تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مراسم اختتاميه فستيوال موسيقي تهران برگزار شد

مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي با معرفي برگزيدگان کتاب بر تر موسيقي، تجليل از پيشکسوتان و اجرا هاي متنوع، در ميان استقبال کم نظير هنرمندان و علاقمندان در عمارت مسعوديه تهران برگزار شد. پس از تلاوت قرآن کريم و پخش سرود جمهوري اسلامي، گروه هالاي (حرکات آئيني ايلياتي شاهسون) در ابتداي برنامه ها به اجراي قطعاتي به همراه ساز سرنا و دهل پرداختند.
در ادامه دبير جشن پشت تريبون قرار گرفت و پس از خوشامد گويي به حضار گفت: فستيوال موسيقي تهران که طي يک هفته برگزار شد اتفاق خجسته اي است که بايد خيلي قدردان آن باشيم.
حميدرضا نوربخش در ادامه گفت: حدود يک سال پيش شوراي مشورتي خانه موسيقي را تاسيس کرديم و دوستان نخبه جوان در اين شورا به ما پيوستند و شروع کرديم به همفکري با اعضاي هيئت مديره و شوراي عالي. کپي رايت و همچنين برگزاري فستيوال موسيقي تهران از مباحثي بود که در اين شورا به آن پرداخته شد. خوشبختانه اين فستيوال محقق شد و آن را به انجام رسانديم.
مديرعامل خانه موسيقي گفت: دوستاني که به ما خرده مي گيرند که ما به نسبت به برخي از اتفاقات بي تفاوت حرکت مي کنيم بدانند که واقعا چنين نيست به ويژه اينکه هم شوراي عالي خانه موسيقي و هم هيات مديره خانه موسيقي همه اتفاقات حوزه موسيقي را رصد مي کند و آنجا که بايد واکنش نشان دهند اين کار را انجام مي دهد.
وي افزود: ما در بحث تعطيلي کنسرت ها همواره پيگير بوده ايم کما اينکه در جلسه اي که هنرمندان با رييس جمهوري داشتند اين موضوع را مطرح کردم که امنيت شغلي هنرمندان بايد حفظ شود. وقتي يک نهاد رسمي دولتي براي کنسرت مجوزي را صادر مي کند پس و نبايد در برخي از شهر ها شاهد تعطيلي کنسرت ها باشيم.
نوربخش گفت: ما در زماني که از حضور نوازندگان زن در کنسرت ها ممانعت به عمل مي آمد، موضع خود را نشان داديم و گفتيم که اين موضوع اصلا درست نيست و اين از مطالبات جدي موسيقي دان ها است. چراکه معتقديم موسيقي زن و مرد ندارد و بسياري از هنرمندان شايسته ما در ميان خانم ها هستند.
وي در ادامه افزود: آنجايي که بحث تعطيلي کلاس هاي فرهنگسرا ها بود هم موضوع را پيگيري کرديم. جلسات متعددي را با مسوولان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار کرديم و در اين جلسات دغدغه هاي هر دو طرف اعلام شد. طي آخرين پيگيري که داشتيم به ما قول دادند که از پايان مهر ماه کلاس هاي موسيقي فرهنگسرا ها بازگشايي شود که اميدواريم اين وعده محقق شود.
نوربخش گفت: يک نکته ديگر هم شنيدم که اميدوارم درست نباشد. اينکه برخي استان ها خود ادارات ارشاد مي خواهند در جايگاه تهيه کننده قرار بگيرند و در برگزاري کنسرت هاي موسيقي شريک شوند. اگر چنين چيزي باشد مايه تاسف است و من فکر مي کنم دولت نبايد هيچ گاه با بخش خصوصي رقيب باشد و بايد فقط وظيفه نظارتي و حمايتي خودشان را داشته باشند.
دبير جشن پانزدهمين سالگرد تاسيس خانه موسيقي درپايان ضمن تشکر از همه همکاران و مسئولاني که براي برگزاري اين فستيوال همکاري کرده اند متني را درباره قانون کپي رايت و کمپين «من از موسيقي حمايت مي کنم» قرائت کرد که در آن به مساله کپي و دانلود غير قانوني موسيقي اشاره شده بود. در اين متن اعلام شد اين کمپين از اواخر آبان ماه شروع به کار مي کند.
پس از اين سخنان گروه موسيقي نواحي ايران به سرپرستي پيمان بزرگ نيا به روي صحنه حاضر شدند و موسيقي هايي از مناطق هرمزگان، مازندران، خراسان، گردستان، گيلان، بختياري، لرستان، ترکمن و قشقايي را اجرا کردند. از جذاب ترين موسيقي هاي اين بخش اجراي موسيقي آذربايجان به همراه حرکات آئيني اين خطه از ايران بود که بسيار مورد توجه حضار قرار گرفت.
در ادامه ژاله صادقيان که اجراي مراسم را به عهده داشت با قرائت متني از درگذشتگان سال گذشته اهالي موسيقي يادي کرد و براي آنان رحمت ايزدي آرزوي نمود.
پس از اين برنامه داود گنجه اي، دکتر محمد سرير، مهندس مرتضي کاظمي، کيخسرو پورناظري روي صحنه حاضر شدند و از تنديس و لوح خانه موسيقي به چهارتن از پيشکسوتان موسيقي نواحي سبزعلي خجسته، (چهارمحال و بختياري)، عاشيق محمدحسين دهقان (اروميه)، قنبر راستگو (هرمزگان) و خضر قادري (سردشت) اهدا شد.
در ادامه دکتر محمد سرير (رئيس هيئت مديره خانه موسيقي) پشت تريبون قرار گرفت و ضمن خوش آمد به حضار اين مراسم گفت: ما و جامعه موسيقي به شدت نيازمند پشتيباني مخاطبان و علاقه مندان موسيقي هستيم. به طور حتم اين حضور شماست که به ما انگيزه مي دهد تا بتوانيم به سهم خود نواي خوش را به شما برسانيم و به نظر من برگزاري اولين فستيوال موسيقي تهران که با استقبال خوبي از سوي تماشاگران مواجه شد آغاز خوبي براي ماست که هدف اصلي آن جوانان هستند.
رئيس هيئت مديره خانه موسيقي گفت: امسال گروه هاي برجسته اي در فستيوال موسيقي تهران حضور پيدا کردند اما همين موضوع از نظر ما آغازي براي حضور هنرمندان جوان در دوره هاي بعدي است که بتوانيم از ظرفيت هاي آن ها استفاده کنيم; هنرمنداني که واقعا مستعد در عرصه موسيقي هستند اما تاکنون امکان حضور در صحنه را نداشتند و اين حيف است که نتوانيم از هنرنمايي آن ها استقاده کنيم.
دکتر سرير در بخشي از سخنان خود گفت: هم ما و هم مسوولان، ملاحظات موسيقي کشورمان را مي دانيم. البته من معتقدم هر صوتي موسيقي نيست چراکه ما زماني مي توانيم از موسيقي ياد کنيم که جنبه هاي هنري آن نيز مورد توجه قرار گيرد به همين خاطر آن چيزي که جنبه موسيقي دارد حتما توسط مسوولان نيز پذيرفته مي شود.
پس از اين سخنان نوبت به اجراي کوارتت کمانچه رسيد. در اين بخش نسيم اربابي (سرپرست گروه)، سارا هستي، نيلوفر شهبازي و مهرزاد خردمند به روي صحنه آمدند و دو قطعه «تاسيان» و «تلخ چون باده» از ساخته هاي نويد دهقان را به اجرا در آوردند.
در ادامه نوبت به تجليل از پنج تن از پيشکسوتان موسيقي ايران شد. در اين بخش فرهاد فخرالديني، هوشنگ ظريف و کامبيز روشن روان روي صحنه حاضر شدند و به دکتر فاطمه هما سادات افسري (مدرس و پژوهشگر موسيقي)، تقي ضرابي (مدرس و آهنگساز)، دکتر اميراشرف آريان پور (مدرس و پژوهشگر)، حسن ناهيد (نوازنده پيشکسوت ني) و محمد موسوي (نوازنده پيشکسوت ني) تنديس و لوح تقدير خانه موسيقي ايران اهدا شد.
بخش بعدي جشن خانه موسيقي دو نوازي فلوت و پيانو بود. در اين بخش فيروزه نوايي (فلوت) به همراه آرپينه ايسرايليان (پيانو) به اجراي قطعه فانتزي اثر کارمن پرداختند.
در قسمت بعدي مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي نوبت به معرفي برگزيدگان دوسالانه بهترين کتاب موسيقي رسيد. در اين بخش بيانيه هيئت داوران توسط مجري قرائت شد. هيئت داوراناين بخش آقايان مصطفي کمال پورتراب، حسين ياسيني و هومان اسعدي بودند.
سپس مصطفي کمال پورتراب، داريوش پيرنياکان و نصرالله ناصح پور به روي صحنه دعوت شدند و جوايز برگزيدگان اهدا گرديد.
 بخش پژوهشي سيد حسين ميثمي براي کتاب «بررسي و تحليل موسيقي کلاسيک در قزوين (از دوران صفوي تا اواخر قاجار)» انتشارات سوره مهر حائز رتبه اول شد و رتبه دوم نيز نيز کيوان پهلوان، براي «کتاب دف و دايره در تاريخ ايراني» بود.
همچنين در اين بخش کتاب «سه تار» نوشته فرهود صفر زاده (انتشارات ماهور) و «کتاب اهل ساز (ساز شناسي موسيقي بوشهر)» نوشته محسن شريفيان - (انتشارات داستان سرا) شايسته تقدير شناخته شدند
در ادامه مراسم، حميدرضا نوربخش دوباره پشت تريبون قرار گرفت و به عنوان نماينده جامعه موسيقي کشور در سخناني از مصطفي کمال پور تراب بخاطر نقش ويژه اي که در تربيت شاگردان و همچنين آموزش موسيقي داشته است تشکر کرد و با اهداي لوح خانه موسيقي به اين استاد پيشکسوت تقدير بعمل آورد.
آخرين برنامه مراسم اختتاميه جشن خانه موسيقي ايران، اجراي همايون شجريان و سهراب پورناظري (تنبور) بود که به همراه حسين رضايي نيا و آئين مشکاتيان روي صحنه حاضر شدند و قطعات خداوندان اسرار را به اجرا گذاشتند و با استقبال کم نظير حضار مواجه شد.
با پايان اين بخش، نخستين جشنواره موسيقي تهران و جشن پانزدهمين سالگرد تاسيس خانه موسيقي ايران در شبي مهتابي و در عمارت زيباي مسعوديه در قلب بافت قديمي تهران قديم به کار خود پايان داد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان