تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اولين موضع‌گيري وزير خارجه آمريکا پس از مذاکره با ظريف
کري: فتواي رهبر ايران را جدي مي‌گيريم / در بحث‌هاي کليدي به توافق رسيده‌ايم

 وزير خارجه آمريکا گفت: به دنبال کردن راه حل ديپلماتيک متعهد هستيم تا بفهميم برنامه هسته‌اي ايران حقيقتاً صلح آميز است.

به گزارش(ايسنا) جان کري که براي مذاکره با محمد جواد ظريف و وزيران خارجه 1+5 به وين سفر کرده، در نشستي خبري با خبرنگاران خاطرنشان کرد: با وجود دشواري مذاکرات با يک صدا صحبت مي‌کنيم .

کري خاطرنشان کرد: روي بررسي اينکه مي توانيم راه حلي را از طريق مذاکرات پيدا کنيم متمرکز هستيم.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: ما با حسن نيت مذاکره کرديم ولي بعد از مذاکرات با طرفين به ويژه همکارانمان در گروه 1+5 متوجه شديم که کار بيشتري براي انجام دادن داريم. تيم ما به کار براي رسيدن به يک توافق جامع که مسائل باقيمانده را حل کند متعهد هست.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره‌ تعداد سانتريفيوژهاي ايران به عنوان يکي از موضوعات اصلي مذاکرات گفت: علني کردن تعداد دقيق سانتريفيوژها کمکي به مذاکرات نمي‌کند. اين مساله بر سر ميز مذاکره باقي مي‌ماند و فاش نمي‌شود و من درباره‌ي تعداد دقيق سانتريفيوژهاي ايران صحبت نمي‌کنم.

وزير خارجه آمريکا اظهار کرد: ايران بايد ظرفيت سوخت هسته‌اي را براي حفظ توافق کاهش دهد.

وي ادامه داد: در کل مي‌توانم بگويم که مساله اصلي اعتماد نيست بلکه روند پيشرفت برنامه‌ هسته‌اي ايران است. اعضاي 1+5 (چين، روسيه، انگليس، فرانسه، آمريکا و آلمان) با يکديگر يک مساله را درخواست مي‌کنند. دليل اين که بايد اعتماد سازي شود و روند شفافيت ايجاد شود اين است که در طول چند سال گذشته ايران به صورت مخفيانه تاسيساتي را در زير زمين ساخته است که در اين راستا احتمال تسليحاتي شدن وجود دارد.

وي با تمجيد از محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران گفت: ظريف يک مذاکره کننده سر سخت است و مي‌داند که چه مي‌خواهد و با صراحت اعلام کرده است بايد راه منصفانه و منطقي را بيابيم که منافع همه طرفها تامين شود.وزير امور خارجه‌ي آمريکا با اشاره به روند مذاکرات، گفت: گفت‌وگوها و مباحث مهمي درباره‌ مسائل هسته‌اي باقي مانده است. من جزييات و مشروح مذاکرات را در اينجا بيان نمي‌کنم. گفت‌وگوهاي واقعي در جلسات خصوصي انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: ما عضو تيم 1+5 هستيم و با اعضاي تيم مشورت مي‌کنيم و همه با موضع يکسان در اين گروه قرار داريم.

کري با اشاره به اظهارات اخير رهبر ايران گفت: فتواي رهبر ايران را جدي و آن را مدنظر مي‌گيريم. آمريکا اعلام مي‌کند که ايران حق دستيابي به انرژي صلح آميز هسته‌اي بر اساس معاهده ان پي تي دارد. اما نکته‌ اصلي اين است که چگونه تضمين کند که اين برنامه صلح‌آميز است. اين مذاکرات براي راستي‌آزمايي است و تنها براي صدور بيانيه انجام نمي‌شود. همانند کريستال به ايرانيان آشکارا مي‌گويم که 19000 سانتريفيوژ در حال حاضر بيش از اندازه است.وي گفت: رييس‌جمهور اوباما به دنبال راه حل ديپلماتيک و (تلاش هاي ديپلماتيک) براي رسيدن به توافق جامع که به همگان اطمينان دهد که برنامه هسته اي ايران صلح آميز خواهد بود، است. ما و گروه کشورهاي 1+5 از طرف همه‌ کشورهايي صحبت مي کنيم که نگران صلح آميز نبودن برنامه هسته اي ايران هستند. با وجود اختلاف در مذاکرات من مطمئنم که دولت آمريکا و کشورهاي 1+5 از دوره‌هاي گذشته در تلاش به دنبال رسيدن به يک توافق جامع هستند که امنيت دنيا را با خطر روبه رو نسازد.

کري افزود: در طول چند روز گذشته من و وزير امور خارجه ايران، با هم مذاکراتي داشته‌ايم در مورد اين مسئله که ايران چه کار خواهد کرد و به انجام چه کاري نياز دارد؟ که نه تنها کشورهاي دنيا بلکه با توجه به گفته‌هاي خود وزير امور خارجه ايران که مکرراً تکرار کرده‌اند که برنامه هسته اي ايران صلح آميز خواهد ماند و به گفته او هرگونه برنامه هسته اي ايران در طول زمان‌هاي آينده صلح آميز خواهد ماند، ما در مذاکرات پيشرفت‌هاي زيادي داشته ايم.وزير خارجه آمريکا تصريح کرد: دو طرف مذاکره در تلاش باتوجه به محدوديت هايي که دارند به دنبال رسيدن به توافق جامع هستند. ولي بعد از مشورت با کشورهاي 1+5 ، مشخص شد که هنوز بايد به مذاکرات ادامه داد.وي افزود: تيم مذاکره کننده‌ ايالات متحده به سختي به دنبال رسيدن به توافق جامع هستند که نگراني هاي بين المللي راجع به برنامه هسته اي ايران کاهش يابد. من امروز به آمريکا بر مي‌گردم که در مورد مفاد توافقنامه‌ جامع با باراک اوباما و نمايندگان کنگره آمريکا در روزهاي آتي مشورت کنيم. سوال اينکه آيا مدت بيشتري براي رسيدن به توافق نياز است يا خير؟ همانطور که قبلاً مکرراً گفته‌ام ، پيشرفت هاي سازنده اي در روند مذاکرات حاصل شده است و در مورد بحث هاي کليدي به توافق رسيده‌ايم اگرچه بحث هاي زيادي باقي مانده است و کاري که ما قرار است انجام بدهيم آن است که براي ايران راهي پيدا کنيم که ايران از برنامه هسته‌اي اش به صورت صلح آميز استفاده کند.

کري گفت: ما بايد از همه لحاظ به اطمينان برسيم که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نخواهد بود. ولي ما هنوز به ترکيب يا فرمول درستي براي رسيدن به يک توافق جامع نرسيده ايم . مساله هاي ديگري براي بحث وجود دارد که اطمينان دهد برنامه هسته اي ايران براي هميشه صلح‌آميز خواهد بود. ما به مذاکرات ادامه مي‌دهيم و معتقديم راه حل اساسي براي حل اين موضوع خواهيم يافت. هدف اصلي ما هم اکنون مشخص کردن جزئيات متني است که ايران ملزم به انجام آن خواهد بود و مورد توافق ايران هم قرار بگيرد که معتقدم ما مي توانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان