تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در همايش اميد و تدبير هسته‌اي دولت يازدهم در اردوگاه شهيد بهشتي اصفهان:
ما دلواپس مقابله برخي دلواپسان با رهبري هستيم
رهبري، ايستادگي مالک اشتروار و بصيرت عمارگونه همراه با نرمش قهرمانانه را توامان مطرح کردند

گروه سياسي: مصطفي کواکبيان در همايش اميد به تدبير هسته‌اي دولت يازدهم که به همت حزب مردم‌سالاري اصفهان در تالار شهيد آويني اردوگاه شهيد بهشتي برگزار شد،اظهار داشت‌: اين دولت در پي لغو تحريم‌ها است، درصدد لغو تحريم‌هاي بانکي و ساير تحريم‌ها و تحريم‌هاي شوراي امنيت و ديگر تحريم‌هاي عليه ايران هستيم و اولين و مهمترين مسأله ما همين است و اين يکي از سخت‌ترين مباحث مذاکرات ما در اين مرحله است‌؛ ما امروز در سخت‌ترين شرايط مذاکره در حال رايزني‌هاي 2 و چندجانبه هستيم .

رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با اشاره به فرموده امام حسن(ع) مبني بر اين‌که «بالاترين خوبي، اخلاق خوب است»، اظهار کرد: در انتخابات‌ها هميشه يکي از شعار‌هاي ما دولت اخلاق بوده است. اگر بتوانيم در ماه مبارک رمضان به سمت اخلاق‌مداري برويم به يک حرکت خوب مي‌رسيم.

وي ادامه داد: تهمت، توهين و تخريب در عرصه سياسي از کساني که مدعي پيروي از خط ولايت هستند بيشتر ديده مي‌شود و عملاً در برخي مواضع در مقابل رهبري مي‌ايستند و بايد از آنها پرسيد چرا حرفي را مي‌زنيد که خود عمل نمي‌کنيد؟

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه ريشه حوادث 88 در همين بداخلاقي‌ها بود، يادآور شد: اين اخلاق بد هنوز هم ادامه دارد و اميدواريم شاهد جايگزيني اخلاق حسنه باشيم. وي افزود: هر روز شاهد يک همايش هستيم، يک روز همايش با نام دلواپسان و روزي با نامي ديگر، همان دوستان دلواپس، همايشي با نام خط قرمز هم دارند و ما به آنها مي‌گوييم که ما نيز دلواپس مقابله شما با نظام و انقلاب هستيم و اين فقط شما نيستيد که دلسوز نظاميد.

کواکبيان با اشاره به برگزاري همايش‌هايي از سوي دلواپسان در نقد مذاکرات، افزود: هيچ اشکالي ندارد که از دولت انتقاد و نسبت به مذاکرات، نظرات مخالفي بيان شود، اما حرف منطقي و منصفانه بزنيد نه حرف بي‌ربط به گونه‌اي که گويا قرار است در اين مذاکرات از تمام خطوط قرمز عبور شود در حالي که در رأس اين نظام مقام معظم رهبري همه اوضاع را رصد مي‌کنند و شوراي عالي امنيت ملي هيچ مصوبه‌اي را بدون تأييد رهبري نمي‌تواند داشته باشد .

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: دلواپسان حرف‌هايي مي‌زنند که گاهي احساس مي‌کنيم ممکن است در آينده، مقابل نظام قرار بگيرند و نگران هستيم که مبادا روزي مقابل رهبري هم بايستند.

رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به تأييدات رهبري درباره تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي اشاره کرد و ادامه داد: رهبري در ديدار با کارگزاران در ماه مبارک رمضان تعابيري داشتند و بعيد مي‌دانم در مورد هيچ دولتي گفته باشند که «من به مقامات عالي اين دولت اطمينان کامل دارم و از آن حمايت مي‌کنم»، اما باز هم عده‌اي همايش خط قرمز مي‌گذارند.

وي با عجيب خواندن برخي از حرف‌هاي افراد موسوم به دلواپسان، ادامه داد: ما هم در سياست خارجي و هم در سياست داخلي به مذاکرات برد - برد نياز داريم. قطعاً خط قرمزهايي داريم و از اصول خود کوتاه نمي‌آييم اما در فروع مي‌توان کوتاه آمد. دوره نظارتي کوتاه، حداقل 190 هزار سو يا‌ 60 و 70 هزار سانتريفيوژ از نوع ماشين‌هاي جديد، تعطيلي مراکز هسته‌اي از جمله فردو و آب سنگين اراک، استفاده‌هاي پزشکي و دستيابي به انرژي پاک هسته‌اي، از جمله اصول هسته‌اي است ولي غني‌سازي 20 درصد را نياز نداريم و ممکن است بپذيريم که آن را تعطيل کنيم يا در اراک به جاي آب سنگين، آب سبک غني‌سازي داشته باشيم. کواکبيان خاطرنشان کرد: ما دنبال سوخت 20 درصد نبوديم به اين دليل که به ما سوخت ندادند مجبور شديم خودمان اين سوخت را توليد کنيم، اگر به ما سوخت موردنيازمان را مي‌دادند به دنبال توليد و حتي دستيابي به صفحه سوخت نمي‌رفتيم؛ امروز کشور‌هاي 1+5 انرژي هسته‌اي ايران را به رسميت شناختند، در حالي که در گذشته دنيا به ما بسيار بي‌اعتماد بود. وي با تأکيد بر اهميت پژوهش در حوزه مسائل هسته‌اي افزود: يکي از وظايف ان. پي. تي، مطالعه و توسعه فناوري اطلاعات در حوزه هسته‌اي بوده و بايد به ما در حوزه پژوهشي کمک کند ما نيز بايد در يو.سي.اف اصفهان و همچنين مرکز سايت هسته‌اي نطنز در حوزه پژوهشي و علمي پيشرفت کنيم.

رئيس دوره‌اي جبهه اصلاحات اظهار کرد: امروز مذاکرات ما در راستاي مسائل هسته‌اي بوده و «بحث فلسطين و موشک‌هاي بالستيک و ديگر مباحث نبايد در مذاکرات مطرح شود».

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به فتواي مقام معظم رهبري در مورد حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌اي، خاطرنشان کرد: اگر ما قرار بود به بمب هسته‌اي برسيم بايد از اين مذاکرات نگران مي‌شديم چون قطعا نتيجه اين مذاکرات اجازه ساخت بمب نيست.

دکتر کواکبيان به تعبيري که رهبري در آغاز مذاکرات مطرح کردند اشاره کرد و گفت: اگر ما ايستادگي و مقاومت مالک اشتر و بصيرت عمارگونه داريم، نرمش قهرمانانه و صلح امام حسن (ع) را نيز داريم در حالي که برخي خود را يا به تغافل زده‌اند يا غافل هستند.

اين استاد دانشگاه به هفت قطعنامه‌اي که در شوراي امنيت در دولت قبلي عليه ايران صادر شد اشاره کرد و افزود: مسئولان در آن زمان اين قطعنامه‌ها را کاغذ پاره توصيف کردند و زماني اثر آنها را فهميدند که ديگر خيلي دير شده بود، اما امروز اين دولت به دنبال لغو تحريم‌هاست و اولين و مهمترين مسأله ما همين است و اين يکي از سخت‌ترين مباحث مذاکرات ما در اين مرحله است.

کواکبيان به بررسي صلح حديبيه پرداخت و گفت: پيامبر(ص) در هشت دور مذاکرات در صلح حديبيه با حذف بسم الله الرحمن الرحيم در بالاي صلح‌نامه و حذف کلمه رسول‌الله در آن موافقت کردند و حتي پذيرفتند که در آن سال به زيارت خانه خدا نروند و سال ديگر بروند يا اينکه اگر يکي از سربازان اسلام به دست مشرکان بيفتند آنها تعهدي بر بازگرداندن آن ندارند، اما اگر سرباز مشرکان به دست سپاه اسلام بيفتد بايد او را برگردانند و پيامبر همه اينها را پذيرفتند و حتي خداوند سبحان از اين صلح به عنوان يک پيروزي آشکار در قرآن ياد مي‌کند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تاکيد کرد: اگر بخواهيم مسأله هسته‌اي رفع شود، بايد به يک اجماع داخلي برسيم نه اينکه مدام مخالفت کنيم. گويي اينکه عده‌اي قصد در شلوغ کردن و امنيتي کردن بحث‌ها را دارند و اينکه نگذارند دولت روز خوش ببيند؛ هرچند اين عده اقليت هستند و بعيد مي‌دانم اصولگرايان از اين عده محدود دفاع کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان