تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شب نشيني با سريال هاي بيگانه

بيش از يک سال از پايان برنامه موفق "شو نشيني" از شبکه ي استاني سمنان مي گذرد.برنامه اي که به مسايل فرهنگي شهر سمنان به گويش سمناني مي پرداخت ولي متاسفانه تداوم اجراي اين برنامه با وجود استقبال عمومي مردم سمنان دنبال نگرديد.
برکسي پوشيده نيست که منطقه اي که با عنوان " جزيره لهجه ها " شهرت يافته است بي شک مي تواند از پتانسيل گويش ها به عنوان يکي از ذخائر فرهنگي سود برد. ولي گويا رسانه عمومي به عنوان يکي از متوليان امور فرهنگي، اين توصيه ها را بر نمي تابد و دغدغه بسط فرهنگ و تقويت گويش هاي استان سمنان در اولويت هاي اين سازمان قرار نمي گيرد.
صدا و سيما به عنوان بزرگ ترين و موثرترين رسانه همگاني، رسالتي بزرگ جهت توسعه مسايل فرهنگي بر عهده دارد و فعاليت هاي صدا و سيماي استان هاي مختلف نشان مي دهد که همتي وافر جهت ايجاد و پخش برنامه هاي توليدي، دوبلاژ و مونتاژ به لهجه هاي محلي وجود دارد تا جايي که حفظ و تقويت گويش و زبان هاي غيررسمي همان منطقه از اولويت هاي دست اندرکاران صدا و سيماي شبکه هاي استاني مي باشد. ولي صدا و سيماي استان سمنان به دليل گويش هاي متنوع رايج، فعاليت متمرکزي در اين وادي نشان نمي دهد.
يکي از مصاديق اين ادعا، عدم تلاش در جهت راه اندازي مجدد برنامه " شو نشيني " است که سابقه پخش موفقيت آميز و پرمخاطب آن در صدا و سيماي استان سمنان وجود دارد ولي متاسفانه به جاي بسط و توسعه اين برنامه در جهت مشارکت و حضور تمام گويش ها و لهجه هاي متداول استان ; به دلايل واهي ادامه پخش اين برنامه در هاله اي از ابهام قرار گرفته است.  
بايد توجه داشت که استقبال از چنين برنامه هايي علاوه بر تقويت گويش هاي محلي، امکان بهره برداري از رسانه هاي غربي و ماهواره اي را کاهش مي دهد و با سياست گذاري کلان سازمان صدا  و سيما نيز همخواني دارد.
از برنامه هاي محدود ديگري که از طريق واحد صداي استان سمنان به گويش هاي محلي توليد مي گردد پخش شبانه برنامه " شب هاي نقره اي " به گويش هاي مختلف رايج در استان مي باشد. اين برنامه که علاقمندان چندين گويش عمده استان را شبي يک ساعت با زمان بندي هر گويش در يک شب خاص پاي راديو مي نشاند; با وجود محدوديت افراد مسلط به اين گويش ها، با استقبال شاياني مواجه گرديده است. و توجه بسياري از فرهنگ دوستان مقيم خارج از استان و حتي مقيم خارج از کشور را به خود جلب نموده است.
بايسته است حداقل در جهت ارج نهادن به تلاش فرهنگ دوستان استان و در جهت غنا و تقويت گويش هاي اصيل اين منطقه در صورت فراهم بودن ساختار فني، زمينه پخش برنامه شب هاي نقره اي در صدا و سيماي استان سمنان به طورهم زمان فراهم آيد. تا با توجه به جاذبه هاي بيشتر سيما، امکان افزايش شمار استفاده کنندگان از اين برنامه فراهم گردد.                                              
 مهدي پيمان خواه


نسخه چاپي ارسال به دوستان