تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي شاهرود:
قرص سير را به جاي قرص برنج استفاده کنيد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: به جاي استفاده از قرص برنج که سمي و کشنده است از قرص سير ضدآفت برنج که بي خطر و قابل تهيه از داروخانه هاست استفاده کنيد.
محمدحسن عليقليان افزود: استفاده از قرص برنج که مسموميت زا و کشنده است و داراي ترکيب شيميايي است و براي جلوگيري از آفت زدگي برنج در انبارها و نگهداري آن استفاده مي شود به سلامت جسمي آسيب وارد مي کند.
وي خاطر نشان کرد: مسموميت با اين قرص از راه خوراکي، تماس پوستي و حتي استنشاقي اتفاق مي افتد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي شاهرود بيان کرد: اين قرص در بدن با توليد گاز فسفين سبب نارسايي و مسموميت کبد، نارسايي کليه، تخريب سلولهاي ريه، سکته قلبي و در نهايت منجر به مرگ انسان مي شود.
وي تاکيد کرد: خوردن حتي نصف اين قرص مي تواند کشنده باشد و براي کودکان حتي استنشاق آن مرگ آور است.
وي گفت: در صورت مسموميت با قرص برنج فرد مسموم بايد بدون اتلاف وقت براي درمان به بيمارستان منتقل شود. عليقيان با بيان اينکه قرص برنج يک کالاي قاچاق است و خريد و عرضه آن توسط فروشندگان سموم و عطاري ها ممنوع است، تاکيد کرد: عاملان فروش اين قرص مشمول مجازات خواهند شد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: سالانه عده زيادي بر اثر مسموميت با قرص برنج به بيمارستان هاي مرجع مسموميت ارجاع داده مي شوند که بخشي از اين مسموميت ها منجر به مرگ مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان