تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس‌جمهور در اجلاس سازمان همکاري شانگهاي تاکيد کرد:
برقراري صلح، مستلزم مقابله با خشونت و نفي افراطي‌گري

رئيس‌جمهوري گفت: برنامه ريزي سازمان يافته، همکاري دو يا چند جانبه و مقابله با فقر فرهنگي و اقتصادي تنها راه‌حل مقابله با بحران افراطي گري و تروريست در منطقه و جهان است.

به گزارش ايرنا، حسن روحاني در اجلاس سازمان همکاري شانگهاي گفت: من در اجلاس سال گذشته از افراط‌گرايي، تروريسم و جنايات سازمان يافته بين‌المللي سخن گفتم و آن‌ها را نه تنها يکي از چالش‌هاي اصلي عرصه امنيت در حوزه سازمان شانگهاي خواندم بلکه با اين باور که افراطي گري و خشونت چالشي جهاني است و در مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز آن را مطرح کردم و خوشحالم که اين نگراني با اجماع جهاني به صدور قطعنامه‌اي درباره مبارزه با خشونت و افراط‌گرايي منجر شد. وي ادامه داد: اکنون يک سال از آن تلاش‌ها مي‌گذرد و جهان روز به روز به عمق اين هشدار و خطرات اين پديده شوم پي مي‌برد.

رئيس‌جمهوري خطاب به روساي جمهور کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي گفت: امروزه اغلب کشورهاي عضو سازمان شانگهاي کم و بيش با خطر افراط و تروريسم روبرو هستند بنابراين برنامه‌ريزي سازمان يافته، همکاري‌هاي دو يا چند جانبه،تعاملات سياسي و اطلاعاتي و مقابله با فقر فرهنگي و اقتصادي و حمايت سران کشورهاي عضو از اين اقدامات تنها راه حل مقابله با اين بحران و عبور از مشکلات رو به رشد آن است. روحاني افزود: جمهوري اسلامي‌ايران از آغاز موج جديد اين بحران که برخي از بازيگران منطقه اي و بين‌المللي با سرازير کردن منابع مالي، تسليحاتي و اطلاعاتي به تقويت گروه‌هاي افراطي و نظامي کردن آن همت گماردند تاکيد داشت که حمايت از تروريسم و افراط در نهايت منطقه را در کام خود فرو خواهد برد.

رئيس‌جمهوري گفت: اکنون شاهد آن هستيم که گروه‌هاي جنگ طلب و افراطي علاوه بر کشتار در سوريه چه بر سر ملت عراق آورده اند، بحران امروز عراق ميراث شوم عملکرد ديروز قدرت‌هاي توسعه طلب است.

روحاني افزود: کانون بحران شکل گرفته در منطقه به مرکز جذب افراط‌گرايان و گروه‌هاي تروريستي مبدل شده و حل‌و‌فصل اين بحران نيازمند اجماع‌، عزم جدي و اقدام مشترک منطقه‌اي و بين‌المللي است در غير اين صورت اين بحران از ظرفيت درگير کردن تمام منطقه و ايجاد تهديد در خارج از منطقه برخوردار خواهد بود.

وي گفت: در سرزمين فلسطين نيز جنايات جنگي، کشتاري بي رحمانه و آوارگي هزاران مرد، زن و کودک بي‌گناه در غزه و حرکت غيرانساني در تخريب زيرساخت‌هاي اوليه مردم آن بار ديگر ثابت کرد که رژيم صهيونيستي به هيچ يک از قواعد حقوق بين‌الملل، اصول اوليه و اخلاق پايبند نيست و تنها منطق اين رژيم اشغالگر، زياده خواهي از طريق جنگ افروزي است.

روحاني ادامه داد: جامعه جهاني نيازمند تعامل، دوستي، هم زيستي مسالمت آميز ملل و اقوام گوناگون در سايه اعتدال بوده و برقراري صلح نيز مستلزم مقابله با خشونت و نفي افراطي گري است و اکنون براي آنان که با اشتباهات محاسباتي و جهت اهداف کوتاه مدت سياسي و نادرست خود به ايجاد و حمايت و تجهيز گروه‌هاي تروريستي دست زده‌اند روشن شده است که اين پديده غيرقابل کنترل تروريستي نه تنها قادر نيست اهداف نامشروع اين قدرت‌ها را تامين و تروريزم و افراط را به ابزاري براي سرکوب استقلال ملت‌ها تبديل کند بلکه اکنون خود آن‌ها نيز در معرض تهديد گروه‌هاي دست پرورده خويش قرار گرفته اند زيرا تحليل نادرست از مسايل منطقه باعث شده است که تروريسم در منطقه سازماندهي شده و رشد کند.

رئيس‌جمهوري گفت: چنانچه خطر تروريسم به درستي و به هنگام مورد توجه قرارگرفته بود و به نام آزادي و دموکراسي به تقويت مالي و نظامي گروه‌هاي تروريستي اقدام نمي‌شد امروز مردم بي‌گناه سربريده نمي‌شدند. روحاني اظهارداشت: اکنون هم تصور اينکه فقط بمباران هوايي مي‌تواند مشکل تروريسم را حل کند ساده انگاري و گريز از پيچيدگي مساله است، مقابله با فرهنگ خشونت و سازمان ترور نياز به فهم مسايل اجتماعي و سياسي منطقه دارد و جز با مديريت و مشارکت مردم و دولت‌هاي منطقه به توفيق نخواهد انجاميد. وي ادامه داد: شرايط سياسي امروز افغانستان موجب نگراني اعضاي سازمان است و ما اميدواريم با توجه به اهميت اين کشور و ضمن کمک و حمايت همه اعضاي سازمان از ثبات و امنيت آن، مردم و گروه‌هاي سياسي افغانستان با عزم، دورانديشي و درايت از اين شرايط در جهت تامين منافع مردم خود عبور نمايند. رئيس‌جمهوري گفت: در کنار اين واقعيت که امنيت اصلي‌ترين دغدغه کشورهاي جهان به خصوص اعضاي سازمان شانگهاي است، ثبات، توسعه منطقه‌اي و رفاه ملي نيز از موضوعات مهم ديگري است که بايد همواره مدنظر قرار گرفته و اين سازمان با توسعه طراحي سازو‌کارهاي تاثيرگذارتر در عرصه‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي به نقش‌آفريني مبادرت کند.

روحاني افزود: بي ترديد براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي در کنار اقدامات اطلاعاتي و امنيت، يک ضرورت است لذا بي‌ترديد يکي از راه‌هاي بلند مدت براي خشکاندن تروريسم خواهد بود. وي ادامه داد: سوء‌استفاده ابزاري رو به گسترش غرب از تحريم و تبديل آن به نوع سلاح مخرب نشان مي‌دهد که اين ابزار هم به آساني مي‌تواند عليه هر يک از اعضاي جامعه جهاني و ازجمله اعضاي سازمان همکاري شانگهاي به کار گرفته شود.

************************************

به دنيا دروغ نخواهيم گفت

رييس‌جمهوري، تحريم‌ها عليه ايران اسلامي را ظالمانه خواند و گفت: اينکه ما در شرايط تحريم توانستيم به موفقيت‌هاي بزرگي دست يابيم، اين پيام روشن را به قدرت‌هاي خارجي داد که ما مي‌توانيم حتي در شرايط سخت تحريم، معضلات را حل و فصل کنيم. به گزارش ايلنا، حسن روحاني‌، در جمع ايرانيان مقيم تاجيکستان، افزايش علاقه‌مندي سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري در ايران، کاهش محسوس تورم، خروج از رکود و ورود اقتصاد کشور به دوران رشد را از جمله نشانه‌هاي مثبت اقتصادي در کشور خواند. رئيس‌جمهور گفت: اينها نشان مي‌دهد راهي را که ما طي مي‌کنيم درست است و ملت ما با اميد به آينده کشور، قدم به قدم براي حل مشکلات با تمام توان، در صحنه است. روحاني با تاکيد بر اينکه توسعه بايد همه‌جانبه و متوازن باشد، گفت: مردم بايد در چارچوب قانون اساسي و فرهنگ بلند اسلامي و ايراني، در بيان نظرات‌شان آزاد باشند چراکه کشور از آن مردم است و ما هر کدام در دوره کوتاه مسووليت‌هايمان، امانتدار هستيم. وي که اظهاراتش با کف زدن‌ها و تشويق‌هاي حاضران توأم بود، افزود: رييس‌جمهوري به قول‌هاي خود به مردم وفادار خواهد ماند و از مردم مي‌خواهد که پيوسته در صحنه‌ها حضور داشته باشند. ما در روز انتخابات با هم بوديم و تا آخر يعني رساندن کشور به سکوهاي افتخارات بزرگ و ملي نيز با هم حرکت خواهيم کرد. روحاني با اشاره به دستاوردهاي سياست خارجي دولت يازدهم گفت: ما ملتي نيستيم که بخواهيم در امور داخلي ديگران مداخله کنيم، سلاح‌هاي کشتار جمعي بسازيم و يا خواهان عقب‌ماندگي ديگر کشورها باشيم، ما خواهان پيشرفت و صلح و دوستي همه جهانيان هستيم. رئيس‌جمهور افزود: ما در عرصه فناوري‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي پيشرفت‌هاي خوبي داشته‌ايم و از فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي هم دست بر نمي‌داريم؛ اما در عين حال نمي‌خواهيم هيچ کشوري از فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ما به ناروا و بخاطر برخي شعارها و تبليغات نادرست، نگران باشد. روحاني گفت: ما به دنيا دروغ نگفته‌ايم و نخواهيم گفت و ما به عنوان ايران اسلامي به همه دولت‌ها گفته‌ايم که برنامه هسته‌اي ما کاملا صلح‌آميز باقي خواهد ماند و براين قول‌مان پايبند خواهيم بود چراکه بالاترين سکو براي حرکت در سياست خارجي اعتماد بين ملت‌ها و دولت‌ها است. رئيس‌جمهور تاکيد کرد ما مي‌خواهيم روابط سالم اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و سياسي با همه ملت‌ها و دولت‌ها داشته باشيم. اسلام دين تحميل نيست و ما نمي‌خواهيم چيزي را بر افکار عمومي جهان تحميل کنيم، ما عقايد خود را تبيين مي‌کنيم اما در امور داخلي ديگران هرگز مداخله نمي‌کنيم. روحاني به اشتراکات فرهنگي کشورهاي منطقه اشاره کرد و افزود: ما خواهان ارتباط قوي‌تر با کشورهاي همسايه و منطقه هستيم. از ابتداي دولت يازدهم ما دست دوستي و روابط نزديک‌تر به سمت همه کشورهاي منطقه دراز کرديم و اين دست‌ها را فشرده‌ايم و آرزومنديم روابط ما با تاجيکستان در همه زمينه‌ها توسعه يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان