تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دبيرکل حزب مردم‌سالاري:
آيت‌الله مهدوي‌کني سمبل سياست اخلاقي و اعتدالگرايي انقلابي بود

مدير مسوول روزنامه مردم‌سالاري در خصوص مديريت سياسي و علمي آيت‌الله مهدوي‌کني در دانشگاه امام صادق(ع) گفت: آيت‌الله مهدوي‌کني سمبل سياست اخلاقي و اعتدالگرايي انقلابي بود.

به گزارش تسنيم، آيت‌الله محمدرضا مهدوي‌کني رئيس مجلس خبرگان رهبري 14 خردادماه امسال پس از بازگشت از مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) در منزل دچار عارضه قلبي و به بيمارستان منتقل شد. وي پس از تحمل بيش از 4 ماه بيماري، 29 مهرماه 1393 در سن 83 سالگي دار فاني را وداع گفت و به لقاءالله پيوست.

آيت‌الله مهدوي‌کني در طول حيات پربرکت خود رياست مجلس خبرگان رخبري، رياست دانشگاه امام صادق(ع) و دبيرکلي جامعه روحانيت مبارز تهران را به‌ عهده داشت و دانشجويان زيادي در دانشگاه امام صادق(ع) شاگردي وي را مي‌کردند.

دانشگاه امام صادق(ع) از سال 61 تأسيس شد؛ چندي پيش آيت‌الله مهدوي‌کني در سي‌و‌دومين سالگرد تأسيس اين دانشگاه گفته بود: اين دانشگاه را سال 61 با 5 ميليون تومان وام تأسيس کرديم، به‌ برکت توجهات حضرت ولي‌عصر(عج) و امام صادق(ع) با تمام مشکلاتي که داشته کار خود را ادامه داده است و با توجه به اينکه نه شهريه‌ مي‌گيريم و نه دولتي هستيم، دانشگاه روي پاي خود ايستاده و هرچه هست از برکات امام صادق(ع) اين دانشگاه اداره مي‌شود.

مصطفي کواکبيان مدير مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» يکي از شاگردان آيت‌الله مهدوي‌کني بوده که تحصيلات عاليه دانشگاهي و حوزوي خود را در دانشگاه امام صادق(ع) گذراند؛ اين موضوع بهانه‌اي شد که خبرنگار خبرگزاري تسنيم در مورد ويژگي‌هاي آيت‌الله مهدوي‌کني با کواکبيان دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) به گفت‌وگو بنشيند. مصطفي کواکبيان مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» و دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) که از سال 1361 تحصيل در اين دانشگاه را آغاز کرد، درباره شخصيت برجسته آيت‌الله مهدوي‌کني مي‌گويد: آيت‌الله مهدوي‌کني سمبل سياست اخلاقي و اعتدالگرايي انقلابي بود.

کواکبيان درباره مديريت علمي و سياسي مرحوم آيت‌الله مهدوي‌کني اظهار داشت: بنده در سال 1361 علي‌رغم اينکه در چندين دانشگاه پذيرفته شده بودم، به‌دليل تعلقات شخصي ترجيح دادم در دانشگاه امام صادق(ع) تحصيل کنم و تا سال 1368 مشغول درس در اين دانشگاه بودم.

وي ادامه داد: همچنين از سال 1368 تا 1375 به ‌صورت مرتب با دانشگاه امام صادق(ع) ارتباط داشتم، چرا که انجمن فارغ‌التحصيلان دانشگاه امام صادق(ع) را تأسيس کردم و دبير اين انجمن بودم. البته از سال 1375 عملاً اين تشکل را ادامه ندادم و در طول اين مدت نيز چند ترم در دانشگاه امام صادق(ع) تدريس کردم و بعد به عضويت هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي پذيرفته شدم و کمتر توفيق داشتم که در دانشگاه امام صادق(ع) حضور داشته باشم. مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» افزود: بنده خيلي خوشحال بودم که ساير دانشگاه‌ها را رها کردم و براي تحصيل به دانشگاه امام صادق(ع) آمدم.

کواکبيان درباره خصوصيات آيت‌الله مهدوي‌کني رئيس فقيد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: آيت‌الله مهدوي‌کني ميان شخصيت‌هاي سياسي در داشتن شخصيت اخلاقي زبانزد بود؛ نه به‌ دليل اينکه تدريس درس اخلاق مي‌کرد و نه به‌دليل اينکه همان درس‌ها با عنوان کتاب «نکته‌هاي آغاز در اخلاق عملي» چاپ شد بلکه واقعيت اين است که آيت‌الله مهدوي‌کني در همه برخوردها و رفتارهاي خود اخلاق را مد نظر داشت و به ‌جاي اينکه اخلاق سياسي داشته باشد، سياست اخلاقي داشت.

آيت‌الله مهدوي‌کني ما را از نام بردن اشخاص منع مي‌کرد

اين دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) با بيان «آميختگي اخلاقي و سياسي را در وجود آيت‌الله مهدوي‌کني زياد مي‌ديديم» اظهار داشت: زماني که در حضور آيت‌الله مهدوي‌کني بحث سياسي مطرح مي‌شد و نام اشخاص برده مي‌شد، ما را از بردن نام اشخاص پرهيز مي‌داد و مي‌گفت: «مايل نيستم که نام اشخاص برده شود» و اين براي من درس‌آموز بود؛ وي به‌مصداق روايات، ديگران را به حقايق دعوت مي‌کرد نه با زبان بلکه در عمل آنها را به اسلام و حقيقت ديني دعوت مي‌کرد.

مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» با بيان اينکه هميشه انسان شيفته اين بود که با آيت‌الله مهدوي‌کني محشور باشد و عملاً درس اخلاق را از وي فراگيرد، گفت: ويژگي دوم آيت‌الله مهدوي‌کني اين بود که وي همواره عمل به تکليف را براي خود اصل مي‌دانست و از جوسازي و بحث‌هاي حاشيه‌اي هيچ‌وقت هراسي نداشت؛ در مقطع انتخابات مجلس سوم من خدمت آيت‌الله مهدوي‌کني رسيدم و بحثي در مورد انتخابات مطرح شد و وي گفت: «من که بعد از 60 سال ريشم را در اسلام سفيد کردم، برخي به من اتهام اسلام آمريکايي مي‌زدند، اما من نگران اين حرف‌ها نيستم و به وظيفه خودم عمل مي‌کنم».

اظهار نظر آيت‌الله مهدوي‌کني درباره وحدت اصولگرايان

کواکبيان با تأکيد بر اينکه آيت‌الله مهدوي‌کني تابع جو نمي‌شد، افزود: من همين اواخر درباره اين موضوع که آيت‌الله مهدوي‌کني مي‌خواست ميان اصولگرايان وحدت ايجاد کند، خدمت وي رسيدم و گفتم: اصولگرايان حرف شما را گوش نمي‌دهند؛ چرا شما همچنان اصرار داريد که ميان اصولگرايان وحدت ايجاد کنيد؟ آيت‌الله مهدوي‌کني در پاسخ به من گفت: «من تشخيص دادم که تکليفم اين است ولو اينکه آقايان هم اين کار را نکنند».

وي ادامه داد: خدايي هم برخي از نامزدهاي انتخاباتي خيلي بَد کردند که از آيت‌الله مهدوي‌کني حرف‌شنوي نداشتند؛ چراکه اگر وي محور وحدت اصولگرايان بود، جاداشت که حرف‌شنوي بيشتري از وي داشته باشند.

آيت‌الله مهدوي‌کني روحانيت
را فراحزبي مي‌خواست

مدير مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» درباره خصوصيت سوم آيت‌الله مهدوي‌کني اظهار داشت: خصوصيت ديگر آيت‌الله مهدوي‌کني اين بود که روحانيت را مستقل از حکومت و فراحزبي مي‌خواست؛ روزي به آيت‌الله مهدوي‌کني گفتم: مجمع روحانيون مبارز از وزارت کشور مجوز گرفته است؛ شما نمي‌خواهيد براي جامعه روحانيت مبارز مجوز بگيريد؟ وي پاسخ داد: آقاي کواکبيان؛ يعني من بروم و از آقاي بشارتي وزير کشور تأييديه بگيرم؟ من گفتم: حاج آقا، اگر جامعه مي‌خواهد ليست انتخاباتي بدهد، کار حزبي تلقي مي‌شود و بايد مجوز بگيريد. آيت‌الله مهدوي‌کني پاسخ داد: «با اين کارها مخالفم و معتقدم جامعه روحانيت بايد جنبه پدري و هدايت کلي مردم را به‌عهده گيرد و وارد بستن ليست و تنظيم ليست نشود. پس ما نيازي به مجوز نداريم».

آيت‌الله مهدوي‌کني مي‌گفت نيازي نيست در خبرگان صف‌آرايي، ليست‌بندي و جناح‌بندي شود

کواکبيان اظهار داشت: هر جايي که بحث انتخابات خبرگان مي‌شد، آيت‌الله مهدوي‌کني مي‌گفت: مردم من را مي‌شناسند و نيازي نيست که در خبرگان صف‌آرايي، ليست‌بندي و جناح‌بندي شود؛ مخصوصاً در بحث خبرگان رهبري آيت‌الله مهدوي‌کني به وجود کار حزبي و ليست انتخاباتي باور نداشت. وي ادامه داد: ويژگي چهارم آيت‌الله مهدوي‌کني اعتدالگرايي بود؛ من در طول اين مدت هيچ‌وقت نديدم که آيت‌الله مهدوي‌کني به افراط و تفريط روي آورد و برخورد سياسي کند و رفتار جامعه روحانيت از مرز اعتدال عدول کرده باشد.

کواکبيان اظهار داشت: در مجموع در طول اين 6 سال يک بار نديدم که آيت‌الله مهدوي‌کني موضع تندي بگيرد و افراطي باشد؛ در حالي که در مورد وضعيت موجود نظر داشت؛ من معتقدم در آيت‌الله مهدوي‌کني اعتدالگرايي سياسي وجود داشت.

آيت‌الله مهدوي‌کني به‌عنوان شاگرد امام خميني(ره) مشي سياسي و فکري ايشان را قبول داشت

اين دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) گفت: آخرين ويژگي آيت‌الله مهدوي‌کني اين بود که به‌عنوان شاگرد امام خميني(ره) مشي سياسي و فکري ايشان را با تمام وجود قبول داشت و در برابر اصل و ديدگاه‌هاي امام خميني(ره) از خود نقطه نظراتي را بروز نمي‌داد هرچند در برخي جاها صاحب نظر بود اما سعي مي‌کرد نظر امام(ره) را بر نظر خود اولويت دهد و آيت‌الله مهدوي‌کني از استوانه‌هاي محکم ياوري امام خميني(ره) بود.

آيت‌الله مهدوي‌کني بعد از امام(ره) يکي از محکم‌ترين پشتيبانان مقام معظم رهبري بود

مدير مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» ادامه داد: آيت‌الله مهدوي‌کني بعد از امام خميني(ره) يکي از محکم‌ترين پشتيبانان مقام معظم رهبري بود و اين به‌دليل نوع نگاه به ولايت فقيه بود؛ من روزي به خدمت آيت‌الله مهدوي‌کني رسيدم و گفتم: ولي فقيه مشروعيت الهي مردمي دارد، و وي پاسخ داد: «من معتقدم نصب الهي فقيه براي ما کفايت مي‌کند» و من گفتم: مردم‌سالاري ديني، و وي گفت: «دين‌سالاري مردمي و حاکميت ديني بايد باشد و ذره‌اي با مردم مقابله نکند». کواکبيان يادآور شد: آيت‌الله مهدوي‌کني در بحث‌ها اعتدالگرا بود و برخي صحبت‌ها را قبول مي‌کرد ضمن اينکه ما به‌عنوان شاگرد وي هميشه حرف‌شان را قبول مي‌کرديم.

از آيت‌الله مهدوي‌کني خواستم اجازه دهد با وي اختلاف سليقه سياسي داشته باشم

مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» با اشاره به خاطره‌اي از آيت‌الله مهدوي‌کني گفت: يک بار خدمت آيت‌الله مهدوي‌کني رسيدم و گفتم: من شاگرد شما هستم و از لحاظ احساسي و تعلق خاطر شما را دوست دارم؛ ولي اجازه بدهيد با شما اختلاف سليقه سياسي هم داشته باشم، و وي پاسخ داد: «يک مقدار نه بيشتر (با خنده)؛ ما هم حرفي نداريم و همين را مي‌خواهيم».

وي اظهار داشت: آيت‌الله مهدوي‌کني در ارتباط با اساتيدي که براي تدريس علوم سياسي دعوت مي‌شدند، اين ديدگاه را نداشت که طرف صددرصد عقيده رياست دانشگاه را پذيرفته باشد و بعد درس بدهد؛ من يادم هست حتي اوايل دکتر سروش هم در دانشگاه امام صادق(ع) تدريس مي‌کرد و اساتيد سکولار نيز در اين دانشگاه درس مي‌دادند، ولي آيت‌الله مهدوي‌کني با سعه صدر و بزرگ‌منشي احترام مي‌گزارد و اعتقاد نداشت که دانشجو يا استاد بايد از لحاظ مشي سياسي اعتقاد مديريت دانشگاه را داشته باشد. کواکبيان ادامه داد: البته آيت‌الله مهدوي‌کني در بحث دانشجويان بسيار مواظبت مي‌کرد که دانشجويان خوب درس بخوانند و تقوا پيشه کنند؛ ما چون متأهل بوديم شب‌ها از دانشگاه امام صادق(ع) بيرون مي‌آمديم ولي آيت‌الله مهدوي‌کني انضباط داشت که دانشجويان وقتي بيرون مي‌روند، وقتشان تلف مي‌شود.

اين دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) افزود: من بعدها به آيت‌الله مهدوي‌کني گلايه کردم و گفتم: شما به ما سخت گرفتيد و اجازه نداديد که تشکل دانشجويي در دانشگاه امام صادق(ع) تأسيس کنيم، ولي وي پاسخ داد: «اگر فکر کنيد مي‌فهميد که چقدر اين کار به‌نفع شما بود؛ من مي‌خواستم بيشتر درس بخوانيد» و در ادامه خاطره مدرسه آيت‌الله مجتهدي را تعريف مي‌کرد که در اين مدرسه به طلبه‌ها اجازه داده نمي‌شد بيرون بروند و بايد درس مي‌خواندند.

مدير‌مسوول روزنامه «مردم‌سالاري» در پايان ضمن ابراز تأسف از رحلت آيت‌‌الله مهدوي‌کني خاطرنشان کرد: آيت‌الله مهدوي‌کني سمبل سياست اخلاقي و اعتدالگرايي انقلابي بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان