تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادداشت
اعانه هايي براي کمک به فوتبال ملي5 هزار تومان هايي که مردم براي پول کروش کمک مي کنند ، کجا مي رود؟

همه هفته تبليغات پيامکي جديدي از سوي گروه انحصاري اسپانسرهاي تيم ملي به خدمات قبلي افزوده مي شود اما هيچ توضيحي درباره ميزان درآمدها و رقم پرداختي به فدراسيون فوتبال داده نمي شود.

اسپانسرينگ تيم ملي ؛ اين بي شک يکي از تاريکترين نقاط عملکرد فدراسيون فوتبال در يک ساله گذشته است. درست از زماني که قرارداد پيشين اسپانسر تيم ملي لغو شد و فدراسيون قراردادي را با يک شرگت کارگزاري بست تا تبليغاتش را تامين کند. شرکت طرف قرارداد ، موسسه فناپ بود از زيرمجموعه هاي بانک پاسارگاد که مديري ورزش دوست و شناخته شده در صنعت بانکداري چون دکتر قاسمي دارد. قراردادي 7 ميليارد توماني که مبلغ 5 ميليارد آن يک جا پرداخت شد و قرار بود در شهريور ماهي که گذشت ، 2 ميليارد تومان ديگر هم به رقم پرداختي اوليه اضافه شود. اين البته بخشي از قرارداد بود چون شرکت يادشده از اين قرارداد دو هدف را دنبال مي کرد ، نخست در دست داشتن انحصاري تبليغات محيطي که برايش 3 اسپانسر اصلي براي فدراسيون فوتبال گرفت. اسپانسرهايي که همه جاي ممکن در اماکن و البسه مبوط به تيم ملي تبليغ مي کردند. از روي پيراهن تا دورزمين و مراسم مختلف . اسپانسرهايي که شامل بانک پاسارگاد ، همراه اول و گلرنگ مي شدند.

اين قرارداد تبليغاتي و بمباران تبليغاتي همراه با سامانه پيامکي 9090 که هر پيامکش رقمي نزديک به 100 تومان از حساب مشتريان کم و بايد به حساب تيم ملي مي ريخت ، از همان زمان شروع به کار کرد. قرعه کشي هاي هفتگي براي جذب مخاطب و تبليغ در برنامه هاي مختلف تلويزيوني نشان از اين داشت که اين سامانه مخاطبان بسياري جذب مي کند. يعني تنها کافي بود اين سامانه در طول جام جهاني به ميزان 100 ميليون پيامک جذب کند.- اين 100 ميليون پيامک براي بازه اي نزديک به 4 ماه و آن همه بمباران خبري نبايد رقم عجيبي باشد چون برنامه 2014 عادل فردوسي پور بر اساس اعلام تهيه کننده اش بيش از 157 ميليون پيامک داشته است- و با قراردادي که ميان فدراسيون و اپراتورهاي اجرا کننده بسته شده بود اگر از ساير اپراتورها 90 درصد پول به مخابرات مي رسيد ، عباس ترابيان و مظفري پور نمايندگان فدراسيون و اسپانسرها قبل جام جهاني گفته بودند کل اين رقم به تيم ملي مي رسد.

يعني تمام 100 تومان. اما باز هم اگر 50 درصد مبلغ يا حتي 30 درصد اين مبلغ هم به اين سامانه تعلق مي گرفت يعني بايد در طول جام جهاني رقمي بين 3 تا ميليارد تومان درآمد حاصل مي کرد و قطعا اين 3 شرکت طرف قرارداد براي اين حجم از تبليغات روي پيراهن تيم ملي هم باقي مانده رقم قرارداد تا سقف 7 ميليارد تومان را پر مي کردند اما آخرين بار عباس ترابيان در اين باره به خبرآنلاين گفت:«متاسفانه شرايط درآمدزايي آن طور که تخمين مي زديم نشد و دوستان مي گويند کل درآمدزايي با تبليغات محيطي همان 5 ميليارد تومان شده.

البته ما اصرار داريم 2 ميليارد ديگر هم بايد پرداخت شود. اين ارقام درحالي اعلام مي شود که همين شرکت به گفته پندار توفيقي عضو هيات مديره باشگاه استقلال براي بازه اي 3 ماهه از سامانه پيامکي که براي تيم هاي استقلال و پرسپوليس تشکيل داده بود ، توانسته 5.4 ميليارد تومان درآمدزايي کند . تازه اين درآمدزايي درحالي بوده که آن سامانه بمباران تبليغاتي تلويزيوني را هم نداشته است.

به رغم همه اين ابهام ها شرکت انحصاري تبليغاتي تيم ملي در سري جديد تبليغاتش بعد از بسته هاي پيامکي 2 هزار توماني ، حالا بسته هايي 5 هزار توماني را تبليغ مي کند. بسته هايي که حسين رفيعي مجري سرشناس برنامه هاي تلويزيوني درباره شان مي گويند:« تمامش قرار است صرف تيم ملي شود. اصلا با همين پول قرار است بخشي از پول قرارداد آقاي کروش پرداخت شود!»

حرف هايي که اين اعانه گيري براي تيم ملي را در ذهن مخاطبان جا مي اندازد و آنها را ترغيب به شرکت در طرح حمايت از فوتبال ملي شان مي کند اما رقم دقيقي از سود حاصل شان نيست و معلوم نيست چطور جذب شده و به فدراسيون فوتبال مي رسند.

پيامک هاي پولي ، طرحي که از ابتدا وقتي توسط خبرگزاري ايسنا و برنامه 90 به جمع آوري اعانه براي تيم ملي لقب گرفت با اعتراض شرکت فناپ و بانک پاسارگاد مواجه شد ، حالا به همان شيوه اجرايي شده و در تلويزيون تبليغ مي شود بي آنکه مسئولان اين شرکت يا فدراسيون فوتبال روشنگري کنند که آيا پول هايي که به اسم کمک به تيم ملي گرفته مي شود واقعا به فوتبال مي رسد؟

مهديه جباري


نسخه چاپي ارسال به دوستان