تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کميت يا کيفيت، مسئله اين است

در طي چندماه گذشته يکي از موضوعاتي که توسط ارباب جرايد و مسئولين به طور مکرر به آن پرداخته شده است بحث افزايش جمعيت کشوراست. امروز نرخ جانشيني نسل به حد 1/8 رسيده است که کمتر از حد جانشيني است. براي دستيابي به علل چنين امري بايد انگيزه هاي زوج هاي جوان را از عدم فرزند آوري کمتر از 3 فرزند را دريافت.  
امروزه به دلايل مختلفي از جمله طولاني بودن مدت تحصيل جوانان، خدمت وظيفه عمومي مردان، اعطاي ديرهنگام تسهيلات بانکي در قالب وام ازدواج و وام تهيه جهيزيه، اجاره بهاي سنگين خانه ها، بيکاري فزاينده نسل جوان، متناسب نبودن مدارک دانشگاهي با بازار کار و دستيابي دير هنگام به شغل از مهم ترين دلايل بالا رفتن سن ازدواج و نابودي انگيزه زوج هاي جوان براي فرزندآوري بيشتر است. در کنار اين انگيزه هاي فردي، نسل جديد به درستي تصور مي کند که اگر آنها داراي بيش از 2 فرزند شوندطي دهه هاي آينده، فرزندان آنها نيز مانند خودشان دچار زندگي عاري از رفاه خواهند شد. پس نتيجه مي گيرند که پيشگيري مقدم بر درمان است. علاوه براين با توجه به دلايل فوق الذکر، امروزه بيش از نيمي از زوج هاي جوان به خصوص در کلان شهرها از عهده هزينه ي همين 2 فرزند هم برنمي آيند. براي تقريب به  مشکلات نسل جوان  قبل از ازدواج و بعد از آن به صورت فهرست وار به آن اشاره مي شود: به طور مثال به مشکلات پس از ازدواج فکر کنيد از هزينه زايمان تا هزينه هاي سنگين مهدکودک و آموزش هاي عمومي پيش از ورود به دانشگاه (برخلاف اصل 30 قانون اساسي، که هرگز اجرا نمي شود).  
موازي اين مشکلات تحميلي  به زوج هاي جوان مشکلات و دغدغه هاي جدي براي آتيه نسل آينده وجود دارد. با توجه به گسترش فناوري هاي نوين که امروزه به نام انقلاب انفورماتيک در جهان مطرح است و جهان به سوي رباتيک شدن کارها پيش مي رود که تعداد فرصت هاي شغلي را به شدت تهديد و محدود مي کند. چشم انداز نسل آينده چه مي شود؟  
تربيت اسلامي - ايراني نسل آينده با توجه به سختي هاي معيشتي و اقتصادي و کار کردن پدر در سه شيفت و بعضا مادر به چه صورتي تحقق خواهد يافت؟ با توجه به عمر کوتاه ازدواج ها در حد 5 سال در حدود 20 درصد تشکيل خانواده ها چطور انتظار داريم در 5 سال شاهد تولد بيش از 2 فرزند آن هم با مشکلات ياد شده باشيم؟ 
 با توجه به کمبود جدي آب در فلات  قاره ايران، حيات همين نسل هاي کنوني در معرض خطر هستند واي بر حال نسل آينده. براي تامين آب مصرفي مهمانان آينده  اين فلات قاره چه چاره اي انديشيده ايم؟ بحث ديگر تامين امنيت غذايي براي نسل هاي گوناگون موجود در کشور و نسل آينده است که با توجه به عللي بودن عنصر آب در کشاورزي و باغداري، اين مبحث هم وارد مباحث چالشي شده است؟ سوال اساسي ديگري که ذهن واقع گرايان دلسوز داخلي را همچون نگارنده، به خود جلب کرده، اين است که بحث کميت جمعيت مهم تر است يا کيفيت؟  
آيا برخي مسئولين و رسانه ها براي حل اين مشکلات گفته شده اي که فراروي نسل کنوني است چاره اي انديشيده اند؟ براي کاهش سن ازدواج راهکاري پيدا کرده اند؟  آبا براي تامين مسکن نسل کنوني فکري کرده اند؟ آيا براي از بين بردن و يا حداقل بهينه سازي اوقات و خوشايندسازي خدمت سربازي  راهکاري انديشيده اند؟ آيا سري به آمارهاي سازمان بهزيستي (آمار آسيب هاي اجتماعي) و آمار هاي اقتصادي مرکز آمار و به طور ساده سري به صفحات حوادث روزنامه هاي سراسري انداخته اند؟ آيا از زندانيان غيرسياسي اطلاعي دارند؟ آيا راهي براي کاهش تلفات حوادث جاده اي پيدا کرده اند؟ امروزه بيش از 55000 زن ايراني داراي همسراني از اتباع خارجي که اکثرا افغان  هستند و در بعضي از موارد افتخار پوشيدن خلعت تشيع را هم دارند، نمي شود، تابعيت ايراني داد تا هم مشکل زندگي آنها حل شود و هم مشکل جمعيتي ايران؟ آيا انديشه اي براي جذب ايرانيان مقيم خارج از کشورکه به دلايل غيرسياسي ازکشور مهاجرت کرده اند را در سر پرورانده اند؟  اين ها بخشي از دغدغه ها و سئوالات گوناگوني است که اينجانب به عنوان نماينده نسل کنوني دارم و در روزنامه به اشتراک گذاشته ام.   

مصطفي آل بويه

عضو بنياد مردم نهاد توسعه سمنان

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان