تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در مجمع تشخيص مصلحت نظام صورت گرفت
تصويب طرح نحوه تعيين رييس کل بانک مرکزي

پيگيري بررسي موضوع حل معضل عزل‌و‌نصب رئيس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران که کليات آن قبلاً در مجمع تشخيص مصلحت نظام به تصويب رسيده بود، در جلسه ديروز نيز که به رياست آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تشکيل شد، ادامه يافت و جزئيات آن به تصويب رسيد.

به گزارش ايسنا، در ابتداي جلسه، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تسليت ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان عالم، حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران باوفايش به همه شيعيان عالم، مسلمانان، آزادگان جهان و به ويژه مردم متدين و شيعيان خالص مکتب اهل بيت(ع) در ايران گفت: ابعاد جامع حادثه عظيم و حماسي عاشورا و قيام حضرت امام‌حسين(ع) چون ريشه الهي و آسماني دارد، با هيچ يک ازحوادث تاريخي که تاکنون در جهان رخ داده است و هزاران و يا ميليون‌ها کشته بر جاي گذاشته است و به تدريج به فراموشي سپرده مي‌شود، قابل قياس نيست.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در تشريح تعبير الهي ثارالله براي امام حسين(ع) گفت: همان‌گونه که خون، مايه حيات در رگ همه موجودات و مخلوقات زنده خداوند است، آثار و برکات قيام حضرت اباعبدالله(ع) و يارانش نيز در حيات ديني تاريخ بشريت همواره جاري و ساري بوده و خواهد بود.

هاشمي رفسنجاني، قيام امام‌حسين(ع) و وقايع درس‌آموز ايام محرم و عاشورا را مشعلي فروزان و درخشنده براي تاريخ بشريت و آزادگان جهان توصيف کرد و گفت: هرچند در مقاطع مختلف تاريخ، ظالمان و مستبدان زيادي تلاش کرده‌اند که اين نور و مشعل را خاموش کنند، ولي نه تنها موفق به اين کار نشده‌اند، بلکه اين مشعل روز‌به‌روز مشعشع‌تر و فروزان‌تر شده است و همچنان چراغ راه و هدايت زندگي مسلمانان، مردم عالم و به ويژه شيعيان در مقابله با ظلم و استبداد خواهد بود. عضو مجلس خبرگان رهبري، شور و اشتياق روزافزون عزاداران حسيني براي تکريم اين ايام و به ويژه مراسم باشکوه هيأت‌ها، عزاداري‌ها و نذر و نيازها را در سراسر جهان، موجب تعجب و تأمل جهانيان دانست و گفت: بهترين تعبير درباره آثار شهادت امام‌حسين(ع) اين است که اين واقعه، طراحي الهي دارد و معتقديم که انتقام خون به ناحق ريختة اباعبدالله و اصحاب باوفايش براي مقابله با ظلم و جور تا زماني که آخرين ظالم و آثار ظلم در زمين وجود دارد، گرفته نخواهد شد و تا نابودي ظالمان، خون امام‌حسين(ع) و يارانش در حال جوشش و پيام‌رساني است.

هاشمي رفسنجاني نقش ايرانيان را که از اول نهضت امام‌حسين(ع) و بعد از آن در انتقام‌گيري از عاملان جنايت‌هاي واقعه عاشورا مؤثر بودند، افتخارآميز دانست و گفت: اميدواريم شاهد روزي باشيم که با نابودي آخرين ظالم عالم، انتقام خون شهداي کربلا گرفته شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري همچنين در اين جلسه، با گراميداشت ياد و خاطره آيت‌الله مهدوي‌کني، گفت: حقيقتاً ايشان شخصيتي مخلص و هوشمند از زمان مبارزه با رژيم طاغوت تا آخر عمر بودند و علاوه بر معلومات بالا، يکي از ويژگي‌هاي بارز ايشان که در دوره مبارزه و زندان نيز شاخص بود، تشخيص درست و استواري قدم در عمل به تکليف بود، هرچند ديگران آن را نپسندند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله مهدوي‌کني را نمونه خوبي از يک روحاني مسئول، باسواد و خدمتگزار خواند و بار ديگر فقدان ايشان را به همگان تسليت گفت.

در ادامه جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام که علاوه بر اکثريت اعضا، سران قواي مقننه و قضائيه، معاون اول رئيس‌جمهور، رئيس کل بانک مرکزي و معاون حقوقي رئيس‌جمهور نيز حضور داشتند، موضوع بررسي جزئيات حل معضل عزل و نصب رئيس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي پيگيري شد و پس از بحث و بررسي جامع اعضا، موارد ذيل به عنوان ويژگي‌ها و صلاحيت‌هاي رئيس کل بانک مرکزي به تصويب رسيد:

الف: کفايت علمي (داشتن دکترا در يکي از رشته‌هاي اقتصادي، پولي و مالي).

ب: کفايت تجربي (داشتن 7 سال تجربه در سطوح سياستگذاري و مديريتي در حوزه‌هاي اقتصادي، پولي و مالي و يا 5 سال تجربه مديريتي در حوزه‌هاي تخصصي بانک مرکزي، مديرکل به بالا).

ج: داشتن حسن شهرت و توانايي انجام وظايف.

د: نداشتن سابقه محکوميت مؤثر کيفري.

ه: نداشتن تخلف مالي گسترده.

در بخش بررسي و تشخيص نصب و شرايط عزل مقرر شد با پيشنهاد وزير امور اقتصادي و دارايي و تأييد هيأت دولت، رئيس‌جمهور تأييد و در مورد صدور حکم رئيس کل بانک مرکزي اقدام نمايد.

- دوره زماني تصدي رئيس کل بانک مرکزي 5 سال خواهد بود و انتخاب مجدد وي بلامانع است.

تبصره: رئيس جمهور جديد در ابتداي دوره مي‌تواند بر طبق روال اين قانون، رئيس کل بانک مرکزي را که بيش‌از يک سال دوره تصدي وي باقي‌مانده باشد، تغيير دهد.

ادامه اين بحث در جلسه آينده مجمع پيگيري خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان