تاریخ 1393/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
امر به معروف و نهي از منکر ؛ پيام مهم عاشورا
   نويسنده : روح اله ساعدي

طي دو روز آينده و روزهاي ديگر سراسر استان همزمان بافرارسيدن تاسوعا و عاشوراي حسيني و شهادت علمدار کربلا و سرور و سالار شهيدان حضرت ابا عبداله الحسين (ع) و  هفتاد و دو تن از ياران با وفاي اين امام عزيز، در حزن و اندوه فرو مي رود و فضاي شهر و حتي خانه و کاشانه شهروندان هم استاني سياهپوش مي شود. عزاداري براي سرور شهيدان يکي از برنامه هاي اصلي شهروندان به شمار مي رود که خواندن زيارت عاشورا جز» جدايي ناپذير اين عزاداري ها است. بدون شک ماه محرم الحرام را مي توان به عنوان يکي از بي بديل ترين ايام بشري دانست. ماهي که به سبب پيوستگي آن با شهادت جانگداز يکي از بهترين رهبران تاريخ که همواره خود و خاندانش مورد ظلم  حاکمان و بي مهري مردمان قرار داشته اند، با حزني سنگين همراه است.  
جايگاه ويژه امام حسين (ع) به دليل نوع شهادت و حوادث ناگواري که نه تنها براي ايشان، بلکه براي خانواده و يارانش به وجود آمد، نزد شيعيان و در نگاهي وسيع تر، نزد بشريت، باعث شده که تا اين ماه به يکي از شاخص ترين ماه هاي سال قمري تبديل شود. ماهي که کانون توجه و حلقه اتصال دل هاي بسياري از مردم از اقشار مختلف و سلايق گوناگون و اعتقادات متفاوت شده است.
در روايات اسلامي از حضرت سيد الشهدا (ع) به عنوان کشتي نوح ياد مي شود که ناجي بشريت از گمراهي ها و کج روي هاست و هرکس سوار اين کشتي و با اين خاندان گره بخورد، رستگار خواهد شد و از گمراهي نجات مي يابد.
دو نکته در مورد اين ايام و عزاداري ها وجود دارد که بدين شرح است.  
1) مجلس عزاداري امام حسين (ع) اين روزها کانون اجتماع دلبستگان به مرام آزادگي و انسانيت شده است و در طول تاريخ همواره مورد استقبال انبوه مردم و توده ها قرار گرفته است. به طوريکه اغلب اين مجالس منشا و سرآغاز تحولات بزرگ تاريخ در نيل جوامع اسلامي  خصوصا شيعي به آرمان هاي ديني بوده و نمونه بارز آن انقلاب شکوهمند اسلامي  ايران است.
امروز هم اين مجالس در سراسر استان و نقاط روستايي و شهري با شور و هيجان خاصي هر ساله از سوي جوانان و عاشقان سيد الشهدا (ع) برگزار مي شود که اگر از سوي بزرگان و صاحبان نظر و انديشه ديني مورد رصد و مراقبت قرار نگيرد. بلاشک با دسيسه ها و شبهه افکني هاي دشمنان دين روبه ضعف خواهد نهاد و علاوه بر کاستن از رونق آن، راه استيلاي دشمنان را بر مسلمين هموارتر مي سازد و به تحريف و گمراهي کشيده مي شود. شناخت آفات و آسيب هايي که ممکن است در مسير تکريم مقام حماسه سازان کربلا گريبان گير عزاداران شود، يکي از مهم ترين گام هاي دست اندرکاران و برپادارندگان عزاي حسيني است که خوشبختانه در استان ما سمنان، با رفع برخي از آسيب ها در سال هاي گذشته، شاهد رونق و شکوه اين مجالس و عزاداري ها هستيم که هر يک از آنها داراي سابقه تاريخي و آداب و رسوم خاصي هم هستند.  
2- ماندگاري راه و رسم قيام امام حسين (ع) در طول تاريخ از آن جهت است که حامل پيام هايي دقيقا مطابق با فطرت و خواست قلبي بشر و دين شرعي اسلام است که يکي از اين پيام ها، زنده نگه داشتن فريضه واجب الهي امر به معروف و نهي از منکر است. اين فريضه يکي از ضروريات دين مبين اسلام است و نقش برجسته و ممتازي در ميان واجبات و بايد هاي آن دارد به طوريکه عامل دوام و بقا ديگر واجبات، عمل به اين فريضه الهي و حياتي آن است. متاسفانه موضع گيري هاي چند ساله اخير برخي ها عليه امربه معروف و نهي از منکر و حرکت هماهنگ و جبهه اي برخي رسانه ها بر ضد اين فريضه مغفول به خصوص بعد از ماجراهاي اسيدپاشي اخير رويدادي جدي است که توجه همگان را به خود جلب کرده است و بازتاب هايي در جامعه داشته است.  
هدايت جامعه و گسترش مسئوليت پذيري در آن از جمله فوايد امربه معروف و نهي از منکر است.
حال که در مجلس شوراي اسلامي سخن از بررسي لايحه امر به معروف است، شايسته است که نمايندگان محترم مجلس نهم به تمام زوايا و ابعاد اين طرح به طور دقيق و جامع بپردازند و فارغ از برخي جناح بازي هاي سياسي، اصولي و کارشناسانه به اين طرح راي دهند.
 چرا که امروز احيا» تذکر لساني و اجراي فريضه الهي امر به معروف و نهي از منکر در برابر سيل تهاجم فرهنگي غرب يک ضرورت انکارناپذير است و تنها به تذکر لساني به وضعيت حجاب و عفاف ختم نمي شود و تمام ابعاد زندگي شهروندان اعم از مسئولين و توده هاي مردمي را دربرمي گيرد. اجراي اين فريضه بايد در جهت نيت خالصانه و دلسوزانه باشد و با محتويات قيام سيد و سالار شهيدان حضرت آقا ابا عبداله الحسين (ع) سنخيت داشته باشد.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان