تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شور حسيني در دامغان ؛ قلب دارالمومنين در سوگ شاه عالمين

سرويس خبر:
هم زمان با روز ششم محرم حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان پذيراي خيل عظيم عزاداران حسيني بود تا درس وفا در مکتب عاشورا را به همه آزادگان عالم يادآور شود.  
به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني اداره کل اوقاف و امورخيريه استان سمنان، سوگواره بصيرت عاشورايي همراه با اجراي آيين سنتي عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران با وفايش در حسينيه حضرت ابوالفضل (ع)، قلب معنوي دارالمومنين(دامغان) برگزار شد.  
در اين آيين باشکوه بر طبق سنتي ديرين هيئت هاي مذهبي با راه اندازي دسته هاي سينه زني و زنجيرزني در سطح معابر اصلي شهر در سوگ امام حسين (ع) و اصحاب باوفايش عزاداري کردند. عزاداران حسيني همراه با شور حسيني و علم بر دوش با نواي «اي اهل حرم مير و علمدار نيامد/ سقاي حسين سيد و سالار نيامد» در فضايي آکنده از معنويت در صحن حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) يکپارچه به سوگ و ماتم نشسته، تا درس وفاي علمدار کربلا را در پاي مکتب عاشورا مرور نمايند.
معابر منتهي به حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان شاهد حضور جمع زيادي از سوگواران حسيني بود تا مردم ولايتمدار دامغان و ديگر نقاط ايران اسلامي يکبار ديگر عرض ارادات خود را به ساحت علمدار رشيد کربلا قمربني هاشم ابوالفضل العباس (ع) ابراز نمايند. دفاتر و مکان هاي جمع آوري هدايا و نذورات مردمي و ذبح قرباني با دريافت هداياي مشتاقان اعم از وجوه نقدي و غيرنقدي از آغازين دقايق شروع مراسم فعال بوده، که با استقبال کم نظير مردم مواجه شد.
قرائت قرآن کريم، سخنراني، قرائت زيارت عاشورا و مرثيه سرايي مداحان اهل بيت (ع) از ديگر برنامه هاي آيين سنتي عزاداري روز ششم محرم در حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان بود. همچنين با راه اندازي خيمه هاي معرفت به همت هيئت امنا و خادمين افتخاري حسينيه با موضوع تبيين قيام و نهضت حسيني، پاسخگويي به شبهات و مسائل شرعي و اجراي برنامه هاي متناسب فرهنگي مذهبي ويژه اقشار مختلف عزاداران حسيني در جريان اين مراسم صورت پذيرفت.
اطعام کليه عزاداران حسيني پايان بخش اين محفل نوراني بود. آيين سنتي ويژه عزاداري در شهرستان دامغان همراه با علم بندان بر طبق سنتي ديرينه همه ساله از روز ششم محرم از حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) آغاز شده و در روزهاي آينده در ديگر امامزادگان و اماکن مذهبي اين شهرستان برگزار مي شود.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان