بويي از ماجرا ببرد.

گفتني است؛ اتحاديه بين‌المللي مخابرات، از زيرمجموعه‌هاي سازمان ملل متحد، پيش از اين در اين مورد هشدار داده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان