تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روزه درمان بيماري هاي روح و جسم

روزه از برنامه هاي مترقي و متعالي دين مبين اسلام و ضامن سعادت دنيا و آخرت، بهداشت جسم و تزکيه نفس و اخلاق است.
اثر روزه در ازدياد حافظه يک تاثير فيزيولوژيک است که نتيجه رسيدن غذاي پاک به سلول هاي مغز پس از چند ساعت بي غذايي رخ مي دهد.

روزه و بهداشت فردي:
روزه از نطر بهداشت جسم و سلامت بدن داراي فوايد فراواني است اين عمل در سلامت معده و پاک سازي آن از انواع غذاها که موجب بيماري هستند اثرات فوق العاده دارد.
پيامبر اسلام(ص) فرمود: معده مرکز و خانه هر دردي است و پرهيز از غذاهاي نامناسب و زياده خوري، اساس و راس هر داروي شفابخش است.هم چنين ايشان فرموده اند روزه بگيريد تا سالم بمايند.
يک پزشک مصري در 3600سال پيش به طنز گفته است: انسان پرخور با 1/4 غذايي که مي خورد زنده است.
روزه درماني در مورد اکثر بيماري هاي حاد و مزمن تجويز مي شود از جمله: فشارخون زياد، آسم، تصلب شرايين،گرفتگي مجاري خون و لنف، بيماريهاي عصبي(افسردگي، وسواس و ميگرن)، بيماري هاي کبدي، ورم مفاصل، چاقي و ...

روزه و نظرات برخي دانشمندان
دکتر ژان فروموزان:ذخاير گليکوژن کبدي و پروتئين خون و ذخيره چربي که در مرد 30% و در زن 20% است براي يک ماه بدن کافي است، بنابراين طبق نتايج موجود پزشکي در يک ماه روزه، از نظر بهداشتي خللي در بدن انسان است به وجود نمي آيد.
روزه از نظر بهداشت جسم در تمام سنين با توجه به حالات مختلف و با رعايت بعضي بيماري ها و ناتواني ها بسيار مفيد و نافع است،حتي کودکان از اين منافع بي بهره نيستند و با شرايط ويژه خود مي توانند روزه بگيرند.
دکتر تومانياسن: فايده کم خوردن و پرهيز کردن از غذاها در يک مدت کوتاه آن است که چون معده در مدت يازده  ماه مرتب پر از غذا بوده، طي يک ما روزه داري مواد زايد آن دفع مي شود. همين طور کبد که براي هضم غذا مجبور است دائما صفراي خود را مصرف کند، در اين مدت سي روز ترشحات صفراوي را صرف حل کردن باقي مانده غذاي جمع آوري شده خواهد کرد. به علاوه دستگاه هاضمه در نتيجه کم خوردن غذا، اندکي فراغت حاصل مي کند و رفع خستگي مي نمايد.
فيثاغورث طبيب و دانشمند بزرگ يوناني، هنگام مرگ شاگردانش را به روزه گرفتن توصيه کرد.
در زمان بقراط، اطبا بيماران خود را که به بيماري سخت دچار بودند از غذا خوردن منع مي کردند.

روزه و تقويت حافظه:
 کساي که روزه مي گيرند نيازي به تمرينات تقويت حافظه ندارند زيرا  يکي از فوايد روزه، تقويت حافظه است.
از قول حضرت اميرالمومنين(ع) آمده است سه چيز حافظه را تقويت مي کند:
1. مسواک کردن دندان ها
2. روزه داشتن
3. خواندن قرآن

مبارزه با چاقي در اسلام
اثر روزه در ازدياد حافظه يک تاثير فيزيولوژيک است که در نتيجه رسيدن غذاي پاک به سلول ها، مغز بعد از چند ساعت بي غذايي رخ مي دهد. در اسلام يک روش پيشگيري از ازدياد چربي در بدن مبارزه روزانه است. بدين ترتيب که بايد وعده هاي غذايي مورد توجه قرار مي گيرد. مستحب است نيم سير از سر سفره برخاستن.
روش ديگر در اسلام براي مقابله با چاقي، مبارزه سالانه است که تحت عنوان روزه ما رمضان بر مسلمانان واجب شمرده شده است. به اين ترتيب کساني که طي سال به هر علت اعم از طمع، غفلت، پرخوري يا شکم پرستي، ذخاير بدن خود را افزايش مي دهند فرصت بيابند در مدت يک ماه روزه داري به تدريج و بدون هيچ گونه عارضه جانبي بار بدن را سبک کنند و چربي هاي ذخيره را بسوزانند.

کودکان و روزه
اثبات شده که روزه از نظر بهداشت جسم در تمام سنين با توجه به حالات مختلف و با رعايت بعضي بيماري ها و ناتواني ها بسيار مفيد و نافع است. حتي کودکان از اين منافع بي بهره نيستند.

روزه و تقويت اراده
ماه رمضان زمان مخصوصي است که بهترين فصل براي تربيت ايمان و اراده مي باشد. حضرت زهرا(س) در ضمن خطبه اي که در مسجد پيامبر(ص) ايراد نمود فرمود: و روزه را خداوند قرار داد براي ثبات و استواري در اخلاص.

الف- دربان


منابع:

- تفسير الميزان
- وسائل الشيعه
- بحار الانوار
- روزه، ضيافت نور
- اصول کافي

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان