تاریخ 1390/09/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جنگ با خشکي هوا

با سرد شدن هوا، رطوبت هوا نيز کم مي شود. آن چه سبب مي شود ، زمستان راحت و خوبي پيش رو داشته باشيد، ميزان رطوبت هواي منزل است. اگر رطوبت منزلتان پايين باشد، اين امرسبب خشکي پوست و مخاط تنفسي شما مي گردد، در ضمن دماي اتاق از آن چه هست، پايين تربه نظر مي رسد. حتي چوب هايي که در ساختمان به کار رفته اند، در امان نمانده و خراب مي شوند و گچ هاي ديوار هم ترک مي خورند. راه حل اين مشکل، استفاده از دستگاه ساده اي به نام" دستگاه بخور" است که با افزودن رطوبت به هوا اين مشکل را برطرف مي نمايد
رطوبت نسبي چيست؟
ميزان رطوبت نسبي محيط خانه است که سبب راحتي يا ناراحتي مي گردد. رطوبت نسبي بر حسب درصد بيان مي شود. اگر پس از يک بارندگي سنگين از خانه بيرون برويد، مي توان گفت در محلي با رطوبت بسيار بالا قرار داريد و وقتي در بياباني هستيد که 2 ماه به خود باران نديده، رطوبت پايين آنجا را تجربه مي کنيد.
حجم بخار آبي که در هر توده هوا وجود دارد، بستگي به دماي اين توده هوا دارد. هر چه هوا گرمتر باشد، رطوبت بيشتري را در خود نگه مي دارد. وقتي مي گويند رطوبت نسبي اتاقي پايين است. يعني هوا خشک است. در حالي که مي توانسته رطوبت بسيار بيشتري را در آن درجه حرارت در خود جاي دهد. وقتي رطوبت نسبي صد درصد باشد، آب نمي تواند از سطح پوست بدن تبخير شود. در نتيجه ، بدن خنک نمي شود و احساس گرماي بيشتري مي کنيم و بر عکس، اگر رطوبت نسبي پايين باشد; احساس سرماي بيشتري مي کنيم و پوست بدنمان نيز خشک مي شود. اگر رطوبت نسبي پايين باشد، علاوه بر تاثير بر روي پوست، مخاط تنفسي و وسايل چوبي منزل، سبب افزايش الکتريسيته ساکن شده و اين چيزي است که اغلب مردم نمي پسندند.
ميزان مناسب رطوبت نسبي، براي منزل حدود45 درصد است. در اين صورت است که بدن احساس راحتي مي کند. براي تامين رطوبت منزل مي توانيد راه هاي مختلفي به کار بنديد; به طور مثال مي توانيد ظرف آبي را روي بخاري يا  شوفاژ بگذاريد، يا حوله مرطوبي را در مجاورت لوله هاي آب گرم قرار دهيد. اما آن چه رايج است، استفاده از دستگاه هاي بخور است.
انواع مختلفي از اين وسيله وجود دارد که متداول ترين آنها آب را مي جوشاند و توليد بخار گرم مي کند.
دستگاه هاي بخوري که با جوش آوردن آب توليد بخار مي کنند، را بايد از دسترس کودکان دور نگه داشت. اين دستگاه چون آب را مي جوشاند، هيچ نگراني از بابت وجود باکتري و مواد معدني وجود ندارد . ولي بايد هر چند روز يک بار، مخزن را به خوبي تميز کرد و آب تازه در آن ريخت.
اگر مشتاق هستيد رطوبت منزلتان را اندازه گيري کنيد; بهتر است از دستگاهي ارزان قيمت با نام رطوبت سنج استفاده کنيد. در اين صورت تعجب مي کنيد اگر ببينيد رطوبت نسبي خانه شما چقدر پايين است، پس دستگاه بخور را فراموش نکنيد.

منبع: اينترنت
محدثه سعيدي نيا

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان