تاریخ 1393/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
نام آيت الله نصيري بر تارک تاريخ حوزه علميه سمنان مي درخشد و ياد او جاودان است
   نويسنده : جعفر سيد

انسان هاي بزرگ نمي ميرند. زيرا مرگ، يک جنبه ظاهري و جسماني است. همه افراد از جنبه معنوي و روحي نيز برخوردارند که مربوط به عالم ديگر است. اما اشخاصي که با صداقت و اخلاص و اخلاق زندگي کرده اند و منشا اثرات و خدمات ارزنده اي بودند در همين دنيا نيز باقي مي مانند. در قرون گذشته هزاران نفر درسمنان زندگي کرده اند و به رحمت خدا رفته اند. چرا فقط نام حکيم الهي از گذشته دورتر (حدود 112 سال پيش) و مرحوم علامه حائري و مرحوم نجات و در اين اواخر مرحوم محمدعلي عالمي باقي ماند؟  
نياز به گفته امثال من نيست و بي شک نام و ياد و خاطره آيت الله شيخ محمدتقي نصيري در تاريخ سمنان و دل مردم اصيل آن ديار باقي مي ماند و بر تارک حوزه علميه آن شهر مي درخشد. وصف آن عالم مبرز، پارسا با احتياط و ورع و سلوک که گفتني نيست و فقط کساني که با او نزديک بودند معني اين واژگان را در مي يابند. هيچ قصد مقايسه در شهر ما نيست و وافعيتي مربوط به کل جهان است که انکار نمي توان کرد و بعضي با هزار بلندگو و تبليغ و تمجيد و توصيف نمي توانند محبوب شوند. در بين مربيان و ورزشکاران و هنرمندان هم اينگونه است. يک نفر پيدا شود و برود اين رمز را بيابد. قبول خاطر و لطف سخن خداداد است.
اگر از من بپرسيد مي گويم ديگر کسي مثل نصيري پيدا نمي شود. دليل هم دارم. چون شرايط زندگي مثل گذشته نيست که نصيري پديد آورد و هيچ طلبه اي با آن فقر و محروميت تحصيل نمي کند. اکنون هر طلبه به هر روستايي برود به حمد الهي حق مسکن و مقرري هاي گوناگون دارد و بايد هم چنين باشد و در نظر داشته باشيم ساير تحصيل کنندگان هم بايد به شغل و ازدواج آبرومند برسند. عرض بنده اين است که شرايط تحصيل با سختي ها عشق مي خواهد. شوق براي يافتن حقيقت مي خواهد و اعتقاد است که زندگي خود را صرف و وقف مردم مي کند. اين خيلي فرق دارد با کسي که با توسل به اين گروه و آن گروه از سال ها قبل براي رسيدن به مجلس يا مقامي ديگر دور خيز مي کند. مقام انسان ها دروني است با تغيير يا تبديل سمت عوض نمي شود. مقام آيت الله نصيري نيز غير از مسووليت ها بيشتر مقام دل بود و اعتبار مردمي  که با ابلاغ عوض نمي شود
اينجانب از قبل و بعد انقلاب سال ها توفيق حضور در پاي سخن و اسفاده از معرفت هاي متن و حاشيه ايشان داشته ام و مدتي در مدرسه علميه اين نمونه خوبي ها کانوني اداره کرده ايم و اميدوارم بتوانم روزي خاطرات ناب و شنيدني خود را از آن عالم جليل القدر به چاپ برسانم.
خداوند او را به خيل ياران پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) محشور فرمايد و دعايي هم براي سلامتي حضرت آيت الله شاهچراغي امام جمعه محترم سمنان داشته باشيم که او نيز از علماي برجسته پيشين و يار ديرين مرحوم عالمي و نصيري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان