تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
توسعه بدون آموزش معنا ندارد

 انسان داراي ابعاد مختلفي است; بعضي او را از منظر موجود زنده مورد بررسي قرار مي دهند، يعني داراي اندام و سلول ها و رشته هاي عصبي است و مثل تمامي مخلوقات، بيشترين تشابه را دارا است. اما چنانچه انسان را از منظر فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي بنگريم، بايد بدانيم تمامي اين مقولات بدون آموزش هاي لازم قابل بررسي و اجرا نيست. وقتي از کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه ياد مي شود، منظور تداعي همين موارد است و براي اين که بتوانيم به مراحل پيشرفت و توسعه برسيم، مي بايستي آموزش هاي لازم را ببينيم. اگر با نوزاد انسان گفتگو نشود، حرف زدن را فرا نمي گيرد. پس براي اين که بتوانيم در جامعه حضور پيدا کنيم، بايد آموزش هاي لازم را فرا گيريم. از راه رفتن در کوچه و خيابان تا سوار شدن به وسايل نقليه. هنگامي که سوار تاکسي، اتوبوس، مترو و ديگر وسايل عمومي مي شويم، چنان که آموزش هاي مربوطه را نديده باشيم، باعث آزار و اذيت خود و ديگران خواهيم شد.
مردم در گذشته به دليل مشغله کمتر، بيشتر امور را به فرزندانشان ياد مي دادند، اما امروزه به علت درگيري هاي روزمره  از آن آموزش ها خبري نيست. اينجاست که وسايل ارتباط جمعي مي بايست يکي از وظايف خود را که آموزش است، به گونه اي درست و روشن به شهروندان بياموزند.  باتوجه به اين که رسانه ها به سوي خصوصي سازي مي روند، بازهم بايد اين وظايف را انجام دهند، چه رسد به رسانه  ملي که هزينه اش از بودجه مردم و دولت تامين مي شود! رسانه هاي دولتي به لحاظ اين که از درآمد ملي استفاده مي کنند، لازم است در تمامي زمينه ها مردم را آموزش دهند. با کمي دقت، مشاهده خواهيم کرد که براثر عدم آموزش هاي مورد نياز چه خسارت هاي اجتماعي، مالي ، جاني، فرهنگي، اقتصادي و سياسي که متحمل نمي شويم.  بايد کوچکترها بدانند که بزرگترها در جامعه چه جايگاهي دارند و احترام به آنهاست که هنجارهاي اجتماعي را به وجود مي آورد.
هنگامي که فرد مسني وارد خانه مي شود، مي بايستي به احترام او از جا برخيزيم، تا او بنشيند. ما مي توانيم از طريق تلويزيون و با برنامه هاي تصويري، بيشترين آموزش ها را به مردم بدهيم. اينک جاي آموزش در اين رسانه پربيننده کشور کمرنگ است. بيشترين مردم در شهرها و به خصوص شهرهاي بزرگ زندگي مي کنند و براي اين که نظم و نظام لازم رعايت شود، آموزش در لايه هاي مختلف زندگي اجتماعي آنان واجب است. 

دکتر محمدعلي پيوند - مدرس ارتباطات

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان